Mersin'de gezilecek yerler

Mersin 1.773.852 Toplam nüfusu ile Ülkemizin Akdeniz bölgesinde bulunan bir şehrimizdir. İlimize bağlı 13 ilçe bulunur.  İlimiz gerek tarım gerek ticaret gerekse turizm kenti olarak bilinir.

Mersin Gezilecek Yerler

İlimizde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Bunun yanında plajları ile yaz turizmine de katkısı bulunmaktadır. Bu kadar zenginliği bünyesinde barındıran bir şehre elbette birçok ziyaretçisi olmaktadır. yıl içerisinde yerli ve yabancı birçok turist gelmektedir.

Göz at ;

 1. Mersin Gezilecek Yerler
 2. Mersin Gece Hayatı
 3. Mersin’de Gezilecek 10 Yer
 4. Mersin Otelleri ve Mersin Otel Fiyatları
 5. Mersin Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 6. Mersin Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 7. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 8. Mersin Kız Kalesi
 9. Mersin Tisan Adası
 10. Mersin Doktorun Yeri Nerede, Nasıl Gidilir
 11. Tisan Adası Nerede, Nasıl Gidilir
 12. Eshab-ı Kehf (Yedi Uyurlar Mağarası)
 13. Mersin Marina
 14. Anamur Çayı Nerede, Nasıl Gidilir
 15. Tarsus Hayvanat Bahçesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti
 16. Cennet ve Cehennem Obruğu
 17. Taşucu Otelleri ve Taşucu Otel Fiyatları
 18. Taşucu Nerede, Nasıl Gidilir?
 19. Tarsus Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir
 20. Tarsus Gece Hayatı
 21. Akdeniz İlçesi
 22. Silifke Gezilecek Yerler
 23. Silifke Gece Hayatı
 24. Silifke Otelleri ve Silifke Otel Fiyatları

Bu ilimiz ile ilgili çok uzun bir yazı yazdık. İsteyen olursa burada OKUYABİLİR. Şimdi ilimizde bulunan 10 gözde yeri seçtik onu yazacağız. Yazı ile ilgili sormak istediğiniz veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısımında bize yazabilirsiniz.

Mersin

1-Cennet ve Cehennem Obruğu

Cennet ve Cehennem Obruğu

Silifke ilçesinde Narlıkuyu’nun 3 km kuzeyinde yer almaktadır. Cennet ve Cehennem Obruğu; bir yer altı deresinin yol açtığı erozyon sonucu milyonlarca yılda oluşmuş doğal çöküntülerdir. Yaklaşık 135 metre derinlikte olan Cennet Çukuruna 450 basamaklı bir taş merdiven ile inilmektedir.

Cehennem Obruğunda merdivenlerin bittiği yerde Roma Döneminde yapıla bir kilise ve Zeus Tapınağı bulunmaktadır. Cehennem Obruğu ise 110 metre derinliğe sahiptir.

Cehennem Obruğu dar ve dik olmasından dolayı buradan aşağı inmek mümkün değil. Cehennem ismini de bu özelliğinden dolayı almıştır. Burada çukurun başında urup fotoğraf çekebilirsiniz.

2-Astım Mağarası

Astım Mağarası

Cennet Çöküğüne 300 metre mesafede yer almaktadır. Dilek Mağarası olarak da anılmaktadır. Mağaraya merdivenler ile inilmektedir. Mağara uzunluğu 200 metreyi bulan birbirine bağlı galerilerden oluşmaktadır.

Mağara dev sarkıtlar ve dikitler ile dikkat çekmektedir. Nem oranı yüzde 85 olan mağaranın havası astım hastalığına iyi gelmektedir. İçinde ışıklandırılması yapılan Astım Mağarası turizm açısından oldukça önemli bir yerdir.

3-Mersin Marina 

Mersin Marina

Mersin ilimizde bulunan bu harika mekan 2001 yıllında hizmette girmiştir. Doğu Akdeniz’in en büyük tesisi olarak bilinmektedir. Faaliyete geçmesinden kısa süre sonra büyük bir ilginin merkezi olmuştur.

1.000 tekne kapasiteli marina, içinde alışveriş merkezleri, Restoran ve çocuk oyun alanları bulunmaktadır. Yolunuz buraya düşerse mutlaka gelip gezip görmeli ve içinde oturup leziz yemekleri tatmalı harika manzara eşliğinde bir şeyler içmelisiniz.

4-Tarsus Şelalesi

Tarsus Şelalesi

Tarsus ilçe merkezinin kuzeyinde yer almaktadır. Berdan çayı üzerinde kayalıklardan yaklaşık 15 metre yükseklikten dökülen şelale muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır.

Muhteşem güzelliğe ve resim sulara sahip Tarsus Şelalesi yazın sıcağından kaçmak isteyenlerin uğrak yeridir. Ayrıca ilçede yer alan Roma Tapınağı, Aziz Paul Kuyusu, Gülek Kalesi, Şahmeran Hamamı ve Roma Hamamını da görmenizi tavsiye ederim.

5-Kız Kalesi (Deniz Kalesi)-Mersin

Erdemli Kız Kalesi

Erdemli ilçe merkezine 23 km uzaklıkta yer almaktadır. Erdemli ilçesinin en önemli turizm merkezidir. Kız Kalesi; Korkykos Kalesinin 200 metre açığındaki küçük bir adacık üzerinde yer almaktadır. Kaleye kıyıdan balıkçı motorları ile gidilmektedir.

1448 yılında Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından onarılan Kız Kalesi günümüzde çok iyi durumdadır. Kız Kalesi 8 burca sahiptir. Muhteşem bir eser olan kız Kalesi Mersin ilinin en önemli tarihi yapılardandır. Ayrıca Kız kalesinin önündeki mavi bayrak ödülünü almış olan plajda denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

6-Atatürk Evi ve Müzesi

Mersin Atatürk Evi ve Müzesi

Akdeniz İlçe merkezinde Atatürk Caddesinde yer almaktadır. Bina; 1917 yılında İsviçreli Krizmon tarafından yaptırılmıştır. 20 Ocak 1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk ve Eşi Latife Hanım Mersin ziyaretinde 11 gün boyunca burada misafir edilmiştir.

Daha sonraki yıllarda bu bina Atatürk’ün anısına müze olarak açılmıştır. 2 katlı bir yapıdır. Müzenin birinci katında Mustafa Kemal Atatürk’ün Mersin ziyaretlerine ve Kurtuluş Savaşına ait belgeler ve fotoğraflar bulunmaktadır. İkinci katı ise çalışma, dinlenme, yatak odası Atatürk evi olarak düzenlenmiştir.

7-Mamure Kalesi

Anamur Kalesi

Anamur il merkezine 8 km uzaklıkta bulunan Bozdoğan Köyünde yer almaktadır. Mamure Kalesi antik kalıntılar üzerine inşa edilmiştir. İlk olarak kim tarafından yapıldığı bilinmeyen kalenin 14. Yüzyılda Karamanoğulları tarafından büyük bir onarım gördüğü ve Mamura ismini bu zamanda alındığı bilinmektedir.

Kale daha sonra Osmanlı Döneminde çeşitli zamanlarda onarım görmüştür. 18. Yüzyılda Osmanlı Döneminde onarımdan geçen kaleye birçok yeni yapı eklenmiştir.

Günümüzde kalenin güney kısmında sahil kenarında beş kule, fener kulesi, iç avluda yedi burç, çeşme, depolar, su sarnıçları ve bazı yapıların kalıntıları bulunmaktadır. Sahil kenarında yer alan tarihin ve doğanın buluştuğu muhteşem bir güzelliğe sahip Mamure Kalesi görülmesi gereken yerlerdendir.

8-Yerköprü Şelalesi

Mut Yerköprü Şelalesi

Mut İlçe merkezine 35 km uzaklıkta yer almaktadır. Göksu Nehrini besleyen Ermenek Çayının uzun yıllar boyunca süren toprakta aşındırma sonucunda doğal bir vadi oluşmuştur.

250 metre uzunluğa sahip olan bu doğal su tüneli oldukça dikkat çekmektedir. Bu tünelden akan su Yerköprü Şelalesini oluşturmaktadır. Doğa harikası bir güzelliğe sahip doğal tünel ve şelaleyi görmenizi tavsiye ederim.

9-Mersin Müzesi

Mersin Müzesi

Akdeniz İlçe merkezinde yer almaktadır. Müzede etnografı ve arkeolojik eserler sergilenmektedir. Müze üç bölümden oluşmaktadır. Taş eserler salonunda; Roma Dönemine ait insan başları, heykel, anforalar ve steller sergilenmektedir.

Arkeolojik salonda; Mersin ve çevresindeki höyük, ören yeri ve antik kentlerde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen Eski Tunç, Urartu, Helenistik, Roma ve Bizans Dönemine ait eserler sergilenmektedir. Etnografı bölümde ise; yaklaşık 446 adet etnoğrafik eser sergilenmektedir.

10-Gilindere (Aynalıgöl) Mağarası

Gilindire (Aynalıgöl) Mağarası

İlçe merkezinin doğusunda Gemi Durağı mevkiinde yer almaktadır. Buraya deniz yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Limandan balıkçı tekneleri ile yaklaşık 1 saatlik yolculuk sonucunda buraya ulaşılmaktadır.

Gilindere Mağarası 550 metre uzunluğa, 100 metre genişliğe ve 19 metre yüksekliğe sahiptir.  Çok sayıda salon ve odlara ayrılan mağara dev boyutlu damlataşları ile dikkat çekmektedir. Mağaranın sonunda çevresinde sarkıt ve dikitlerin bulunduğu büyük bir göl yer almaktadır. Doğal güzelliğe sahip Gilindere Mağarası görülmesi gereken turistlik yerlerdendir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here