Surinam Gezi Rehberi
Surinam Gezi Rehberi

Surinam veya resmi adıyla Surinam Cumhuriyeti, yaklaşık 550 bin nüfusuyla Güney Amerika’nın Atlantik kıyısında yer alan bir ülkedir.

Göz at ;

  1. Surinam’da Gezilecek 10 Yer
  2. Surinam’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  3. Surinam Nerede?
  4. Surinam Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  5. Paramaribo Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti

Ülkenin güneyinde Brezilya, batısında Guyana ve doğusunda Fransız Guaynası bulunur. 165.000 km²’lik yüz ölçümü ile Güney Amerika’nın en küçük ülkesidir. Burada gezilip görülecek 10 yeri sizin derledik. İşte o yerler…

Coronie

Ülkenin kuzeybatısında Atlas Okyanusu’nun kıyısında yer alan Coronie, gezilip görülmesi gereken harika bir liman kasabasıdır. Bu kasabaya gidince ilk olarak gözünüze pirinç tarlaları ilişecektir. Sahil kenarında bulunan bu tarlalar şehre ayrı bir renk katmaktadır. Buraya gelmişken Hindistan cevizi de tatmadan dönmeyin. Ayrıca şehirde bulunan diğer doğal güzelliklerini de mutlaka keşfedin

Paramaribo

Atlas Okyanusu’ndan 15 km içeride ve Surinam Nehri kıyısında yer alan Paramaribo, Ülkenin başkenti ve en büyük şehridir. Şehir coğrafi olarak Amerikan Vahşi Batı’sını andırmaktadır. Şehrin tarihi yapıları olarak ise Amsterdam’ı andırmaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu şehri ziyaret edip harika turistik yapılarını mutlaka görün derim.

Arya Dewaker

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Paramaribo’da yer alan Arya Dewaker, 11 Şubat 2001 tarihinde ziyarette açılan ülkenin en büyük Hindu tapınağıdır. Ülkede yaşayan yaklaşık 30 bin kişi için oldukça önemli bir dini yapıdır. Mimarisi oldukça dikkat çekmektedir. Buraya Hindular dışında çok sayıda ziyaretçi de gelmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Jodensavanne

Jodensavanne, başkent Paramaribo’nun 50 km güneyine Surinam Nehri üzerindeki Para’da bulunur. 17. yüzyılda kurulan bu bölge, özerk Yahudi bölgesidir. Buraya gelip bu bölgenin hikayesini dinleyip bölgede yer alan doğal güzellikleri ziyaret edebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken bölgedeki ilk sinagogun kalıntılarını ve eski mezarları ziyaret etmeden geri dönmeyiniz.

Nieuw Nickerie

Ülkenin kuzeybatısında Guyana sınırında yer alan Nieuw Nickerie, yaklaşık 13 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 3. şehridir. Buraya geldiğinizde ilk olarak muz ve pirinç tarlaları sizi karşılamaktadır. Harika bir liman şehri olan Nieuw Nickerie, bu tarlalarla çok farklı bir renge bürünmüştür. Ayrıca burada bir milli park bulunur. Bu parka gidip kuş gözlemciliği yapabilir veya yöreye özgü birçok canlıyı yakında görme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Commewijne Nehri

Ülkenin kuzeyinde yer alan Commewijne Nehri, Yaklaşık 30 km uzunluğunda olup 6,600 kilometre karelik bir nehir havzasına sahiptir. Buraya teknelerle çıkıp şehrin harika manzarasını gözlemleyebilir. Ya da nehir çevresinde kurulan tesislerle bir şeyler yeyip içebilirsiniz. Bu nehir ülkeye ayrı bir renk katmaktadır. Ülkeyi güzel bir şekilde keşfetmek istiyorsanız bu nehir üzerinde tur atın derim.

Onafhankelijkheidsplein

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Paramaribo’da yer alan Onafhankelijkheidsplein veya diğer adıyla Bağımsızlık meydanı ülke için önemli bir yerdir. Başkentin nabzı burada atmaktadır. Meydan üzerinde birçok tarihi bina bulunmaktadır. Buraya gelip bu binaları ziyaret edebilirsiniz. Bunun dışında yine restoran, otel ve gece eğlenceleri de bu meydan üzerinde bulunmaktadır. Ülkeye geldiğinizde ilk seyahat rotanız bu meydan olmalıdır.

Brownsberg Tabiat Parkı

Ülkenin başkenti Paramaribo’ya yaklaşık 128 km uzaklıkta yer alan Brownsberg Tabiat Parkı, 1969 yıllında kurulmuştur. Deniz seviyesinde yaklaşık 500 metre yükseklikte yer alan bu parkta çok sayıda hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Buraya gelip bu parkı ziyaret edip nefes kesen manzarası karşısında bol bol fotoğraf çektirmenizi öneriyorum.

Galibi Coppename Doğa Koruma Alanı

Coppename Nehri’nin ağzında yer alan Galibi Coppename Doğa Koruma Alanı, 1969 yıllında kurulmuştur. Burada çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Buraya 3 şey için gelinir. Tabi ilk olarak harika doğası ve nefes kesen manzarası ikincisi kuş gözlemciliği yapmak ve son olarak burada yer alan kaplumbağaları ziyaret etmek özellikle Nisan – Ağustos ayları arasında yumurtlama döneminde burayı ziyaret edebilirsiniz.

10  Surinam Camii ve Neveh Shalom Sinagogu

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Paramaribo’da yer alan Keizerstraat Cami ve Neveh Shalom Sinagogu mutlaka gezilip görülmesi gereken önemli iki dini yapıdır. Öncellikle camiyi anlatmak istiyorum. Keizerstraat Cami, Karayipler’in en büyük camisi olup inşası yaklaşık 20 yıl sürmüştür. Mimarisi oldukça dikkat çekmektedir. Caminin yanında yer alan Neveh Shalom Sinagogu ise 1723 yıllında inşa edilmiştir. Bu yapı, 40 yıl boyunca İbraniler’in önemli bir sembolü haline gelmiştir. Yolunuz buraya düşerse mutlaka bu iki yapıyı ziyaret edin derim.


Bunlar dışında Surinam hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Surinam

Nüfus: 547.610

Başkent: Paramaribo

Resmi Dili: Felemenkçe

Para Birimi: Surinam doları

Bulunduğu Kıta: Güney Amerika

Kuruluş Tarihi: 15 Aralık 1954

Saat Farkı: Yerel saat Türkiye saatine göre 5 saat daha geridir.

Önemli Şehirleri: Paramaribo, Brokopondo, Coronie, Nickerie, Saramacca, Wanica, Conmewijne, Marowijne, Para, Sipaliwini

Vize Durumu: Surinam vize isteyen ülkeler arasındadır, buraya gitmeden vize almanız gerekir.

Surinam Nerede, Nasıl Gidilir?
Surinam Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here