Afşin Kış

Afşin Kahramanmaraş’a bağlı bir ilçedir. Afşin ilçesi, Kahramanmaraş il merkezine 143 km uzaklıkta yer almaktadır.

Afşin Gezilecek Yerler

Afşin ilçesi sınırları içinde bulunan Afşin-Elbistan Termik Santralinden dolayı ekonomisi gelişmiştir. Afşin ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Afşin Hangi Şehirde
Afşin Haritası
Afşin Nasıl Gidilir

Ulu Camii

Afşin ilçe merkezinde yer almaktadır. Ulu Camii; 1570 yılında Danişmentlerden Muhammed tarafından inşa edilmiştir. Sonraki dönemlerde onarımdan geçen cami; günümüzde ibadete açıktır.

Göz at ;

 1. Afşin Gezilecek Yerler
 2. Afşin Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Afşin Hurman Kalesi
 4. Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi
 5. Kahramanmaraş Gezilecek Yerler
 6. Kahramanmaraş’da Gezilecek 10 Yer
 7. Kahramanmaraş Gece Hayatı
 8. Kahramanmaraş Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 9. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 10. Kahramanmaraş Otelleri ve Kahramanmaraş Otel Fiyatları
 11. Kahramanmaraş Paintball Orman Park Nerede, Nasıl Gidilir?
Afşin Nerede
Afşin Nerede

Eshab-ı Keyf Külliyesi

İlçe merkezine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Kur’an-ı Kerim’de anlatılan ve yedi uyurlar olarak da bilinen Eshab-ı Keyf’in uyuduğu mağara ili ilgili çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Efes, Mersin ilinde olduğu söylenen mağaranın biri de Afşin ilçesinde bulunmaktadır.

Afşin ilçesinde Selçuklular Döneminde Eshab-ı Keyf mağarasının yanına bir külliye yapılmıştır. Bir tepe üzerinde yer alan külliye; camii, kervansaray ve birçok küçük yapıdan oluşmaktadır. 13. Yüzyıldan kalan bu yapılar bölgenin en önemli turizm merkezidir.

Mağaranın önünde külliye dışında 377 yılında Bizans Kralı Teodus tarafından yapılan bir kilise bulunmaktadır. Günümüzde bu kilise cami olarak kullanılmaktadır. Mağara ise üç bölümden oluşmaktadır.

İçinde içilebilen suyu bulunmaktadır. İnsan yaşamasına uygundur. Kuranı Kerim’de bahsedilen güneş, sabah ve akşam mağarayı teğet geçer dediği özellik bu mağarada bulunmaktadır.

Afşin Eshabı Kehf

Dede Baba Türbesi

İlçe merkezinde Atatürk Caddesi üzerinde yer almaktadır. Türbe Dede Baba adındaki bir zata aittir. Bu zat İslam ordularıyla birlikte Anadolu’ya gelmiş ve burada Eshab-ı Keyf bulunmasından dolayı buraya yerleşmiştir.

Selçuklu Döneminde yapılan türbe mimarisi ile dikkat çekmektedir. Dede Baba Türbesi yöre halkı tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Afşin Kış

Hurman Kalesi

İlçe merkezine bağlı Morabız Köyünde yer almaktadır. Hurman Çayının yanında sarp bir kaya üzerine kurulmuştur. Ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmeyen kalenin Bizans Döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir.

Kale içinde asker barınakları, kilise, su ve yiyecek depoları bulunmaktadır. Günümüzde Hurman kalesinde sur duvarlarını, yüksek burçlarını, kilise, asker barınakları, su ve yiyecek depolarını kalıntılarını görebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here