Tirebolu Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Giresun ili, Tirebolu ilçe sınırında bulunan Tirebolu Kalesi, adını üç şehir demek olan Tri polisten almıştır. Tirebolu Kalesi 13. Yüzyılda Bizans Döneminde inşa edilmiştir.

Doğal bir kaya üzerinde yer alan Tirebolu Kalesi deniz ile tarihi birleşim muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Kaleden günümüze sur duvarları, kuleleri ve kale içinde mezar taşları yer almaktadır. Kale surları günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşılmıştır. Yakın bir tarihte onarım görüp şehrin gezilip görülecek yerlerin başında yer almaktadır. Kısaca muhteşem bir güzelliğe sahip Tirebolu Kalesini görmenizi tavsiye ederim.

Tirebolu Kalesi Nerede?

Tirebolu Kalesi, Giresun’un Tirebolu ilçesine bağlı Cintaşı Mahallesinde bulunur. Diğer bir deyişle Tirebolu ilçe merkezinde yer alır.

Tirebolu Kalesi Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için ilk önce Tirebolu ilçesine ulaşmanız gerekir. Tirebolu ilçesi Giresun il merkezine 45 km uzaklıkta yer almaktadır. Şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşmak mümkündür. Ya da şahsi aracınızla sahil kenarında tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here