Erdemli

Erdemli Mersin iline bağlı bir ilçedir. Erdemli ilçesi Mersin il merkezine 37 km uzaklıkta yer almaktadır.

Erdemli İlçesi

Erdemli Akdeniz kıyısında yer alan doğal güzelliğe sahip bir ilçedir. İlçe çok sayıda tarihi mirasa sahiptir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Erdemli Merkez
Erdemli Plajları

Korykos Kara Kalesi

İlçe merkezine bağlı 23 km uzaklıktaki Kızkalesi Beldesinde yer almaktadır. Kara Kalesinin tarihi MÖ. 4. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Kale Roma, Bizans döneminde kullanılmıştır. Sürekli el değiştiren kale 1448 yılında Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından ele geçirilerek yeniden imar edilmiştir. Çevresi hendek ile çevrili Kara Kale iç ve dış kale olmak üzer iki bölümden oluşmaktadır. Günümüzde kalede kiliseler, su sarnıçları, su kemerleri, lahitler, kaya mezarları ve Roma yolları bulunmaktadır.

Erdemli
Erdemli Korykos Kara Kalesi

Kız Kalesi (Deniz Kalesi)

Erdemli ilçe merkezine 23 km uzaklıkta yer almaktadır. Erdemli ilçesinin en önemli turizm merkezidir. Kız Kalesi; Korkykos Kalesinin 200 metre açığındaki küçük bir adacık üzerinde yer almaktadır. Kaleye kıyıdan balıkçı motorları ile gidilmektedir. 1448 yılında Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından onarılan Kız Kalesi günümüzde çok iyi durumdadır. Kız Kalesi 8 burca sahiptir. Muhteşem bir eser olan kız Kalesi Mersin ilinin en önemli tarihi yapılardandır. Ayrıca Kız kalesinin önündeki mavi bayrak ödülünü almış olan plajda denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Erdemli Kız Kalesi
Erdemli Sahil

Kanyteleis (Kanlı Divane) Ören Yeri

Silifke ilçesine bağlı Ayaş Beldesinin 3 km kuzeyinde yer almaktadır. Kutsal yerleşim yeri olan Kanyteleis Antik Kentini tarihi MÖ. 3. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Günümüzde bu ören yerinde Helenistik, Roma ve Bizans Dönemine ait birçok yapı bulunmaktadır. Bu antik kenti ziyaret ettiğinizde tapınak, kilise, sarnıç, adam kabartmalar, kule, bazilika ve çeşitli tarihi yapı kalıntılarını görebilirsiniz.

Erdemli Sahil Parkı

Sebaste Antik Kenti

Silifke ilçe merkezine bağlı Kumkuyu ve Ayaş Beldeleri arasında yer almaktadır. Bu antik kent MÖ. 2. Yüzyıl sonlarında kurulmuştur. Günümüzde bu antik kentte; beş nefli bazilika, tiyatro kısmı, su kemerleri, kilise kalıntıları, su sarnıçları, iki mermer sütunlu saray ve kapısı, Jupiter Tapınağı, lahit ve mezarlar bulunmaktadır. Çok sayıda önemli tarihi yapıyı içinde barındıran Sebaste Antik Kentini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Erdemli Gece Hayatı, Gece Eğlencesi ve Gece Mekanları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.<< Erdemli Gece Hayatı

Erdemli Otelleri ve Erdemli Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Erdemli Otelleri ve Erdemli Otel Fiyatları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here