PAYLAŞ
Silifke

Silifke Mersin iline bağlı bir ilçedir. Silifke ilçesi Mersin il merkezine 85 km uzaklıkta yer almaktadır.

Silifke İlçesi

Silifke ilçesi Akdeniz kıyısında yer almaktadır. Silifke ilçesi doğal güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Uzun yıllar boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve antik çağdan beri yerleşim yeri olarak kullanılan Silifke ilçesinde çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Silifke Haritası
Silifke Nasıl Gidilir
Silifke Nerede Hangi Şehirde

Aya Tekla Kilisesi

İlçe merkezinin yaklaşık 1.5 km güneyinde yer almaktadır. Aya Tekla Kilisesi Meryemli olarak da adlandırılmaktadır. Hristiyanlığı yaymak amacıyla yollara düşen ST Paul’un anlattıklarından etkilenen 17. Yaşındaki bir genç kız olan Aya Tekla Hıristiyan olur. Ailesinin bunu kabul etmemesi ve onu öldürmek istemesi sonucu Aya Tekla kaçarak bir mağaraya sığınır. Bir mağarada inancını yaşayan Aya Tekla’nın kaybolması sonucu mağara Hristiyanlar tarafından kutsal alan olarak kabul edilir. Zamanla bu mağara kiliseye dönüştürülmüştür. 6. Yüzyılda İmparator Zen tarafından burada Aya Tekla’ya ithafen kilise, hamam, sarnıç ve mezarlık yapılmıştır. Aya Tekla Kilisesi uzun yıllardan beri Hristiyanlık için olan önemini korumaktadır. Her yıl Aya Tekla Kilisesi çok sayıda ziyaretçi almaktadır.

Silifke

Cennet ve Cehennem Obruğu

Silifke ilçesinde Narlıkuyu’nun 3 km kuzeyinde yer almaktadır. Cennet ve Cehennem Obruğu; bir yer altı deresinin yol açtığı erozyon sonucu milyonlarca yılda oluşmuş doğal çöküntülerdir. Yaklaşık 135 metre derinlikte olan Cennet Çukuruna 450 basamaklı bir taş merdiven ile inilmektedir. Cehennem Obruğunda merdivenlerin bittiği yerde Roma Döneminde yapıla bir kilise ve Zeus Tapınağı bulunmaktadır. Cehennem Obruğu ise 110 metre derinliğe sahiptir. Cehennem Obruğu dar ve dik olmasından dolayı buradan aşağı inmek mümkün değil. Cehennem ismini de bu özelliğinden dolayı almıştır. Burada çukurun başında urup fotoğraf çekebilirsiniz.

Silifke Cennet Cehennem

Astım Mağarası

Cennet Çöküğüne 300 metre mesafede yer almaktadır. Dilek Mağarası olarak da anılmaktadır. Mağaraya merdivenler ile inilmektedir. Mağara uzunluğu 200 metreyi bulan birbirine bağlı galerilerden oluşmaktadır. Mağara dev sarkıtlar ve dikitler ile dikkat çekmektedir. Nem oranı yüzde 85 olan mağaranın havası astım hastalığına iyi gelmektedir. İçinde ışıklandırılması yapılan Astım Mağarası turizm açısından oldukça önemli bir yerdir.

Silifke Kalesi

İlçe merkezinde 185 metre yüksekliğe sahip Silifke ilçesine hakim bir tepe üzerinde yer almaktadır. Kalenin Helenistik ya da Roma Döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Etrafı hendek ile çevrili olan Silifke Kalesinde 10 burç, kemerli galeriler, su sarnıçları, depolar ve diğer yapı kalıntıları bulunmaktadır. Kalenin eteğinde ise Bizans Döneminden kalma 46 metre uzunluğunda, 23 metre genişliğinde ve 14 metre derinliğine sahip olan Tekirambarı Su Sarnıcı bulunmaktadır. Silifke Kalesinden ilçenin panoramik manzarasını izleyebilirsiniz.

Silifke Kalesi

Narlıkuyu

Mersin- Silifke yolu üzerinde Mersin il merkezine 64 km uzaklıkta yer alan çok sayıda doğal güzelliğe sahip bir koydur. Narlıkuyu; deniz dibinden çıkan tatlı su nedeni ile soğuk, berrak ve turkuaz rengi denize sahiptir. Doğal güzelliğe ile ön plan çıkan Narlıkuuyu Bölgesinde, Roma ve Bizans Dönemine ait yapı kalıntıları, taş kemerler, sarnıçlar, deniz kıyısında bulunan MÖ 4. Yüzyılda yapılan mozaik döşemeli Poimenios Antik Hamam ve Üç Güzeller Mozaiği bulunmaktadır.

Taş Köprü

İlçe merkezinde Göksu Irmağı üzerinde yer almaktadır. Roma Döneminde yapılmıştır. İlk yapıldığında yedi gözlü olan köprü günümüzde beş gözlü olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Silifke ilçesinde yer alan Adam Kayalar, Göksu Deltası, Işıkkale, Olba Antik Kenti, Taş Han ve Uzuncaburç gibi tarihi ve doğal güzelliğe sahip yerleri de görmenizi tavsiye ederim.

Silifke Kız Kalesi
Silifke Taşucu

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz