pazar-tokat

Pazar ilçesi Tokat ilimize bağlı bir ilçedir. İlçe şehir merkezine sadece 25 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlar yada özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Tokat’ın İlçeleri

İlçemiz birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu ev sahipliğinde birçok farklı isimle anılmıştır. Bu isimler şöyle sıralayabiliriz. Kazabad, Kazova, Ayna Pazarı, Aynalı Pazar, Eğrişehir, Avnibey Pazarı, Ayan Pazarı gibi isimlerle anılmıştır. Cumhuriyetten sonra ise Pazar ismi ile anılmaya başlanmıştır. Pazar 1987 yıllında ilçe statüsüne kavuşmuştur. ilçe 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 13.824’dır.

Pazar Nerede

Pazar Gezi Rehberi

Pazar

Pazar ilçemize yolunuz düştüğünde mutlaka Mahperihatun kervansarayı ve Ballıca mağarasını gezmeden dönmeyiniz.

Pazar Tokat

Mahperihatun kervansarayı

İlçemizde bulunan bu kervansaray Konya’yı Sinop’a bağlayan kervan yolu üzerinde yer almaktadır. Bu kervansaray 1238-39 yılları arasında Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubat’ın eşi Mahperihatun tarafında inşa edilmiştir. Bu kervansaray açık ve kapalı yada yazlık ve kışlık bölümlerinde oluşur. Yapımında kesme taş kullanılan kervansaray özellikle kapısı oldukça gösterişlidir. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim.

Mahperihatun kervansarayı

Ballıca mağarası

Ballıca Mağarası

İlçe merkezine 8 km uzaklığında bulunan Ballıca Köyünde bulunur. bu mağara 1995 yıllından beri hizmete açık olup ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Yaklaşık 3,5 milyon yaşında olan bu mağara Dünya’da pek az benzeri bulunmaktadır. bu benzerlerin içinde de en güzeli bu diye biliriz. Aydınlatma, yürüyüş yolları, seyir terasları yapılarak ziyarete açılan Ballıca Mağarası 10.000 metrekare yüz ölçüme sahiptir. mağara yaklaşık 680 metre uzunluğunda 90-95 metre ise uzunluğunda bulunur.  Bu mağaranın belki de en önemli özelliği Ülkemizin hiçbir mağarasında bulunmayan Soğan Sarkıt oluşumlarına sahip olması ve mağaranın değişik yerlerinde bulunan Cüce Yarasaların varlığıdır. Mağaranın ortalama sıcaklığı 18 derece olup nem oranı ise %54 oranındadır. Burada bol oksijenli havanın olması nefesi açmaktadır. Mağara toplam 5 kat ve 8 salonda oluşmaktadır. Bu salonlar şu şekilde sıralayabiliriz. “Havuzlu Salon, Büyük Damlataşlar Salonu, Fosil Salonu, Yarasalar Salonu, Mantarlı Salon, Sütunlar Salonu ve Yeni Salon”. Bunların dışında hala oluşumu devam eden bölümleri bulunmaktadır. Bu bölüm henüz ziyaretçilere açılmamıştır. Sizinde yolunuz düşerse böyle bir güzelliği kaçırmamanızı öneririm.

Pazar Ballıca Mağarası
Tokat Ballıca Mağarası
Ballıca Mağarası’na Nasıl Gidilir
Ballıca Mağarası Hangi Şehirde
Ballıca Mağarası Nerede

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here