Eshab-ı Kehf Külliyesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Kahramanmaraş ili, Afşin ilçe sınırında bulunan Eshab-ı Kehf Külliyesi, Anadolu Selçuklularının Maraş Emiri Nusretüddin Hasan Bey tarafından 1215-1234 yılları inşa edilmiştir.

Kur’an-ı Kerim’de anlatılan ve yedi uyurlar olarak da bilinen Eshab-ı Keyf’in uyuduğu mağara ili ilgili çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Efes, Mersin ilinde olduğu söylenen mağaranın biri de Afşin ilçesinde bulunmaktadır.

Göz at ;

 1. Afşin Gezilecek Yerler
 2. Afşin Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Afşin Hurman Kalesi
 4. Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi
 5. Kahramanmaraş Gezilecek Yerler
 6. Kahramanmaraş’da Gezilecek 10 Yer
 7. Kahramanmaraş Gece Hayatı
 8. Kahramanmaraş Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 9. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 10. Kahramanmaraş Otelleri ve Kahramanmaraş Otel Fiyatları
 11. Kahramanmaraş Paintball Orman Park Nerede, Nasıl Gidilir?

Afşin ilçesinde Selçuklular Döneminde Eshab-ı Keyf mağarasının yanına bir külliye yapılmıştır. Bir tepe üzerinde yer alan külliye; camii, kervansaray ve birçok küçük yapıdan oluşmaktadır. 13. Yüzyıldan kalan bu yapılar bölgenin en önemli turizm merkezidir.

Mağaranın önünde külliye dışında 466 yıllında Bizans Kralı II. Teodus tarafından yapılan bir kilise bulunmaktadır. Günümüzde bu kilise cami olarak kullanılmaktadır. Mağara ise üç bölümden oluşmaktadır.

İçinde içilebilen suyu bulunmaktadır. İnsan yaşamasına uygundur. Kuranı Kerim’de bahsedilen güneş, sabah ve akşam mağarayı teğet geçer dediği özellik bu mağarada bulunmaktadır. 2015 yıllında UNESCO Dünya Miras Listesine alınmıştır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Eshab-ı Kehf Külliyesi Nerede?

Eshab-ı Kehf Külliyesi, Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesine bağlı Pınarbaşı Mahallesinde bulunur. Afşin ilçe merkezine 8 km uzaklıkta yer almaktadır.

Eshab-ı Kehf Külliyesi Nasıl Gidilir?

Buraya Elbistan ve Göksun ilçeleri üzerinden otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da şahsi aracınızla tabelalar yardımıyla ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz