Erdemli Vadisi

Kayseri ilimizin Yeşilhisar ilçesine bağlı Erdemli Köyünde bulunan Erdemli Vadisi hakkında edindiğimiz bilgileri ve gözlemleri sizinle paylaşacağız.

Kayseri Erdemli Vadisi

Bu vadi Erciyes Dağının volkanik durumda iken püskürtülmesi sonucu oluşan lavlar ve bu lavların akarsular tarafında aşındırması sonucu oluşan bu kanyon vadi halini almıştır. Vadinin uzunluğu yaklaşık 10 km olup muhteşem manzarasıyla gözler kamaştırmaktadır. Bu vadinin uzunluğu boyunca birçok kilise, kaya ve manastır bulunur. Çoğu keşfedilmeyi bekliyor. Bunlarda 11 tane kiliseye ulaşılmıştır. Bu kiliseleri sizlerle paylaşalım bunlar;  Kilise Camisi, H. Eustathios Kilisesi, H. Nikolaos Kilisesi ve Şapeli, Mikhael Kilisesi, Oniki Havari Kilisesi, Kırk Martir Kilisesi, Tek Nefli Kilise, Saray Manastırı Kilisesi ile Ayı Kilise’sidir. Bunların dışında Tevrat ve İncil kitaplara ait figürlerde bulunmaktadır. bu yörede yaşayan insanları inanç ve yaşam tarzlarını duvarlara resmetmişlerdir. Bu duvarlar günümüze kadar yeteri derecede bakım ve onarım yapılmadığı için resimler gün geçtikçe yok olup siliniyor.

Erdemli Vadisi Nerede
Erdemli Vadisi Nerede

Sonuç olarak birçok kültür ve inanca hizmet etmiş bu ilimizde bulunan doğa harikası ve inanç merkezini gezip görmenizi tavsiye ediyoruz.

Erdemli Vadisi Nerede?

Erdemli Vadisi, Kayseri’nin  Yeşilhisar İlçesi Erdemli Köyü girişinde bulunur. Kayseri il merkezine 65 km, Yeşihisar ilçesine ise 4 km uzaklıkta bulunur.

Erdemli Vadisi Nasıl Gidilir? 

Niğde -Kayseri yolunun batısında bulunan vadiye ulaşmak için şahsi aracınızla tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Erdemli Vadisi
Erdemli Vadisi
Erdemli Vadisine Nasıl Gidilir
Erdemli Vadisine Nasıl Gidilir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here