PAYLAŞ
Mersin

Mersin Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. İlçeler
 6. Alışveriş
 7. Yeme İçme
 8. Nerede Kalınır
 9. Gece Hayatı
 10. Turlar
 11. Konsolosluklar
 12. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Mersin 1.773.852 Toplam nüfusu ile Ülkemizin Akdeniz bölgesinde bulunan bir şehrimizdir. İlimize bağlı 13 ilçe bulunur.  İlimiz gerek tarım gerek ticaret gerekse turizm kenti olarak bilinir. İlimizde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Bunun yanında plajları ile yaz turizmine de katkısı bulunmaktadır. Bu kadar zenginliği bünyesinde barındıran bir şehre elbette birçok ziyaretçisi olmaktadır. yıl içerisinde yerli ve yabancı birçok turist gelmektedir. Sizin de yolunuz düşerse en az beş günlük bir planla Tantuni yemeğin merkezi olarak bilinen Mersin ilimize gönlünüzce gezebilirsiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün

 Anamur Müzesi

10:00-12:00

Anamur merkezinde bulunur. Anamur-Mersin arasındaki uzaklık: 230 km. olup, Mersin-Erdemli-Silifke-Aydıncık üzerinden gidilen yol, 5 saatte alınmaktadır. Otobüs ile 6 saat sürmektedir.

Mamure Kalesi

12:30-13:30

Mersin ilimizin Anamur ilçesinde bulunur. ilçe merkezine 6 km uzaklıktadır Buraya giden servislerle ulaşılabilir.

Anemurium Antik Kenti

14:00-16:30

Anamur-Gazipaşa karayolunun 4. kilometresinden sonra deniz tarafındaki 2 kilometrelik yoldan antik kente ulaşılmaktadır. Anamur Burnu’nun doğuya bakan yamaçlarındadır. Taksi, kiralık veya özel araçla ulaşılabilir.

Köşekbükü Mağarası

17:00-18:00

Mersin’in Anamur ilçesine bağlı Köşekbükü köyünde bulunur. Buraya özel aracınızla ya da köye giden dolmuşlarla ulaşılabilir.

2.Gün

 Mersin Doktorun Yeri

10:00-12:30

Doktorun yerine kadar giden toplu taşıma araçları bulunmadığından özel aracınız ile gitmenizi tavsiye ederim. Öncelikle Mersin ilinden Limonlu Kasabasına gelmeniz gerekiyor. Limonlu Kasabasında 12 km eski asfalt yolunda gittikten sonra karşınıza tavus kuşu çiftliği çıkacaktır. Çiftliği geçtikten sonra Lamos Deresini göreceksiniz. Biraz ileride Doktorun Yeri tabelasını göreceksiniz.

 Mersin Müzesi

13:00-14:30

Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir

 Atatürk Evi Müzesi

15:00-16:30

Mersin ilimizin Akdeniz ilçesinde bulunur. Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Mersin Marina

17:00-18:00

Türkiye’nin Doğu Akdeniz çanağındaki en büyük marinası olan Mersin Marina Mersin’in Yenişehir ilçesi Eğriçam Mahallesi’nde bulunuyor.  Adnan Menderes Bulvarı üzerinde yer alıyor. Çevre Yolundan geçen dolmuşlar, marinanın 500 m yakınına kadar geliyor. Dolmuştan indikten sonra taksi ya da yürüyerek ulaşım sağlanıyor.

3.Gün

 Ilısu Şelalesi

10:00-12:30

Gülnar ilçesinin Ilısu köyünde bulunan Ilısu Şelalesi, Gülnar’a 67 kilometre, Ermenek’e 64 kilometre ve Mut’a 89 kilometre uzaklıktadır. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Zeyne Türbesi

13:00-14:30

Gülnar’dan Mut’a giderken 26 ‘ncı km’de Zeyne (Sütlüce) beldesinde bulunan türbeye özel araçla ulaşılabilir.

Yerköprü Şelalesi

15:00-18:00

Mersin ilimizin Gülnar ilçesinde bulunmaktadır. Buraya giden servislerle ulaşım sağlanabilir.

4.Gün 

Nusret Mayın Gemisi

10:00-11:30

Tarsus ilçemizin kavşağında bulunur. Dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.

Tarsus Şelalesi

12:00-14:30

Mersin il merkezinden Tarsus ilçesine topu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz. Buradan Çağlayan Mahallesine giden otobüsler ile şelaleye ulaşabilirsiniz. Adana’dan ise yaklaşık 25 dakikalık bir yolculuk sonucunda Tarsus ilçesine ulaşıp buradan şelaleye gidebilirsiniz.

Tarsus Hayvanat Bahçesi

15:00-16:30

Mersin’den gidiyorsanız Tarsus ilçesine varmadan Yeni Hal Kavşağından kuzey istikametine doğru döndükten sonra 1.5 km devam ediyorsunuz. Sağ tarafta Shell Petrolü gördüğünüzde sağa döneceksiniz. Sulama kanalı boyunca hiçbir yola sapmadan 7 km boyunca devam etikten sonra hayvanat bahçesine ulaşmış olacaksınız. Yolun üzerinde bulunan hayvanat bahçesini gösteren tabelalar size yardımcı olacaktır.

Eshab-ı kehf(Yedi uyurlar Mağarası)

17:00-18:00

İlimizin Tarsus ilçesinde 14 km uzaklıkta bulunan Dedeler köyünde bulunan bu mağaraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

5.Gün ve 6. Gün

Diğer günlerde aşağıda bulunan yerleri gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Köşekbükü MağarasıMersin’in Anamur ilçesine bağlı Köşekbükü köyünde bulunur. Buraya özel aracınızla ya da köye giden dolmuşlarla ulaşılabilir.
Anamur ÇayıMersin İlinin en uzak İlçesi olan Anamur Mersin’i Antalya’ya bağlayan D-400 (Eski adı-E-24) karayolunun orta noktasındadır. Bağlı bulunduğu ile 230 km uzaklıktadır. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Mamure KalesiMersin ilimizin Anamur ilçesinde bulunur. ilçe merkezine 6 km uzaklıktadır Buraya giden servislerle ulaşılabilir.
Ilısu ŞelalesiGülnar ilçesinin Ilısu köyünde bulunan Ilısu Şelalesi, Gülnar’a 67 kilometre, Ermenek’e 64 kilometre ve Mut’a 89 kilometre uzaklıktadır. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Yerköprü ŞelalesiMersin ilimizin Gülnar ilçesinde bulunmaktadır. Buraya giden servislerle ulaşım sağlanabilir.
Zeyne TürbesiGülnar’dan Mut’a giderken 26 ‘ncı km’de Zeyne (Sütlüce) beldesinde bulunan türbeye özel araçla ulaşılabilir.
Dağpazarı KilisesiMut İlçesinin 35 km kuzeyinde Dağpazarı Mahallesinde bulunan ören yerine özel araçla ulaşabilirsiniz.
Akçakıl koyuAkçalık Koyu, Mersin-Taşucu’nda bulunuyor. Silifke’nin sınırları içerisindeki bu tabiat güzelliği ilçe merkezine sadece 12 kilometre uzaklıkta. Taşucu’na ise 3 kilometrelik bir mesafede bulunuyor. Buraya her türlü ulaşım yapılabilir.
Anemurium Antik KentiAnamur-Gazipaşa karayolunun 4. kilometresinden sonra deniz tarafındaki 2 kilometrelik yoldan antik kente ulaşılmaktadır. Anamur Burnu’nun doğuya bakan yamaçlarındadır. Taksi, kiralık veya özel araçla ulaşılabilir.
Olba Antik KentiSilifke İlçesine bağlı Uzuncaburç beldesinin 4 km doğusundadır. Özel veya kiralık araç ile ulaşılabilir.
Uzuncaburç KalıntılarıSilifke ilçemizin 30 km kuzeyinde bulunan Uzunburç köyünde bulunur. Buraya özel araçla ya da buraya dolmuşlarla ulaşılabilir.
Mezgit KaleMersin’in Silifke ilçesinde bulunan Mezgit Kale Susanoğlu’nun içinden kuzeye doğru giden yolun 10. Kilometresinde Paslı’ya ulaşılır.
Limonlu ÇayıMersin’in Erdemli ilçesinin sınırlarında bulunur. Buraya özel araçla ulaşılabilir.
KanlıdivaneMersin merkeze 60 km uzaklıktaki Kanlıdivane, Erdemli ilçesi sınırlarında bulunuyor.  özel veya kiralık araçla ulaşılabilir.
Kayacı VadisiMersin’in coğrafyasını güzelleştiren Kayacı Vadisi, Erdemli ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Buraya özel veya kiralık araçla ulaşılabilir.
Tarsus ŞelalesiMersin il merkezinden Tarsus ilçesine topu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz. Buradan Çağlayan Mahallesine giden otobüsler ile şelaleye ulaşabilirsiniz. Adana’dan ise yaklaşık 25 dakikalık bir yolculuk sonucunda Tarsus ilçesine ulaşıp buradan şelaleye gidebilirsiniz. Tarsus Şelalesi Gezikecek Yerler
Belenkeşlik Kalesi (Kız Kalesi)Erdemli ilçesinde bulunur. Buraya Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.
Hz. Mikdat CamiiAnkara Kocatepe Camii’nden sonra, Cumhuriyet döneminin ikinci büyük cami Muğdat Semti’ndedir. Buraya Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.
Cennet ve Cehennem MağaralarıMersin Silifke Karayolu üzerinde Mersin’in Silifke ilçesine 21 Km. uzaklıkta bulunur. Buraya özel araçlarla veya kiralık araçlarla buraya ulaşılabilir.
Mersin MüzesiŞehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.
Atatürk Evi Ve MüzesiMersin ilimizin Akdeniz ilçesinde bulunur. Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.
Silifke MüzesiMersin ilimizde bulunan Silifke ilçesinde bulunur. Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.
Yumuktepe Höyüğüİlimizin Toroslar ilçesinde bulunur. Buraya Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.
Soli Antik KentiMersin ilimizin Mezitli ilçesinde bulunur. Mezitli’nin yaklaşık 2 km. güneyindeki Viranşehir semtindedir. Buraya şehir merkezinde kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.
Kelenderis Antik KentiMersin’e bağlı Aydıncık ilçesinde yer alır. Şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir.
Alahan ManastırıMersin-Karaman karayolu üzerinde, Mut’un 20 km. kuzeyinde, Geçimli ahallesi civarındadır. Buraya giden dolmuşlarla ulaşılabilir.
Roma TapınağıMersin’in merkez Mezitli ilçesinde bulunur. Buraya giden dolmuşlarla ulaşılabilir.
UzuncaburçSilifke’ye 30 km uzaklıkta bulunan örenyerine özel araç veya kiralık araçlarla ulaşılabilir.
St. Paul Kilisesi St. Paul Kilisesi, Mersin ilinin Tarsus ilçesinde yer alır. Buraya giden dolmuşlarla ulaşılabilir.
Nusret Mayın GemisiTarsus ilçemizin kavşağında bulunur. Dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir. Nusret Mayın Gemisi Gezilecek Yerler
Mersin Doktorun YeriDoktorun yerine kadar giden toplu taşıma araçları bulunmadığından özel aracınız ile gitmenizi tavsiye ederim. Öncelikle Mersin ilinden Limonlu Kasabasına gelmeniz gerekiyor. Limonlu Kasabasında 12 km eski asfalt yolunda gittikten sonra karşınıza tavus kuşu çiftliği çıkacaktır. Çiftliği geçtikten sonra Lamos Deresini göreceksiniz. Biraz ileride Doktorun Yeri tabelasını göreceksiniz. Mersin Doktorun Yeri Gezilecek Yerler
Tarsus Hayvanat BahçesiMersin’den gidiyorsanız Tarsus ilçesine varmadan Yeni Hal Kavşağından kuzey istikametine doğru döndükten sonra 1.5 km devam ediyorsunuz. Sağ tarafta Shell Petrolü gördüğünüzde sağa döneceksiniz. Sulama kanalı boyunca hiçbir yola sapmadan 7 km boyunca devam etikten sonra hayvanat bahçesine ulaşmış olacaksınız. Yolun üzerinde bulunan hayvanat bahçesini gösteren tabelalar size yardımcı olacaktır. Tarsus Hayvanat Bahçesi Gezilecek Yerler
Eshab-ı kehf(Yedi uyurlar Mağarası)İlimizin Tarsus ilçesinde 14 km uzaklıkta bulunan Dedeler köyünde bulunan bu mağaraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz Eshab-ı kehf(Yedi uyurlar Mağarası) Gezilecek Yerler
Cumhuriyet Alanı Ve Antik Cadde İl merkezinde Tarsus ilçesine varılır. Buradan da halk otobüsleri ile ulaşılabilir. Cumhuriyet Alanı Ve Antik Cadde Gezilecek Yerler
Mut KalesiMut ilçesinde bulunur. Buraya giden servilerle ulaşılabilir. Mut Kalesi Gezilecek Yerler
GözlükuleMerkezden Tarsusa gelinir. Oradan yaya olarak Amerika koleji yanında bulunan höyüğe gidilebilir. Gözlükule Gezilecek Yerler
Eski Camiilimizin Tarsus ilçesinde bulunur. Yürüyerek yada otobüsle ulaşılabilir. Eski Cami Gezilecek Yerler
Kırkkaşık bedesteniTarsus ilçe merkezinde bulunan bu tarihi yapıya halk otobüsleriyle ulaşım sağlanır. Kırkkaşık bedesteni Gezilecek Yerler
Nagidos-Nagidussa Antik KentleriBozyazı ilçemizde bulunan harebeye dolmuşlarla ulaşım yapılabilir. Nagidos-Nagidussa Antik Kentleri Gezilecek Yerler
Koca Katran Anıt AğacıÇocak Dere vadisinde bulunan bu ağaca ulaşmak için Tırtar köyüne gelip buradan batıya dönülüp Dümbelek düzlüğüne çıkılır. Buradan demir kapılı geçit noktasına ulaşılır. Buradan 20 km ilerledikten sonra Tekedağ yangın gözetleme kulesini geçerek anıt ağaca ulaşılır. Koca Katran Anıt Ağacı Gezilecek Yerler
Ala KöprüAnamur- Ermenek arasında bulunur. Bu iki ilçe arasında gidip gelen dolmuşlar var. Bunlar ulaşım sağlanabilir. Ala Köprü Gezilecek Yerler
Mersin MarinaTürkiye’nin Doğu Akdeniz çanağındaki en büyük marinası olan Mersin Marina Mersin’in Yenişehir ilçesi Eğriçam Mahallesi’nde bulunuyor.  Adnan Menderes Bulvarı üzerinde yer alıyor. Çevre Yolu’ndan geçen dolmuşlar, marinanın 500 m yakınına kadar geliyor. Dolmuştan indikten sonra taksi ya da yürüyerek ulaşım sağlanıyor.
Aynalıgöl (Gilindire) Mağarası Gilindire veya Aynalıgöl Mağarası, Mersin’e bağlı Aydıncık ilçesinin 7,5 km güneydoğusunda bulunuyor. Buraya özel arcınızla ulaşabilirsiniz.
Astım MağarasıSilifke‘nin Narlıkuyu Mahallesi’nde bulunan Astım Mağarası, Cennet Çöküğü’nün 300 m güneybatısında yer alıyor. Buraya giden servislerle ulaşılabilir.
Taşkuyu MağarasıMersin ili Tarsus ilçesi, Taşkuyu Köyü’nün yaklaşık 10 km kuzeybatısında bulunur. Buraya giden servislerle ulaşılabilir.
Anamur Müzesi Anamur merkezinde bulunur. Anamur-Mersin arasındaki uzaklık: 230 km. olup, Mersin-Erdemli-Silifke-Aydıncık üzerinden gidilen yol, 5 saatte alınmaktadır. Otobüs ile 6 saat sürmektedir.
Sevgi Su ParkıMersin ilimizin Anamur ilçesinde bulunur. Buraya giden otobüslerle ulaşılabilir.
Eyüp Sultan CamisiMersin ilimizin Anamur ilçesinde bulunur. Buraya giden otobüslerle ulaşılabilir.

Mersin İlçeleri

 NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
AkdenizMersin merkezi durumundaki Akdeniz ilçesine ulaşım ana otoban, demiryolu ve duble yollar ile sağlanmaktadır. Ayrıca buraya Kıbrıs’tan feribot seferleri düzenlemektedir. Akdeniz Gezilecek yerler
MezitliMezitli: Mersin ilinin 10 km. batısında bulunmaktadır. Buraya şehir içinde kalkan servislerle rahatlıkla ulaşılabilir. Mezitli Gezilecek Yerler
ToroslarToroslar Mersin ilimize 49 km uzaklıktadır. Buraya ulaşım Şehir merkezinde kalkan arablarla buraya ulaşım sağlanabilir. Ayrıca çevre il ve ilçelerden buraya direk ulaşım sağlanmak mümkündür. Toroslar Gezilecek yerler
YenişehirYenişehir Mersin il merkezine yaklaşık 28 km uzaklıktadır. Buraya ulaşım rahattır. Şehir merkezinde kalkan servislerle buraya ulaşmak çok rahattır. Yenişehir Gezilecek Yerler
Anamur
 • Anamur: Antalya’dan 265 km. uzaklıkta olup, 4 saatte ulaşılmaktadır. Otobüs ile: 5 saatte alınmaktadır.
 • Anamur, Alanya arası uzaklık: 129 km. olup, bu uzaklık 2 saatte gidilmektedir.
  Anamur-Silifke arasındaki uzaklık: 140 km.dir.
 • Anamur-Mersin arasındaki uzaklık: 230 km. olup, Mersin-Erdemli-Silifke-Aydıncık üzerinden gidilen yol, 5 saatte alınmaktadır. Otobüs ile 6 saat sürmektedir. Anamur Gezilecek Yerler
AydıncıkAydıncık, bağlı bulunduğu il merkezi olan Mersin’e 170 km. uzaklıktadır. Buraya arçla yaklaşık 2 saat 45 dakika da ulaşmak mümkündür. Aydıncık Gezilecek Yerler
BozyazıBozyazı Mersin ilimize bağlı bir ilçedir. Mersin ilimize yaklaşık 210 km uzaklıktadır. Mersin ilimizin Anamur ilçesine ise 15 km uzaklıktadır. Buraya Mersin ilimizden ya da Anamur ilçesinde ulaşmak mümkündür. Bozyazı Gezilecek Yerler
ÇamlıyaylaÇamlıyayla Mersin ilimize bağlı bir ilçedir. Mersin ilimize 90 km uzaklıktadır. Buraya yaklaşık araçla 55 dakika’da ulaşılabilir. Buraya ulaşım genelde Tarsus merkezli olmaktadır. Bunun yanında Adana ve Mersinden şehir merkezlerinde belediyelerin, şehir dışında ise Karayolları Genel Müdürlüğünün koymuş olduğu levhaları takip ederek güzel ilçemize ulaşmanız mümkündür.
Çamlıyayla Belediyesi, S.S. 124 nolu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi ve Sebil Belediyesine ait toplu taşıma araçları ile de rahat bir şekilde ilçemize ulaşılabilmektedir. Çamlıyayla Gezilecek Yerler
ErdemliErdemli; Mersin ilimize bağlı bir ilçedir. Mersin il merkezine yaklaşık 38 km uzaklıktadır. Buraya giden araçlarla rahatlıkla ulaşım sağlanabilir. Erdemli Gezilecek yerler
GülnarGülnar Mersin ilimize bağlı bir ilçedir. Mersin il merkezine yaklaşık 162 km uzaklıktadır. Yolları bayağı virajlıdır. Ankara-Anamur karayolu buradan geçmektedir. Buraya şehir merkezinden kalkan servislerle yada şehirler arası otobüslerle buraya ulaşmak mümkündür. Gülnar Gezilecek Yerler
MutMut Mersin ilimize bağlı bir ilçedir. Mersin ilimize yaklaşık 190 km uzaklıktadır. Karaman’a ise 74 km uzaklıktadır.

Buraya ulaşmak için

 • – İstanbul-Ankara-Konya-Karaman yönü takip edilerek,
 • – Adana-Mersin ve Antalya yönünden gelenler ise Silifke ayırımından ulaşılabilir. Mut Gezilecek Yerler
SilifkeSilifke Mersin ilimize bağlı bir ilçedir. Silifke, Mut’a 73 km, il merkezi Mersin’e 85 km ve Gülnar’a 70 km mesafede uzaklıktadır. Karayoluyla Silifke’ye ulaşmak isteyenlerin Adana – Mersin, Karaman – Mut ve Antalya – Alanya karayollarını kullanmaları gerekiyor. Silifke Gezilecek Yerler
TarsusTarsus Mersin ilimize bağlı bir ilçedir.  İl merkezine yaklaşık 27 km uzaklıktadır. Başkent Ankara’ya 500 km İstanbul ilimize 950 km, İzmir ilimize ise 910 km uzaklıktadır. Buraya kendi aracınızla ulaşabileceğiniz gibi Şehirler arası otobüslerle de ulaşmak mümkündür. Ayrıca Tarsus’a 32 km uzaklıktaki Adana Şakirpaşa Havaalanı’na kadar uçakla veya Tarsus’a 13 km uzaklıktaki Yenice Beldesi’ne kadar trenle de rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Tarsus Gezilecek Yerler

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI
UçaklaMersin ilimizde havaalanı bulunmamaktadır. Fakat Adana ilimizde bulunan  Adana Şakirpaşa Havaalanı Mersin’e 69 km., Tarsus’a 32 Km. olup Yurtiçi ve yurt dışı seferler düzenlemektedir. Buraya ülkemizin biirçok noktasında Adana ilimize rahatlıkla uçabilir. Oradan da kara yolu ile Mersin ilimize ulaşabilirsiniz.
OtobüsleMersin ilimizin her noktasında buraya Otobüsle ulaşmak mümkündür. Ülkemizin birçok ilinde buraya otobüs seferleri düzenlemektedir.
TrenleMersin; demiryolu vasıtasıyla bir çok ille birlikte, uluslararası bağlantılara sahiptir. Konya, Kahramanmaraş, İskenderun, Gaziantep ve Mardin gibi illerden buraya trenle ulaşmak mümkündür.
GemiyleMersin Limanından Uluslararası 100’ün üstünde Liman ile denizyolu bağlantımız mevcut olup, uluslararası nitelikte liman hizmetleri verilmektedir.  Ayrıca Taşucu Limanımızdan buraya düzenli olarak deniz otobüs seferleri yapılmaktadır.
ArabaylaKendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Mersin’e gelebilirsiniz. Mersin’e gelen kara yolları gayet düzgündür. Mersin ilimiz diğer ilere mesafeleri şöyledir.

 • Adana Mersin arası yaklaşık 68 kilometre
 • Hatay Mersin arası yaklaşık 267 kilometre
 • Sivas Mersin arası yaklaşık 531 kilometre
 • Malatya Mersin arası yaklaşık 479 kilometre
 • Kayseri Mersin arası yaklaşık 333 kilometre
 • Gaziantep Mersin arası yaklaşık 302 kilometre
 • Diyarbakır Mersin arası yaklaşık 613 kilometre
 • Ankara Mersin arası yaklaşık 496 kilometre
ŞEHİR İÇİ (Otobüs Saatleri)
TaksiyleTürkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Mersin içinde geçerlidir. Açılışı 3 tl, kilometre başına 3 tl alınır.
MetroMersin’de Metro hattı bulunmamaktadır.
TramwayMersin ilimizde Tramvay hattı bulunmamaktadır.
Halk Otobüsüİlimizde 70 farklı otobüs güzergahı bulunmaktadır. Ancak otobülerle ilimizi her köşesine ulaşım sağlanmak mümkün değildir. Belli başlı güzergahlları bulunmaktadır. gece 00:00’e kadar çalışan halk otobüslerimiz Kentkart ya da nakit para geçmektedir.
MinibüsMersin ilimizin hemen hemen her mahallesine minibüs çalışmaktadır. Kentte ulaşım için en çok tercih edilen minibüslerde kentkart ve nakit para geçmektedir.

Alışveriş

Mersin ilimizde alışveriş konusunda zengin bir ilimizdir. Burada Mersin ilimize özgü birçok hediyelik eşya ve tatlı çeşitlerini satın alabilirsiniz. Yine El sanatlarına ait halılarda, kilim çeşitlerinde, Mezitli Bezinde, muz lifinden yapılmış çeşitli hediyelik eşyalarda, rengarenk iğne oyaları ve yazmalarda görmek mümkündür. Bunları satın almadan dönmeyiniz. Yine ilimizde bulunan mağaza, dükkan ve AVM’leri sizin için liste haline getirdik buraya yolunuz düşerse buralara mutlaka uğrayın.

 • Forum Mersin
 • Carrefoursa
 • Kipa
 • Mersin Marina
 • Kırkaşık Bedesteni
 • Siptilli Çarşısı
 • Tarsu AVM

Yeme İçme

Mersin denilince herkesin aklına ilk olarak mutfağı gelmektedir. Hemen de mersin’in her köşesinde bulunan Tantunisi ve lezzetli künefesi ile ağzımın suyunu akıtmaktadır. Yani kısaca mersin ilimizin mutfağı çok zengindir.. Buraya gelenler Öncellikle mutfağına uğrar karnını doyurur öyle diğer işlerine bakar. biz de siz değerli okurlarımız için Mersin ilimize özgü yemekleri ve içecekleri liste haline getirdik. Bunları tatmadan geri dönmeyin. Hepsi birbirinden güzel yiyeceklerdir.

 • Tantuni
 • Kerebiç
 • Cezerye
 •  Batırık
 • Tarsus Kebabı
 • Lepe
 • Ciğer
 • Künefe
 • Fındık Lahmacun
 • Bici Bici
 • Çökelek
 • Sıkma
 • Atom
 • Şalgam
 • Balık yemekleri
 • Meyan Şerbeti
 • Tarsusi Kahve

Bu leziz yiyecekleri nerede yiyeceğiz sorunuzu duyar gibiyim. Evet bu sorunuza da cevap bulmaya çalışacağız. ilimizde bulunan en popüler restoranları liste haline getirdik. Bunları tercih edebilirsiniz.

 • Doktorun Yeri
 • Öz Mersin Tantuni
 • Taş Konak Restaurant
 • Yörük Apo Lagos Balıkçısı
 • Blush
 • Sabah Et Lokantası
 • Memoş Tantuni
 • Hasan Usta Tantuni
 • Rina Restoran
 • Künefeci Emin Usta

Nerede Kalınır

Akdeniz ilimizde nerede kalınır sorusuna verilecek cevap kesinlikle merkez ilçelerdir. Burada konaklama imkanları daha raaht ve ulaşım yönünde de hiçbir sıkıntı yoktur. Burada birçok otel, apart, pansiyon ve kiralık ev bulunmaktadır. burada otel için gecelik 50-550 arasında değişen fiyatlarla hizmetinizdedir. bütçenize uygun bir yer seçebilirsiniz. İlimizde konaklama yerlerini siz değerli okurlarımız için liste haline getirdik. Bunlar Mersin ilimizin en popüler konaklama yerleridir. Bunlar:

 • Marpessa Blue Beach
 • Altınorfoz Otel
 • Marina Otel Taşucu
 • Mia Resorts Pinepark Holiday Club
 • Kilikya Hotel
 • Kızkalesi Deniz Hotel
 • Park Admiral Hotel
 • İskele Otel Taşucu
 • Baranlar Otel
 • Park Yalçın Otel
 • Hosta Otel

Gece Hayatı

Mersin ilimiz yılın her mevsiminde turistlerin akın ettiği bir ildir. bu nedenle gece hayatı da baya gelişmiştir. Şehir merkezinde birçok Bar, Pub, Gece kulübü, Meyhane, Karaoke Bar ve Konsept eğlence mekanları bulunmaktadır. Burada sabaha kadar canlı müzik eşliğinde gece hayatın keyfini yaşayabilirsiniz. İlimizde bulunan popüler mekanlar şunlardır.

 • Rastlantı Cafe & Bar
 • Zest Bar
 • Kıskaç Kafe Bar
 • Dejavu
 • Viking Pub
 • Truva Bar
 • Pasha

Mersin Gece Hayatı, Gece Eğlencesi ve Gece Kulüpleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız TIKLAYINIZ. 

Konsolosluklar

İlimizde bulunan Konsolosluklar şunlardır.

1-AVUSTURYA CUMHURİYETİ MERSİN FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: Atatürk Cad. 4302 Sok. Toroğlu Apt. 1. Kat, No: 1 Kültür Mh. 33010 Mersin

Telefon: (0324) 238 55 81-82

2-BREZİLYA FEDERAL CUMHURİYETİ MERSİN FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: Adnan Menderes Bulvarı, Gazi Mah. 1328 Sok. Sönmez Apt. 4/1, 33130 Mersin
Telefon:
(0324) 329 17 17

3-DANİMARKA KRALLIĞI MERSİN FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: Eski Gümrük Meydanı Güven İşhanı Kat 3 Mersin
Telefon:
(0324) 238 68 30

4-ETİYOPYA MERSİN FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres:Uray Cad. 5206 Sok. No:3/1 MERSİN
Telefon:
(0324) 232 68 73

5-FİLİPİNLER CUMHURİYETİ MERSİN FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: Uray Caddesi, 5206 Sokak No:3/2 Mersin
Telefon:
(0324) 233 16 66, 231 36 91

6-GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ MERSİN FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: Atatürk Caddesi Yetiker Apt. A Blok No.82/15, 33010 Mersin
Telefon:
(0324) 237 10 75

7-HONDURAS CUMHURİYETİ MERSİN FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: Marina Sitesi A Blok Kat:14 No:28 Mersin
Faks:
(0324) 221 67 86

8-İSVEÇ KRALLIĞI MERSİN FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: Çakmak Caddesi 30 Sok. Mahmut Torun İş Merkezi K.12 D:46-47, 33060 Mersin
Telefon:
(0324) 238 01 26- 238 01 29

9-KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ MERSİN KONSOLOSLUĞU

Adres:  Atatürk Caddesi No: 71/3, Mersin
Telefon:
(324) 237 24 82/83

10-POLONYA CUMHURİYETİ MERSİN FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: NATA A.Ş. İsmet İnönü Bulvarı Uysal Apt. K.4 D.7, P.o. Box 225 33100 Mersin
Telefon:
(0324) 232 46 18

11-SRİ LANKA DEMOKRATİK SOSYALİST CUMHURİYETİ MERSİN FAHRİ KONSOLOSLUĞU

Adres: GMK Bulvarı, Fatih Mah. Öner Konutları E Blok, Kat 9, Daire:20 Mezitli MERSİN
Telefon:
(0324) 359 90 70, 359 90 77

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Mersin’e geldiğiniz zaman dikkat etmeniz gereken konuların başında hiç kuşkusuz Demirtaş mahallesi ve Çay-Çilek denilen bölgeye girmenizi önermiyoruz. Bu mahalleler özellikle akşamları farklı türde satıcıların mekanı haline gelebiliyor. Dikkatli olmalısınız.

6 YORUMLAR

 1. Mersin ilimiz kesinlikle harika bir şehir. Bu şehri çok seviyorum. Neredeyse her yaz buraya giderim. Bugün yazınıza denk geldim. Gayet güzel bir yazı olmuş. TEBRİKLER…

 2. mersinliyim. istanbulda yaşıyorum. en son 2000 yılında gitmiş fakat akraba ziyareti yapıp dönmüştüm. yani memleketimi ilk defa bu sene tanıma fırsatım olacak. kızkalesinde bir yer ayarladım. öyle tavsiye ettiler. ortada kalıyor heryere rahat gidilebilir diye. doğru karamı verdim acaba?? kızkalesinde kalıp dolu dolu bir hafta içinde nereleri gezebilirim ki acaba?? tabi denize girmekte var bunun içinde

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz