Göksun

Göksun Kahramanmaraş iline bağlı bir ilçedir. Göksun ilçesi Kahramanmaraş il merkezine 90 km uzaklıkta yer almaktadır.

Göksun Gezilecek Yerler

Göksun ilçesi yeşil bir tabiata sahiptir. İlçede birçok tarihi yapı bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;

 1. Göksun Gezilecek Yerler
 2. Göksun Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Kahramanmaraş Gezilecek Yerler
 4. Kahramanmaraş’da Gezilecek 10 Yer
 5. Kahramanmaraş Gece Hayatı
 6. Kahramanmaraş Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 7. Akdeniz Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 8. Kahramanmaraş Otelleri ve Kahramanmaraş Otel Fiyatları
 9. Kahramanmaraş Paintball Orman Park Nerede, Nasıl Gidilir?

Göksun Höyük

Göksun ilçe merkezinde yer almaktadır. Göksun Höyüğü; 12 metre yüksekliğe sahip bir höyüktür. Bu höyükte yapılan araştırmalarda MÖ. 2500 yıllarına ait çanak, çömlek bulunmuştur.

Ayrıca yine aynı döneme ait Göksun Yazıtı olarak adlandırılan bir tarihi kalıntı bulunmuştur. Bu tarihi kalıntı İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. Günümüzde bu höyük su deposu olarak kullanılmaktadır.

Höyük üzerinde yer alan ve Kalepark olarak anılan yer Göksun ilçesinin panoramik manzarası ile dikkat çekmektedir. Kaleparkta oturup bu güzel manzarayı izleyebilirsiniz.

Göksun

Aybastı Kalesi

Göksun ilçe merkezine bağlı Varsak ve Yağbasan Köyleri arasında Hançer Deresi kanyonunda yer almaktadır. Ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmeyen kalenin atik dönemde kullanıldığı tahmin edilmektedir. Kalenin üzerinde demir madeni bulunmaktadır.

Hamamgözü

Göksun ilçe merkezine bağlı Büyükkutlu ve Küçükçamurlu Köyleri arasında yer alan bölgede antik döneme ait kent kalıntıları bulunmaktadır. Günümüzde bu antik kentte; hamam kalıntısı, sur kalıntısı, kemer kalıntısı, kaya mezarlar ve tiyatro kalıntıları bulunmaktadır.

Büyük Kızılcık İçmesi

Göksun ilçe merkezine 16 km uzaklıkta Büyük Kızılcık Köyü yakınlarında yer almaktadır. Büyük Kızılcık İçmesinin suyu içildiğinde idrar yolları hastalıklarına ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Yıkanılarak kullanıldığında ise cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Burada konaklama tesisi bulunmadığından dolayı günübirlik ziyaret edebilirsiniz.

Berit Gümüşkayalar Mağarası

Göksun ilçe merkezine bağlı olan ve ilçeye 35 km uzaklıkta yer alan Ericek Kasabasında bulunmaktadır. Ericek Kasabasının Karnıyarık Mevkiinde 70 yerden kaynayan sular Esendere Çayını oluşturmaktadır. Bu gözlerin hemen yukarısında ise iki tane gümüş kaya mağarası bulunmaktadır. Bu kaya mağaralarından biri ziyaret açıktır. Bu mağara içinde traverten oluşumları, kolon ve havuzun içinde adacık bulunmaktadır. Gümüşkayalar Mağarası travertenleri ve adacıkları ile oldukça dikkat çekmektedir.

2 YORUMLAR

 1. -Göksun, Türkiye’de dört mevsimin doya doya yaşandığı güzel bir yerdir.
  -Doğası ve güzel havası kadar, kültürel renkliliği ile de güzel bir örnek oluşturmaktadır: Koçgiri Yöresi’nden Göksun (Kahramanmaraş)-Sarız (Kayseri)-Tufanbeyli (Adana) üçgeni ve çevresine yerleşen Koçgiri Aşireti mensupları, yine Sivas ve Erizncan’dan kopup gelen Şadili Aşireti mensupları, Kafkasya’dan sürgün edilen Çerkes, Çeçen, Avar toplulukları, Avşarlar, Malatya tarafından gelenler, Tunceli (Dersim) kökenliler, 1. Dünya Savaşı sırasında Göksun’a gelmiş olan Ağrı, Erzurum kökenli yurttaşlar, yine Erzincan’dan gelen ve Türkçe konuşan insanlar… Rengarenk bir diyardır Göksun. Ama, yerel yönetim (Göksun Belediyesi) nedense bu renkliliği görmezden gelmektedir. Kentte ne bir etnografya müzesi, ne de bu renkliliği yansıtacak bir anıt, bir heykel, bir düzenleme… Göremezsiniz.
  -Köyüm Keklikoluk da ayrı bir güzel…
  -Özetle, Göksun il olmayı da hak ediyor, gezilmeyi de hak ediyor, görülmeyi de hak ediyor…
  -Kahramanmaraş’tan tüm dostlara, Kahramanmaraş Göksun Keklikoluk’a, Sivas İmranlı Doğançal’a (Yazıkoya Orté) selamlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz