Şemsi Paşa Cami

Şemsi Paşa Camisi diğer ismi ile Kuşkonmaz cami İstanbul ilimizin Üsküdar ilçesinde bulunan tarihi bir camidir. Bu cami Osmanlı döneminde kalma bir cami olup mimarisi ile göz kamaştırmaktadır.

Kuşkonmaz Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul Şemsi Paşa Camii

Üsküdar sahilinde hemen kıyısında yer alan bu cami 1580 yıllında Şemsi Ahmet Paşa tarafında mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Kesme taştan yapılan cami iki kapıya sahiptir. Bu kapılardan biri sahil tarafında diğer kapısı park tarafında açılmaktadır. Minaresi ise özgün bir mimari ile yapılmıştır.

İstanbul Kuşkonmaz Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

Üsküdar Şemsi Paşa Camii

Cami içerisine girdiğinizde caminin muhteşem havası ile büyülenirsiniz. Burada serili beyaz halı camiye farklı renk katmıştır. Cami içerisinde ayrıca Şemsi Ahmet Paşa’ya ait türbe de bulunur.

Şemsi Paşa Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul Kuşkonmaz Camii

Cami diğer ismi kuşkonmaz camisidir. Bu ismi almasının sebebi ise şöyle yorumlanır. Sokullu Mehmet paşa bir cami yaptırır. Bütün cami avlusunu kuşlar pislettirdi. O da bu durumda çok rahatsız olmuştu. Daha sonra Ahmet Sami Paşa bir cami yapmaya karar verir. Sokulu Mehmet paşanın sözüne ilişkin Mimar Sinan’a der ki öyle bir cami yap kuşlar buraya konmasın. Mimar Sinan Üsküdar sahilinde rüzgara karşı ve burada çalışan gemilerin sesinden dolayı kuş konmaz bir yer olduğuna karar verir. O yüzden burada camiyi yapmaya karar verir. Gerçekten o günden sonra camiye kuş konmaz oldu.  Kız kulesine gelenlerin sıkça uğradığı şirin bir camidir. sizinde yolunuz düşerse buraya mutlaka uğrayın.

Şemsi Paşa Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

Şemsi Paşa Camii veya diğer adıyla Kuşkonmaz Camii, İstanbul’un Üsküdar ilçesine bağlı  Mimarsinan Mahallesinde bulunur. Buraya şahsi aracınızla veya toplu taşıma araçlarıyla çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şemsi Paşa Camii (sağda), Yeni Valide Camii (solda)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here