Alpu

Alpu; Eskişehir’e bağlı bir ilçedir. Alpu ilçesi; Eskişehir il merkezine 40 km uzaklıkta yer almaktadır.

Alpu İlçesi

Alpu ilçesi; İç Anadolu Bölgesinin zengin ovalarından biri olan Alpu Ovasında yer almaktadır. Ülkemizde sadece Alpu ilçesine bağlı Beyazaltın Köyünde lüle taşı çıkarılmaktadır. Ayrıca ilçede gümüş işlemeciliği de bulunmaktadır. Alpu ilçesi doğal ve tarihi güzelliği ile dikkat çekmektedir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Karahöyük (Midaion)

Alpu ilçesine 10 km uzaklıkta Alpu Ovasına hakim bir konumda yer almaktadır. Karahöyük; Tunç Çağından, Bizans Dönemine kadar yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Oldukça büyük ve iyi korunmuş olan höyüğün eteklerinde nekropol alanı bulunmaktadır. Burada remi arkeolojik çalışmaları yapılmamış sadece yüzeysel araştırmalar yapılmıştır. Bu yapılan yüzeysel araştırmalarda bile birçok tarihi eser bulunmuştur. Bu eserler Eskişehir Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir.

Büğdüz Köyü Selçuklu Camisi

İlçe merkezine bağlı Büğdüz Köyünde yer almaktadır. 1235 yılında Selçuklular Döneminde inşa edilmiştir. Caminin en dikkat çeken yanı harcına hayvan kılı katılması ve böylece depreme karşı dayanıklı olmasıdır.

Uyuz Hamam Kaplıcası

İlçe merkezinin 16 km güneydoğusunda yer almaktadır. Kaplıca suyu içme ve banyo olarak kullanılmaktadır. Kaplıca suları; özellikle deri hastalıklarına iyi gelmektedir. Burada herhangi bir tesis bulunmadığı için günübirlik olarak kullanılmaktadır.

Ulubük Mağarası

İlçe merkezine 30 km uzaklıkta bulunan Alpınar Köyünün 2 km ötesine Ulubük Yaylasında yer almaktadır. Sakarya Nehrine bakan ormanlık bir alan içinde bulunan mağara içinde bulunan zengin damlataşları ile dikkat çekmektedir. Mağara küçük ve basık olmasından dolayı tam olarak turizme ziyarete hitap etmemektedir.

Kara Mağara

İlçe merkezine 25 km uzaklıkta bulunan Karacaören Köyünün 2 km kuzeyinde Sulununkıran Tepesinde yer almaktadır. Mağara Sakarya Nehrine bakmaktadır. Mağara içinde sarkıtlar, dikitler, sütunlar ve damlataşları bulunmaktadır. Oldukça güzel bir mağaradır. Özellikle mağaradan dışarıya baktığınızda uçaktan bakıyor gibi bir manzara oluşması dikkat çekmektedir.

Alpu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here