Payas

Payas ilçesi Hatay ilimize bağlı 15 ilçesinden biridir.  İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 19 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezine kalkan dolmuşlarla buraya ulaşabilir. Payas ilçemiz 2012 yıllında çıkan bir kanunla ilçe olmuştur. ilçemize bağlı 12 mahalleden oluşur.

Payas Gezilecek Yerler

Hatay’ın İlçeleri

Payas Kalesi: İlçemizde bulunan bu kale kim ve ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Fakat ilçemiz için önemli bir tarih yapıdır. Bu kale Haçlılar tarafında inşa edildiği de rivayetler arasındadır. Kale Osmanlılar zamanında kullanılmıştır.

Göz at ;

 1. Payas Gezilecek Yerler
 2. Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi
 3. Payas Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 4. Hatay Gezilecek Yerler
 5. Hatay’da Gezilecek 10 Yer
 6. Hatay Gece Hayatı
 7. Hatay Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 8. Antakya’dan Halep’e ya da Suriye’ye (Cilvegözü Sınır Kapısı) Nasıl Gidilir
 9. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 10. Hatay Otelleri ve Hatay Otel Fiyatları
 11. Hatay’ın İlçeleri
 12. İskenderun Gezilecek Yerler
 13. Antakya Gezilecek Yerler
 14. Antakya Otelleri ve Antakya Otel Fiyatları

Hatta restore edilip askeri alan olarak kullanılmıştır. Bir zamanlar cezaevi olarak da kullanıldığı söylenilir. Kalenin 8 kulesi bulunmaktadır. kale Sokulu Mehmet Paşa külliyesinin güneyine düşmektedir.

Payas Kalesi

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi: Bu külliye Payas Bölgesinde bulunur. bu külliyenin olduğu yerde cami, hamam,medrese ve bedesten gibi yapıların bulunduğu bir yerdir. Bu külliyede en önemli yere sahip olan kervansaraydır.

Burada tüccarların gelip konaklayacağı yerler inşa etmişlerdir. Bu külliye 16. Yüzyılda Sokullu Mehmet Paşa’nın isteği üzerine inşa edilmiştir. bu külliye inşasında bizzat Mimar Sinan bulunmuştur.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi

Cin Kulesi:  İlçemizin sınırlarında bulunan bu kule Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ve deniz arasında kalan bir tepe üzerinde inşa edilmiştir.

Bizans veya Cenevizler tarafında inşa edilmiştir. Kare planlı ve tamamen kesme taştan inşa edilen bu kule kuş gözetleme kulesi olarak inşa edilmiştir.

Cin Kulesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here