PAYLAŞ
Kahramanmaras

Kahramanmaraş Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. İlçeler
 6. Alışveriş
 7. Yeme İçme
 8. Nerede Kalınır
 9. Gece Hayatı
 10. Turlar
 11. Konsolosluklar
 12. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Kahramanmaraş ili; 1.112.634 toplam nüfusu ile Akdeniz bölgemizin 4. büyük şehri, Ülkemizin ise en kalabalık 18. Büyük şehri olmuştur. İlimize bağlı 11 ilçe bulunur. Maraş ilimiz tarihi bir kenttir. Burada birçok eser bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu yapıları mutlaka gezmelisiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün

 Kahramanmaraş Kalesi

10:00-12:30

Onikişubat İlçe merkezinde yığma bir tepe üzerinde yer almaktadır. Buraya giden araçlarla ulaşım yapılabilir.

 Abdulhamid Han Cami

13:00-14:30

Onikişubat ilçe merkezinde Abdülhamit Han Mahallesinde Mercimektepe caddesinde yer almaktadır. Buraya toplu taşıma araçları ile ulaşılabilir.

 Tarihi Ceyhan Köprüsü

15:00-17:00

Onikişubat İlçe merkezine 10 km uzaklıkta eski Kahramanmaraş-Göksun karayolu üzerinde Ceyhan Irmağı üstünde yer almaktadır. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.

2.Gün

Kahramanmaras Müzesi

10:00-12:30

Dulkadiroğlu İlçe merkezine bağlı Yenişehir Mahallesinde yer almaktadır. Buraya giden minibüslerle ulaşım sağlanabilir.

Ulu Camii

13:00-15:00

Dulkadiroğlu İlçe merkezinde Kurtuluş Mahallesinde yer almaktadır. Buraya yaya veya toplu taşıma araçları kullanılarak ulaşılabilir.

Kurtuluş Kent Müzesi

15:30-18:00

Kahramanmaraş merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.

3. Gün

Yeşilgöz Mesire Alanı

10:00-12:30

Onikişubat ilçe sınırlarında Döngel- Menzelet Barajı yolu üzerinde yer almaktadır. Buraya şahsi aracınızla veya kiralayacağınız bir araçla ulaşabilirsiniz.

Döngel Mağarası

13:00-15:00

Onikişubat İlçe merkezine 50 km uzaklıkta Döngel Köyünde yer almaktadır. Buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşılabilir.

Kahramanmaraş Kapalı Çarşı

15:30-18:00

Onikişubat İlçe merkezinde yer almaktadır. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.

4. Gün

Eshab-ı Kehf Külliyesi

10:00-14:00

Afşin İlçe merkezine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanır.

Hurman Kalesi

14:30-18:00

Afşin İlçe merkezine bağlı Morabız Köyünde yer almaktadır. Hurman Çayının yanında sarp bir kaya üzerine kurulmuştur. Buraya köy dolmuşları ile ulaşabilirsiniz.

5. Gün ve 6. Gün

Diğer günlerde aşağıda bulunan yerleri gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Kahramanmaraş KalesiOnikişubat İlçe merkezinde yığma bir tepe üzerinde yer almaktadır. Buraya giden araçlarla ulaşım yapılabilir.
Abdulhamid Han CamiOnikişubat ilçe merkezinde Abdülhamit Han Mahallesinde Mercimektepe caddesinde yer almaktadır. Buraya toplu taşıma araçları ile ulaşılabilir.
Kahramanmaras MüzesiDulkadiroğlu İlçe merkezine bağlı Yenişehir Mahallesinde yer almaktadır. Buraya giden minibüslerle ulaşım sağlanabilir.
Ulu CamiiDulkadiroğlu İlçe merkezinde Kurtuluş Mahallesinde yer almaktadır. Buraya yaya veya toplu taşıma araçları kullanılarak ulaşılabilir.
1920 Kurtuluş MüzesiKahramanmaraş Kalesinde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşılabilir.
Tarihi Ceyhan KöprüsüOnikişubat İlçe merkezine 10 km uzaklıkta eski Kahramanmaraş-Göksun karayolu üzerinde Ceyhan Irmağı üstünde yer almaktadır. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.
Hurman KalesiAfşin İlçe merkezine bağlı Morabız Köyünde yer almaktadır. Hurman Çayının yanında sarp bir kaya üzerine kurulmuştur. Buraya köy dolmuşları ile ulaşabilirsiniz.
Kurtuluş Kent MüzesiKahramanmaraş merkezinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.
Kapıçam Tabiat Parkıİl merkezine 13 km uzaklıkta bulunur. Buraya giden servislerle veya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.
Taş MedreseDulkadiroğlu İlçe merkezine bağlı Kurtuluş Mahallesinde yer almaktadır. Buraya giden otobüs veya minibüslerle ulaşım sağlanır.
Bulut Deliği MağarasıMaraş’ın Pazarcık ilçesinde bulunmaktadır. Pazarcık ilçesine giden servislerle buraya ulaşım sağlanır.
Eshab-ı Kehf KülliyesiAfşin İlçe merkezine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanır.
Elbistan Ulu CamiElbistan ilçe merkezinde Güneşli Mahallesinde yer almaktadır. İlçeye giden otobüslerle ulaşım sağlanır.
Döngel MağarasıOnikişubat İlçe merkezine 50 km uzaklıkta Döngel Köyünde yer almaktadır. Buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşılabilir.
Kahramanmaraş Kapalı ÇarşıOnikişubat İlçe merkezinde yer almaktadır. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.
Yeşilgöz Mesire AlanıOnikişubat ilçe sınırlarında Döngel- Menzelet Barajı yolu üzerinde yer almaktadır. Buraya şahsi aracınızla veya kiralayacağınız bir araçla ulaşabilirsiniz.
Ekinözü İçmeleriEkinözü ilçesinde yer alan içmeler; yukarı içme, aşağı içme ve orta içme olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Ekinözü ilçesine giden araçlarla buraya ulaşılabilir.

Kahramanmaraş İlçeleri

 NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
AfşinAfşin Kahramanmaraş’a bağlı bir ilçedir. Afşin ilçesi, Kahramanmaraş il merkezine 143 km uzaklıkta yer almaktadır. Kahramanmaraş Otobüs terminalinden ilçeye her saat başı araç bulmak mümkündür. Afşin Gezilecek Yerler
AndırınAndırın Kahramanmaraş iline bağlı bir ilçedir. Andırın ilçesi Kahramanmaraş il merkezine 81 km uzaklıkta yer almaktadır. Kent merkezinden kalkan servislerle buraya ulaşılabilir. Andırın Gezilecek Yerler
ÇağlayanceritÇağlayancerit Kahramanmaraş iline bağlı bir ilçedir. Çağlayancerit ilçesi Kahramanmaraş il merkezine 64 km uzaklıkta yer almaktadır. Maraş otogarından kalkan araçlarla ulaşım sağlanabilir. Çağlayancerit Gezilecek Yerler
EkinözüEkinözü Kahramanmaraş iline bağlı bir ilçedir. Ekinözü ilçesi Kahramanmaraş il merkezine 160 km uzaklıkta yer almaktadır. Buraya Maraş merkezden kalkan araçlarla kara yolu ile ulaşmak mümkündür. 17 km uzaklıkta bulunan Elbistan ilçesi üzerinde de buraya ulaşılabilir. Ekinözü Gezilecek Yerler
ElbistanElbistan Kahramanmaraş iline bağlı bir ilçedir. Elbistan ilçesi Kahramanmaraş il merkezine 162 km uzaklıkta yer almaktadır. Maraş merkezden buraya gelen servislerle ulaşım sağlanır. Elbistan Gezilecek Yerler
GöksunGöksun Kahramanmaraş iline bağlı bir ilçedir. Göksun ilçesi Kahramanmaraş il merkezine 90 km uzaklıkta yer almaktadır. Maraş merkezinde kalkan araçlarla buraya ulaşılabilir. Göksun Gezilecek Yerler
NurhakNurhak Kahramanmaraş iline bağlı bir ilçedir. Nurhak ilçesi Kahramanmaraş il merkezine 152 km uzaklıkta yer almaktadır. Nurhak ilçesi Kahramanmaraş ilini bir diğer ilçesi olan Elbistan ilçesine 44 km uzaklıkta yer almaktadır. İl merkezine ulaşım genellikle Elbistan ilçesinden sağlanmaktadır. Nurhak Gezilecek Yerler
PazarcıkPazarcık Kahramanmaraş iline bağlı bir ilçedir. Pazarcık ilçesi Kahramanmaraş il merkezine 46 km uzaklıkta yer almaktadır. Maraş merkezinde kalkan araçlarla buraya ulaşılabilir. Pazarcık Gezilecek Yerler
TürkoğluTürkoğlu Kahramanmaraş iline bağlı bir ilçedir. Türkoğlu ilçesi Kahramanmaraş il merkezine 23 km uzaklıkta yer almaktadır. Kent merkezinden kalkan servislerle buraya ulaşılabilir. Türkoğlu Gezilecek Yerler
OnikişubatOnikişubat Kahramanmaraş iline bağlı bir ilçedir. Onikişubat 2012 yılında Kahramanmaraş ilinin büyük şehir olmasıyla ilçe olmuştur. Kahramanmaraş’ın merkez ilçesidir. Merkez ilçesi olmasından dolayı ulaşım problemi yoktur. Onikişubat Gezilecek Yerler
DulkadiroğluDulkadiroğlu Kahramanmaraş iline bağlı bir ilçedir. Dulkadiroğlu Kahramanmaraş ilinin merkez ilçelerinden biridir. Kent merkezinden kalkan servislerle buraya ulaşılabilir. Dulkadiroğlu Gezilecek Yerler

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI
UçaklaKent merkezine 5 km uzaklıkta bulunan Kahramanmaraş Havalimanı bulunmaktadır. Buraya birçok ilden uçuşlar yapılıyor.
OtobüsleOtobüs Terminali ilimizin kent merkezinde bulunur. Buraya başta büyük şehirler olmak üzere birçok ilden ulaşılabilir.
TrenleKahramanmaraş ilimiz Konya, Karaman, Mersin, Hatay, Adana ve Mardin illerine demiryolu ile bağlanmaktadır. Bu illerden trenlerle ulaşılabilir.
GemiyleKahramanmaraş ilimizde Deniz Yolu ulaşımı yoktur.
ArabaylaKendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Kahramanmaraş’a gelebilirsiniz. Kahramanmaraş’a gelen kara yolları gayet düzgündür. Bazı illerle arasındaki mesafe şöyledir.

Kahramanmaraş, Adana’ya 195 km, Ankara’ya 592 km, İstanbul’a 1045 km, İzmir’e 1085 km uzaklıktadır.

ŞEHİR İÇİ (Otobüs Saatleri)
TaksiyleTürkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Kahramanmaraş  içinde geçerlidir.
MetroKahramanmaraş’da Metro Hattı bulunmamaktadır.
TramwayKahramanmaraş ilimizde Tramvay Hattı bulunmamaktadır.
Halk OtobüsüKahramanmaraş ilimizin birçok noktasına halk otobüsleri ile ulaşılabilir. Burada birçok halk otobüsü çalışmaktadır.
Minibüsİlimizin kent merkezi ve ilçelerine minibüslerle ulaşım sağlanır.

Alışveriş

Maraş ilimize yolunuz düşerse alışveriş yapmadan geri dönmeyiniz. Özellikle Kapalı Çarşı, Mazmanlar Çarşısı, Demirciler Çarşısı ve bakırcılar çarşısında alışveriş yapabilirsiniz. Buraya yolunuz düşerse bu hediyelikleri satın almadan geri dönmeyiniz. Bunlar:

 • Ceviz Oymacılık
 • Dövme Bakır
 • Maraş Biberi
 • Maraş Çöreği
 • Maraş Dondurması
 • Maraş Fıstık ezmesi
 • Maraş işi sim-Sırma
 • Maraş Sucuğu
 • Maraş Tarhanası
 • Yemeni Çarık

Yeme İçme

Maraş ilimizde birçok kültürün kaynaştığı bir yerdir. Maraş ilimize özgü birçok yöresel yemek bulunur. İşte ilimize özgü yiyecek ve içecek çeşitleri:

 • Maraş tarhanası
 • Maraş köfte
 • Maraş tava
 • Armut kurusu
 • Eli böğründe
 • Acem pilavı
 • Kallili köfte
 • Maraş paçası
 • Un sucuğu
 • Sömelek köfte
 • Ciğerli bulgur pilavı
 • Yoğurtlu dövme çorbası
 • Maraş dondurması

Nerede Kalınır

Kahramanmaraş ilimizde konaklamak için Maraş merkezi ya da Elbistan ilçesi seçilebilir. Burada birçok otel, apart ve pansiyon bulunmaktadır. Her bütçeye uygun konaklama yerlerine rastlanabilir. Maraş ilimizde kalınacak bazı yerler şunlardır:

 • Kentpark Premium Hotel
 • Saffron Hotel Kahramanmaraş
 • Kentpark Exclusive Hotel
 • Kazancı Otel
 • Ramada Kahramanmaraş Hotel
 • Efe’s Otel
 • Büyük Maraş Hotel

Gece Hayatı

Maraş ilimizde gece hayatı pek parlak değildir. Kent merkezinde birkaç gece mekanı bulunmaktadır. Yolunuz düşerse bu mekanlara gidebilirsiniz. Bunun dışında kent merkezinde birçok cafe de bulunur. Bazı yerlerde canlı müzik eşliğinde keyiflerince eğleniyorlar. Maraş ilimizde bulunan Gece Mekanları Şunlardır:

 • Yaprak Gazinosu
 • Almina Night Club
 • Hayal Kahvesi Kahramanmaraş
 • Arsan Arnelia Sineması
 • Roma Gazinosu
 • Haskoç Türkü Evi

Konsolosluklar

Maraş’da herhangi bir ülkeye ait konsolosluk ya da elçilik bulunmamaktadır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kahramanmaraş ilimize yolunuz düşerse

 • Ulu Camiden dua etmeden
 • Maraş Kalesine Çıkmadan
 • Maraş Dondurmasını yemeden
 • Kapalı Çarşıda alışveriş yapmadan geri dönmeyin.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz