Saint Pierre kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Hatay’ın merkez ilçesi olan Antakya’nın sınırlarında kalan Saint Pierre kilisesi, İnşa tarihi tam net olmasa da M.S 29-40 yıllarında Hz. İsa’nın Havarisi olan Saint Pierre buraya gelip mağarayı kiliseye çevirmiştir.

Saint Pierre kilisesi; kayalardan oyulmuş  13 metre derinliğinde, 9.5 metre genişliğinde ve 7 metre yüksekliğinde bir mağaradan oluşmaktadır. İlk dini toplantılar burada yapılmıştır. Bu yüzden St. Pierre Kilisesi Hristiyanlığın ilk kilisesi olarak bilinir. Yani Hristiyanların dini yaymak için kullandığı ilk mekândır. Bunlar dışında Dünyada ilk mağara kilise olarak da bilinir. M.S 12.-13. Yüzyıllarda buraya gelen haçlılar kiliseye eklemeler yapıp gotik bir tarzda inşa edilmiştir. Burada yapılan kazılarda M.S 4-5. Yüzyıllara ait mozaiklere rastlanmıştır. Kilise de kutsal kabul edilen su bulunur. Ayrıca tehlike arz edildiğinde kaçmak için bir tünel bulunur. 1983 yıllında papa 6. Paul burayı Hristiyanların hac yeri ilan edilmiştir.  Bu nedenle her yıl 29 Haziranda Katolik kilisesince burada ayin yapılmaktadır. Bu kilise Hristiyanlar için çok önemli bir yeri vardır. Tarihi ve dini açıdan önemli bir yer olup her yıl çok sayıda kişi ziyaret etmektedir. Ayrıca günümüzde bu yapı müze olarak kullanılmaktadır.

Saint Pierre kilisesi Nerede?

Saint Pierre kilisesi, Hatay’ın merkez ilçesi olan Antakya’ya bağlı  Küçük Dalyan Mahallesinde bulunur. Antakya şehir merkezine yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunur.

Saint Pierre kilisesi Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için şahsi aracınızla Antakya şehir merkezi Cumhuriyet Meydanı’ndan Atatürk Caddesi yönüne 1,1 km ilerledikten sonra Yavuz Sultan Selim Caddesi yönünde ağa dönüp burada 1 km daha yol gittikten sonra Antakya – Reyhanlı yoluna girin burada 500-600 metre ilerledikten sonra  Senpiyer Caddesi yönünde sağa dönün. Bu cadde üzerinde yaklaşık 400-500 metre ilerlerseniz kiliseye ulaşmış olursunuz. Ya da Antakya kent merkezinden buraya Belediye Halk Otobüsleriyle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Saint Pierre kilisesi Ziyaret Saatleri

Saint Pierre kilisesi, Haftanın her günü ziyarete açık olup Yaz sezonunda 08:30-19:00 saatleri, Kış sezonunda ise 08:30-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Saint Pierre kilisesi Giriş Ücreti

Saint Pierre kilisesi Giriş Ücreti 15 TL’dir. Burayı Müze kartı ile ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here