500.Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri, Ücret

700 yıllık Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşı olan Musevi halkın gelenekleri, kültürleri ve yaşam tarzları hakkında bilgi veren ve bu konuda Türkiye’de tek olan Türk Musevileri Müzesi İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesine bağlı Karaköy Semtinde bulunur.

Müze 1. Kattan genel görünüm

Müzenin amacı 1326 yıllında Orhan Gazi’nin Bursa fethi ile başlayıp 1492 yıllında inanç ve gelenek özgürlüklerini kaybetmektense İspanya’yı terk etmeyi tercih eden Sefarad Yahudilerine kucak açan II. Bayezid ile başlayıp günümüze kadar devam eden beraberliğin ve Türklerin hoşgörü anlayışını bütün dünya tanıtmaktır.

500.Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi ziyaretçilerini ağırlamaktadır

Bu müze 500.Yıl Vakfı tarafında kurulmuştur. 500. Yıl Vakfı 1989 yıllında 113 Yahudi ve Müslümanlardan oluşan Türk vatandaşları tarafından Sefaradların 500 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu’na gelişini kutlamak için kuruldu. Daha sonra bu vakıf 2001 yıllında bunu dünyaya yaymak için bir müze kurulmasına karar verdi. Müzenin fikir babası Naim Güleryüz’dür.  Müze Kamhi ailesinin maddi destekleriyle açıldı.

500.Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi Nerede

Müzede Osmanlı döneminde başlanıp Cumhuriyet dönemine oradan günümüze kadar Osmanlı ve Türkiye Musevi tarihi anlatılmaktadır. Bunu panolar üzerinde somut verilerle açıklanmaktadır. Bu müzeye yerli ve yabancı birçok ziyaretçi gelmektedir. Sizin de yolunuz düşerse böyle tarihle yoğrulmuş bir müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

500.Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi mimarisi

500.Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi Nerede

Bereketzade Mahallesi, Büyük Hendek Caddesi No: 39 34421 Beyoğlu-İstanbul

500.Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi Karaköy

500.Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi Ziyaret Saat ve Günleri

Müze Pazartesi’den Perşembe’ye her gün 10.00-16.00, Cuma ve Pazar günleri 10.00-14.00 arası ziyarete açıktır. Cumartesi ve bazı özel günler kapalıdır.

500.Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi İstanbul
500.Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi Giriş Ücreti

Müzeye giriş ücretsizdir.

Not: Buraya gelirken yanınızda mutlaka kimlik veya pasaport getirmeniz gerekir.  çünkü Güvenlik kontrolünden geçiş yapılarak içeri girebiliyorsunuz.

500.Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi Beyoğlu

500.Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi Nasıl Gidilir?

500.Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi’ne ulaşım oldukça kolaydır. İstanbul’un birçok noktasında toplu taşıma araçları kullnarak ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here