Payas

Payas ilçesi Hatay ilimize bağlı 15 ilçesinden biridir.  İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 19 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezine kalkan dolmuşlarla buraya ulaşabilir. Payas ilçemiz 2012 yıllında çıkan bir kanunla ilçe olmuştur. ilçemize bağlı 12 mahalleden oluşur.

Hatay’ın İlçeleri

Payas’da Gezilecek Yerler

Payas Kalesi: İlçemizde bulunan bu kale kim ve ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Fakat ilçemiz için önemli bir tarih yapıdır. Bu kale Haçlılar tarafında inşa edildiği de rivayetler arasındadır. Kale Osmanlılar zamanında kullanılmıştır. Hatta restore edilip askeri alan olarak kullanılmıştır. Bir zamanlar cezaevi olarak da kullanıldığı söylenilir. Kalenin 8 kulesi bulunmaktadır. kale Sokulu Mehmet Paşa külliyesinin güneyine düşmektedir.

Payas Kalesi

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi: Bu külliye Payas Bölgesinde bulunur. bu külliyenin olduğu yerde cami, hamam,medrese ve bedesten gibi yapıların bulunduğu bir yerdir. Bu külliyede en önemli yere sahip olan kervansaraydır. Burada tüccarların gelip konaklayacağı yerler inşa etmişlerdir. Bu külliye 16. Yüzyılda Sokullu Mehmet Paşa’nın isteği üzerine inşa edilmiştir. bu külliye inşasında bizzat Mimar Sinan bulunmuştur.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi

Cin Kulesi:  İlçemizin sınırlarında bulunan bu kule Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ve deniz arasında kalan bir tepe üzerinde inşa edilmiştir. Bizans veya Cenevizler tarafında inşa edilmiştir. Kare planlı ve tamamen kesme taştan inşa edilen bu kule kuş gözetleme kulesi olarak inşa edilmiştir.

Cin Kulesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here