Tabea Antik Kenti Nerede

Denizli ilimizin Kale ilçesinde bulunan Tabea Antik Kenti ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

Denizli Tabea Antik Kenti

Tarihi yerleri gezmek istiyorsanız bunun için Denizli ilimiz doğru bir adrestir. ilimizde bulunan birçok yapıdan anlaşıldığı gibi birçok medeniyette ev sahipliği yapmıştır. Bunlardan biri de kale görünümlü olan Tebea antik kentidir. Bu kent Büyük İskenderden sonra bu bölgede kurulan bir devlettir.  Bu devlet kendi adına önce gümüş sonra bronz silke bastırılmıştır. Konumundan dolayı önemli bir ticaret merkezidir Aynı zamanda. Burada birçok tarih yapı bulunmaktadır. Bizans,roma, Selçuklular, Osmanlı vb. birçok kültüre ait yapı bulunmaktadır. burada belli başlı iki yapı vardır bu iki yapıyı size kısaca tanıtayım

1-Kayaya Oyulmuş Nişli Bina: Dikdörtgen yapılı olan bu bina kaya içinde oyularak 4 niş elde edilmiştir. yapılış tarzına bakıldığına Roma dönemine ait olduğunu söyleyebiliriz. Binayı Osmanlı ve Selçuklular da kullanılmıştır.

2-Kayalara oyulmuş Tek Odalı Evler: Doğal kayalar oyularak tek odalı evler yapılmıştır. bu evler genelde sarp ve kayalık alanlarda yapılmıştır.

Tabea Antik Kenti Nerede
Tabea Antik Kenti Nerede

1957 yıllına kadar kale ilçesi merkezi burada iken daha sonra 1 km ötesine taşınmıştır. Bu kentte Osmanlılara ait 19. Yüzyılda inşası yapılan Cevher Paşa Camisi bulunmaktadır Sonuç olarak tarihe merakınız varsa sizi denizli ilimizin kale ilçesine bekliyoruz. İlimizde bulunan Tabea Antik Kentini ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Tabea Antik Kenti Nerede?

Tabea Antik Kenti, Denizli’nin Kale ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi, Denizli Caddesi üzerinde bulunur.

Tabea Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Tabea Antik Kenti’ne şahsi aracınızla Denizli-Muğla Karayolu üzerinde Kale ilçesine ulaşılır. Burada aynı yol takip edilerek Muğla yönünde 1 km sonra batı yöndeki antik kentte ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tabea Antik Kenti
Tabea Antik Kenti

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here