Eshab-ı Kehf Külliyesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Kahramanmaraş ili, Afşin ilçe sınırında bulunan Eshab-ı Kehf Külliyesi, Anadolu Selçuklularının Maraş Emiri Nusretüddin Hasan Bey tarafından 1215-1234 yılları inşa edilmiştir.

Kur’an-ı Kerim’de anlatılan ve yedi uyurlar olarak da bilinen Eshab-ı Keyf’in uyuduğu mağara ili ilgili çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Efes, Mersin ilinde olduğu söylenen mağaranın biri de Afşin ilçesinde bulunmaktadır. Afşin ilçesinde Selçuklular Döneminde Eshab-ı Keyf mağarasının yanına bir külliye yapılmıştır. Bir tepe üzerinde yer alan külliye; camii, kervansaray ve birçok küçük yapıdan oluşmaktadır. 13. Yüzyıldan kalan bu yapılar bölgenin en önemli turizm merkezidir. Mağaranın önünde külliye dışında 466 yıllında Bizans Kralı II. Teodus tarafından yapılan bir kilise bulunmaktadır. Günümüzde bu kilise cami olarak kullanılmaktadır. Mağara ise üç bölümden oluşmaktadır. İçinde içilebilen suyu bulunmaktadır. İnsan yaşamasına uygundur. Kuranı Kerim’de bahsedilen güneş, sabah ve akşam mağarayı teğet geçer dediği özellik bu mağarada bulunmaktadır. 2015 yıllında UNESCO Dünya Miras Listesine alınmıştır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Eshab-ı Kehf Külliyesi Nerede?

Eshab-ı Kehf Külliyesi, Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesine bağlı Pınarbaşı Mahallesinde bulunur. Afşin ilçe merkezine 8 km uzaklıkta yer almaktadır.

Eshab-ı Kehf Külliyesi Nasıl Gidilir?

Buraya Elbistan ve Göksun ilçeleri üzerinden otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da şahsi aracınızla tabelalar yardımıyla ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here