PAYLAŞ
Eshab-ı kehf Mağarası Nerede

Nerede: Mersin

Nasıl gidilir: İlimizin Tarsus ilçesinde 14 km uzaklıkta bulunan Dedeler köyünde bulunan bu mağaraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Hangi bölgede: Akdeniz Bölgesi

Şehir merkezine ne kadar uzaklıkta: 43+14=57 km

Mersin ilimizin Tarsus ilçesine bağlı Dedeler Köyünde bulunan Eshab-ı Kehf  mağarası ile ilgili gözlemlerimizi aktaracağız.

Eshab-ı kehf Mağarası Nerede
Eshab-ı kehf Mağarası Nerede

Mersin ilimizde bulunan bu mağaraya 15- 20  merdivenle inilir. Bu mağara Müslüman ve Hıristiyanlar için kutsal sayılmıştır. Ama daha çok Müslümanlar için önem vermiştir. Çünkü Müslümanların kutsal kitabı Kuran-ı kerimde Kehf süresi var ve bu olayı anlatır. Bu mağara mitolojik olarak birçok efsane ve rivayetlere dayanmaktadır.  Efsaneye göre ülkenin Rum hükümdarı Putperestliğe inanıyor. Bütün ülkenin putperestliğe inanması için zorluyor. Fakat şehirde bulunan 7 genç ne yaparsa yapsın kesinlikle dinlerinde vazgeçmeyeceklerini söylüyorlar. Hükümdar bunlara zaman tanıyor. İnançlarını değiştirmese öldüreceklerini söylüyor. Bu yedi genç ve Kıtmır adındaki köpekleri ile birlikte bir mağaraya sığınıyorlar. Buradan Allah’a yalvarıyorlar. Allah onları beli bir zaman uyutuyor. Bu zamanla ilgili farklı rivayetler var. Bazı rivayetlere göre 300 yıl bazı rivayetlere göre 309 yıl uyuyorlar. Kalktıklarında kısa bir zaman uyuduklarını sanmışlar. Aç olduklarını hissedince bir arkadaşlarını şehre gönderiyorlar. Yiyecek alsın diye. Arkadaşları şehre gidince şehirdeki eski paradan onu yakalamışlar. Bu parayı nerede bulduklarını söylemelerini istemişler. Arkadaşları yalnız olmadığını kendisi gibi altı arkadaşın daha olduğunu söylemişler. Bunlarla birlikte mağaraya gidince 7 yavru kuştan başka bir şey görmemişler. Bu nedenle bu mağaraya yedi uyurlar mağarası da denilmektedir. Halk arasında ziyaret dağı olarak da bilinir. Burayı ziyaret ederken dua eden, adak adayan birçok insana şahit olabilirsiniz. Mağara 300 metre kare büyüklüğünde 10 metre yüksekliğindedir. Mağaranın içinde 3 tünel mevcuttur. Ayrıca bu tünelin ağzına Abdülaziz zamanında 1873 yıllında  bir mescit inşa edilmiştir. Buraya ziyarette gelenler mescide geçip ibadetini yapıp duasını edebiliyor. Yerli yabancı birçok ziyaretçi gelmektedir.

Eshab-ı kehf Mağarasına Nasıl Gidilir
Eshab-ı kehf Mağarasına Nasıl Gidilir

Ayrıca bir dipnot düşürecek olursak bu yedi gencin isimleri ile ilgili farklı görüşler var bunların isimlerini de yazacak olursak: 1.Mekselina, Mekselmina,  2.Yemliha , 3.Mislina, 4.Mernuş, 5.Debernuş, 6.Şazenuş.

Eshab-ı kehf Mağarası
Eshab-ı kehf Mağarası

Sonuç olarak yolunuz buraya düşerse mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir. Siz değerli okurlarımıza da burayı ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Eshab-ı kehf
Eshab-ı kehf

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz