Dünya Mirasları, UNESCO tarafından belirlenen kültürel ve doğal varlıkların listesidir. Dünya miraslarının korunması için 175’ten fazla ülke bir antlaşma imzaladı. Bu şekilde dünya miraslarının gelecek nesillere aktarılması planlanıyor.

Kapadokya

1-Kapadokya ve Göreme Milli Parkı: Nevşehir ilimizin güzelliklerinden olan Kapadokya 1985 yıllında bu listeye dahil olmuştur.

Kapadokya ve Göreme Milli Parkı

2- Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası: Sivas İlimizde bulunan bu yapı 1228–29 yıllarında Mengücekliler tarafında yapılmıştır. 1985 yıllında bu listeye alınmıştır.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası

3- İstanbul’daki Tarihi Yerler: Medeniyet şehri İstanbul ilimizde bulunan tarihi yapılar 1985 yıllında bu listeye alınmıştır.

İstanbul’daki Tarihi Yerler

4- Hattuşaş: Hitit Başkenti: Leblebi’nin başkenti Çorum ilimizde bulunur. 1986 yıllında listeye alınmıştır.

Hattuşaş

5- Nemrut Dağı: Adıyaman ilimizde bulunan bu tarihi yer Dünya’nın 8. Harikası sayılır. 1987 yıllında listeye alınmıştır.

Nemrut Dağı Milli Parkı

6- Pamukkale ve Hierapolis Milli Parkı: Denizli ilimizde bulunan bu doğa harikası listeye 1988 yıllında alınmıştır.

Pamukkale ve Hierapolis Milli Parkı

7- Tarihi Safranbolu Şehri: Karabük ilimizin bir ilçesi olan Tarihi Safranbolu şehri listeye 1994 yıllında alınmıştır.

Tarihi Safranbolu Şehri

8- Truva (antik şehir): Tarihte önemli olaylara şahitlik eden Çanakkale ilimizde bulunur. 1998  yıllında listeye alınmıştır.

Truva (antik şehir)

9- Selimiye Camii ve Külliyesi: Mimar Sinan’ın Ustalık eseri dediği bu yapı Edirne ilimizde bulunur. 2011 yıllında listeye alınmıştır.

Selimiye Camii ve Külliyesi

10- Neolitik Dönem Çatalhöyük Kalıntıları: Tarih öncesine şahitlik eden bu yapı Konya ilimizde bulunur. 2012 yıllında listeye dahil olmuştur.

Neolitik Dönem Çatalhöyük Kalıntıları

 

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here