Yenipazar Aydın
Yenipazar Aydın

Yenipazar; Aydın iline bağlı bir ilçedir. Yenipazar ilçesi Aydın il merkezine 41 km uzaklıkta yer almaktadır. Yenipazar Aydın ilinin yüz ölçümü açısından en küçük ilçesidir. Huzurlu ve sakin bir yer olan Yenizpazar ilçesi gelenek ve göreneklerini korumak ve genç nesle aktarmak için her yıl mayıs ayının ilk Pazar günü Karaçakal Köyünde Karaçakal Yörükleri şenlikleri düzenlenmektedir. Tarihi bir geçmişe sahip Yenipazar ilçesinde gezilecek tarihi yerler bulunmaktadır.

Yörük Ali Efe Müzesi:  Yenipazar ilçe merkezinde Yörük Ali Efe Caddesinde yer almaktadır. Kurtuluş Savaşının kahramanlarından olan Yörük Ali Efe’nin vefatına kadar yaşadığı ev restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür. 19. Yüzyıl sonlarında yapılan ev 1999 yılında aslına uygun restore edilerek, 2001 yılında müze olarak hizmete açılmıştır. Müze içinde Yörük Ali Efe’nin kullandığı şahsi eşyaları sergilenmektedir. Ayrıca Yörük Ali Efe’nin mezarı da bu müzede yer almaktadır. Evin müştemilatı ise kır kahvesi olarak kullanılmaktadır. Müzeyi ziyaret edenler burada oturup dinlenebilmektedir.

Beyler Kulesi: Donduran Kalesi olarak da anılan Beyler Kulesi Yenipazar ilçe merkezine bağlı Donduran Köyünde yer almaktadır. Menderes Ovasına hakim bir konumda yapılan kule kim tarafından ve ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Moloz taş, tuğla ve mermerden yapılan Beyler Kulesi bir katı teras olmak üzere üç kattan oluşmaktadır. Zamanla tahrip olan Beyler Kulesinden günümüze sadece dört duvarı ulaşmıştır.

Alhan Hamamı: Yenipazar ilçe merkezine bağlı Alhan Köyünde yer almaktadır. Zeytinlik alanda bir tepe üzerine kurulu olan Alhan Hamamı iki parçadan oluşmaktadır. Bir parçası hamam olarak kullanılmıştır. Fakat diğer parçası ne amaçla kullanıldığı tam olarak bilinmemektedir. Alhan Hamamı denilmesinin sebebi diğer yapının han olduğu tahmin edildiğindendir. Günümüze kısmen sağlam olarak ulaşan Alhan Hamamının kubbesi ve batı duvarı büyük zarar görmüştür. Yıllara rağmen günümüze ulaşan Alhan Hamamının duvarlarında bulunan süslemeler ve kabartmalar dikkat çekmektedir. Alhan Hamamı zarif duvarları ve iç mimarisi ile görülmesi gereken tarihi güzelliklerdendir. Ayrıca Alhan Köyünde yer alan 1177 yılında inşa edilen ve günümüze çeşitli onarımlardan geçerek ulaşan tarihi çeşmeyi de görmenizi tavsiye ederim.

Yenipazar Aydın Hangi Şehirde
Yenipazar Aydın Haritası
Yenipazar Aydın Nasıl Gidilir
Yenipazar Aydın Nerede
Yenipazar Aydın

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here