15 Temmuz Şehitler Köprüsü

Medeniyet şehri İstanbul ilimiz Küçük Türkiye’dir. Bu ilimizde gezilip görülecek o kadar çok yer var ki buralara gitmek için elbette yol ve köprü gerekir. Bu şehrimize gidip gezildiğinde mutlaka kullanmak zorunda kalacağınız Büyük şehrimizin trafik sorununu da sırtlayan Boğaziçi Köprüsüne bir bakalım.

Boğaziçi Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir?

Boğaziçi Köprüsü Karadeniz ile Marmara Denizi’ni birbirine bağlayan İstanbul Boğazı üzerinde yer alan iki asma köprüden biridir. Köprünün ayakları Avrupa Yakası’nda Ortaköy, Anadolu Yakası’nda ise Üsküdar Beylerbeyi semtimizdedir.

Boğaziçi Köprüsü Nerede

Bu tarihi köprü farklı isimler ile bilinir. Boğaziçi Köprüsü dışında birinci köprü olarak bilinirdi.  İstanbul Boğazı üzerinde yapılan ilk köprü olmasından ötürü birinci köprü deniliyordu. 15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemize yapılan Askeri Darbe sonucunda vefat eden şehitlerimizin anısına bu köprünün ismi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirilmiştir.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün LED aydınlatma sistemiyle kazandığı gece görünümü.

Köprü 20 Şubat 1970 yıllında yapımına başlandı. 30 Ekim 1973 tarihinde hizmette açıldı. Bu köprü tam da Cumhuriyetimizin 50. Yıl dönümü şerefine devlet töreni ile hizmete açıldı. Yapımı tamamlandığında Dünya’nın en uzun 4 asma köprüsü iken 2012 yıllında 21. Sıraya düştü.

1. köprü

Boğaz üzerinde köprü yapılma fikri tarih boyunca hep var olmuştur. En son 1940 yıllında Nuri Demirağ’ın girişimiyle Türk mühendisler ve Amerikalı uzmanlar tarafından boğaz köprüsü projelendirilmiş yapıma başlanacağı sırada dönemin hükkemeti boğaz üzerinde köprü olmaz yıkılır diye teklifi reddetmiştir. Yapımı 1973 yıllına nasip oldu.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü Nerede

Son olarak köprünün özelliklerine bakalım. Şerit sayısı 3+3, Ayak sayısı 2, Uzunluğu 1.560 m, Genişliği 39 m, Yüksekliği 165 m ,En geniş açıklık 1.074 m, Yük sınırı 2650 Ton, Alt açıklık 64 m’dir.

Boğaziçi Köprüsü İstanbul
Boğaziçi Köprüsünün 1978 yıllındaki halli

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here