Akra'da Gezilecek 10 Yer
Akra'da Gezilecek 10 Yer

Akra’da Gezilecek 10 Yer- Accra veya Akra, Gana’nın başkentidir. Aynı zamanda ticaret, turizm ve sanayi kentidir. Yaklaşık 2,4 milyon nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehridir.

Akra’da Gezilecek Yerler

Burada gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Yolunuz buraya düşerse gezip görmeniz gereken 10 harika yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmında bize iletebilirsiniz.

1-Bağımsızlık Meydanı

Gana’nın başkenti Akra ‘da yer alan Bağımsızlık meydanı, şehrin en kalabalık ve hareketli noktası olarak bilinmektedir. Tabire caizse şehrin kalbi burada atmaktadır. Meydan üzerinde birçok turistik yapı bulunur. Bunun dışında yine konaklama, eğlence mekanları ve yerel pazarlar bulunur. Gezinizi ilk olarak bu meydan üzerinde başlatabilirsiniz.

2-Gana Ulusal Müzesi

Gana’nın başkenti Akra ‘da yer alan Gana Ulusal Müzesi, 1957 yıllında  Kent Düşesi tarafında ziyarette açılmıştır. Müzede birçok   arkeolojik ve etnografik eser sergilenmektedir. Gana tarihini ve kültürünü yakında görüp incelemek için bu müzeyi mutlaka ziyaret edin. Şehrin en önemli turistik noktalarından biridir.

3-Osu Kalesi

Gana’nın başkenti Akra ‘da yer alan Osu Kalesi, 1600’lü yıllarda Danimarkalılar tarafından inşa edildi. Danimarka-Norveç, Portekiz ve İngiltere arasında el değiştiren kale, günümüzde Gana’nın önemli turistik noktalarından biridir. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Görmenizi şiddetle tavsiye ederim.

4-Kwame Nkrumah Anıt Parkı ve Anıtı

Gana’nın başkenti Akra ‘da yer alan Kwame Nkrumah Anıt Parkı ve Anıtı, Ülkenin kurucusu ve ilk devlet başkanı olan Kwame Nkrumah’a adanan bir parktır. Bu parkta aynı zamanda Kwame Nkrumah’ın mezarı da bulunmaktadır. Parkta yer alan havuzları, su fıskiyeleri, yürüyüş ve bisiklet yolları ile halkın dinlenme yeridir. Aynı zamanda Kwame Nkrumah Mozolesi’nin önünde bir de heykeli bulunmaktadır. Bu anıt Gana halkı için oldukça önemlidir. Bizim için Ulu Önder Mustafa Kemal Atatür ne ise Gana halkı için de Kwame Nkrumah odur. Bu nedenle oraya gittiğinizde onların liderine saygı gösterin.

5-Labadi Plajı

Gana’nın başkenti Akra ‘da yer alan La Pleasure Plajı veya diğer adıyla Labadi Plajı, ülkenin en popüler ve en işlek plajıdır. Buraya yaz aylarında binlerce hatta yüzbinlerce insan akın etmektedir. Burada plaj playback, kültürel davul ve dans performanslarıyla renkli görüntüler ortaya çıkmaktadır. Plaj çevresinde birçok konaklama yeri, restoran, cafe ve gece mekanları bulunur. Buraya gelip deniz, kum, güneş ve eğlence keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

6-Bosumtwi Gölü

Batı Afrika ülkesi Gana’nın sınırlarında içinde yer alan Bosumtwi Gölü, yaklaşık bir milyonluk geçmişi olduğu söylenilir. Bir meteorun düşmesi sonucu oluştuğu tahmin edilmektedir. Aynı zamanda kapalı bir göl olup  herhangi bir su kaynağının giriş ya da çıkışı yoktur. 49 km²’lik alan kaplayan bu göl 8,6 km uzunluğundadır. Ülke için önemli bir yeri olan bu gölü ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

7-Wli Şelaleleri

Volta Bölgesinin Hohoe yerleşim alanına yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan Wli Şelaleleri, mutlaka gezilip görülmesi gereken büyüleyici bir doğal güzellik alanıdır. Bu şelale, yükseklik olarak Batı Afrika’nın en yüksek şelalesi olarak bilinir. Buraya gidip harika manzara karşısında suyun sesini saatlerce dinleyebilirsiniz. Ayrıca burada hediyelik eşya satan yerler de bulunmaktadır. Bu eşyalardan sevdiklerinize hediye alabilirsiniz.

8-Makola Market

Gana’nın başkenti Akra şehrine geldiniz. Şehri baştan sona gezdiniz. Burada birçok şey yeyip içtiniz. Artık şehri terk etmek zamanı gelmişse hemen alışverişe yönelmelisiniz. Çünkü bu kadar yol gitmişken sevdiklerinize yöreye özgü bir şey satın almadan dönerseniz olmaz. İşte bunun için en uygun yer Makola Market tarzındaki pazarlara uğramalısınız. Burada el emeği göz nuru çok sayıda eşya satılmaktadır. Buradaki esnaflarla pazarlık yapıp birçok ürünü satın alabilirsiniz.

9-James Town Deniz Feneri

Akra şehrinde manzara izleyip şehri yukarıda görmek isterseniz James Town Lighthouse ( James Town Deniz Feneri)’ne uğramalısınız. Burada muazzam manzara karşısında saatlerce oturabilirsiniz. Burada çok harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

10-Kwame Nkrumah Mausoleum ve Memorial Park

Gana’nın başkenti Akra şehrinde bulunan Kwame Nkrumah Mausoleum ve Memorial Park, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Burada ülkenin kurucusu Dr. Kwane Nkrumah mozolesi ve anıt parkı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu müzeyi ziyaret edin derim.

Göz at ;

  1. Akra’da Gezilecek 10 Yer
  2. Akra Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. Gana’da Gezilecek 10 Yer
  4. Gana Nerede?
  5. Gana’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  6. Gana Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here