Amerika'da Gezilecek 25 Yer

Amerika Birleşik Devletleri (USA), Kuşkusuz günümüz dünyasının ekonomik ve savaş yönünden en güçlü ülkesidir. Peki Amerika’ya geldiğiniz zaman neleri gezmelisiniz? Özgürlük Heykelinin ulusal simge olarak kabul edildiği Amerika, aynı zamanda Özgürlük Ülkesi olarak bilinir.

Amerika’da Gezilecek Yerler

Geçtiğimiz birkaç yüzyıl boyunca, dünyanın dört bir yanından insanlar, daha zengin bir yaşam biçimine sahip olmak için, refah ve demokrasi vaad eden Amerika’ya göç etmiştir.

Göz at ;

  1. Amerika’da Gezilecek 25 Yer
  2. Amerika Birleşik Devletleri Gezilecek Yerler
  3. Amerika’da Garip ve Ürpertici Seks Tarikatları
  4. Amerika Birleşik Devletleri Nerede?
  5. Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Washington Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  7. ABD Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  8. 100 yıllık küvet içinde çöl manzarası keyfi / Amerika

Sonuç olarak, bu muazzam ulus manzaradan kültürüne, mutfağına, siyasete ve dine kadar çeşitlilik arz etmektedir. ABD’de en çok ziyaret edilecek yerlere genel bir bakış atalım:

26Denver

Deniz seviyesinden tam bir kilometre yükseklikte bulunduğu için “Mile-High Şehri” olarak adlandırılan Colorado’nun başkenti ve en büyük şehridir. Rocky Dağlarının hemen doğusunda bulunan Denver, modern sanatlar ve kültürel etkinlikleri ile birlikte madencilik ve kovboy geçmişi olan bir şehirdir.

25Atlanta

Georgia’ın başkenti ve en büyük şehri olan Atlanta, yuvarlak tepeleri, çam ormanı, muhteşem eski meşe ağaçları ve büyüleyici manolya ve şeftali ağaçlarının pitoresk sahnesinden yükselen üç kent siluetinin bulunduğu geniş ve modern bir şehirdir. 1837’de demiryolu terminali olarak kurulan Atlanta, Yeni Güney’in lideri olarak ortaya çıktı. Kentin en gözde turistik mekanları arasında CNN Merkezi, Coca-Cola ve dünyanın en büyük kapalı akvaryumuna sahip olan Georgia Akvaryumu yer alır.

24Houston

NASA Houston Uzay Merkezi’ne ev sahipliği yapan Houston, Meksika Körfezi’nden yalnızca birkaç kilometre içeriye kadar güneydoğu Teksas’a genişleyen bir şehirdir. ABD’deki dördüncü büyük kent olan Houston, gökdelenlerin, ticaret bölgelerinin ve çeşitli etnik mahallelerin göz kamaştırıcı bir manzarasına sahiptir. Houston öncelikli olarak petrol endüstrisi üzerine kurulmuşken, alışveriş, yemek, spor ve sanat sahneleri ile birçok turist çekmektedir.

23Portland

Willamette Nehri’ni görkemli Mount Hood’a uzanan Portland, Oregon’un en büyük şehri ve ABD Pasifik Kuzeybatı bölgesindeki en büyük üçüncü kenttir. Portland’a “City of Roses” lakabını veren gül bahçelerinin bolluğu da dahil olmak üzere pitoresk manzaralar yaratıyor. Doğal turistik yerlerinin yanı sıra Portland da popüler rahat atmosferi, açık hava etkinlikleri ve çok sayıda küçük bira fabrikaları bulunmaktadır.

22San Antonio

Texas’ın mücevheri olan San Antonio, hem zengin geçmişte hem de günümüzün modern cazibesiyle kaplı bir şehirdir. Güney-merkez Texas’ta bulunan kent, Birleşik Devletler’deki en büyük şehirlerden biri ve en çok Alamo’ya ev sahipliği yapmaktadır. San Antonio’nun en çok ziyaret edilen yerlerinden bir diğeri, şehir alanının ortasındaki San Antonio Nehri’nin her iki yakasında uzanan restoranlar, mağazalar, oteller ve eğlence mekanlarıdır.

21Savannah

Savannah, özenle seçilmiş Güney şehri olan Viktorya dönemi mimarisinin çekiciliğine, kaldırımlı sokaklara, yosun kaplamalı meşeleri sayesinde milyonlarca turist çekmektedir.

20Philadelphia

Genellikle “Amerika’nın Doğduğu Yer” olarak görülen Philadelphia, ülkenin kurucu atalarının 1776 Bağımsızlık Bildirgesi ve ABD Anayasası’nı imzaladığı şehir olarak bilinir. Yerliler tarafından yaygın olarak “Philly” olarak anılan Philadelphia, güney doğu Pennsylvania’da bulunan ve ikonik Liberty Bell ve Philly cheesesteak sandviçinin bulunduğu büyük ABD şehridir.

19Sedona

Arizona’nın kuzey-orta kesiminde yer alan Sedona kenti, canlı sanat ortamı ve muhteşem alışverişiyle ünlüdür. Bu doğa harikası yerde çok çeşitli açık hava rekreasyonunu da bulabilirsiniz.

18San Diego

Muhteşem kumsallar, ideal iklim, düşük suç oranı ve olağanüstü aile mekanlarına sahip olan San Diego, popüler bir turizm merkezidir. Meksika sınırının hemen güneyindeki güney California’da bulunan San Diego, küçük bir kasaba atmosferi olan büyük bir kıyı kentidir. San Diego’nun en popüler gezilecek yerleri arasında SeaWorld ve Balboa Park’ta bulunan Amerika’nın önde gelen hayvanat bahçesidir.

17Denali National Park

Muhteşem sahneler, yaban hayatı ve açık hava maceraları ile doğa tutkunları ve açık hava meraklıları için cennettir. Kuzey Amerika’nın en yüksek zirvesi olan bu ABD ulusal parkı, Alaska Serisi’ndeki engebeli dağlar arasındaki Alaska İç Mekânında bulunuyor.

16New Orleans

ABD’nin en eşsiz şehirlerinden biri olarak görülen New Orleans, farklı Fransız Kreol kültürü, mutfağı, mimarisi, caz müziği ve yıllık Mardi Gras kutlamasıyla ünlüdür. Louisiana’nın güney doğusundaki New Orleans, devletin en büyük şehri ve önemli bir ABD limanıdır. Katrina Kasırgası tarafından 2005 yılında ağır sel baskınına uğrayan New Orleans, ABD’de ziyaret edilecek en iyi yerlerden biri olmaya devam ediyor.

15Niagara Şelaleleri

Niagara Şelaleleri, New York eyaleti ile Ontario eyaleti arasında bulunan Kuzey Amerika kıtasındaki en muhteşem doğal güzelliklerdendir. Niagara Şelaleleri aslında üç farklı bölümden akmaktadır. Bunlardan birisi Kanada tarafında, diğer ikisi ise Amerika tarafında yer almaktadır.

14Boston

ABD’nin en eski şehirlerinden biri olan Boston, en çokda Amerikan tarihinin, mimarinin ve akademik kurumların zenginliği ile tanınır. Massachusetts’teki başkent ve en büyük şehir olmasının yanı sıra New England bölgesindeki en büyük şehir olan Boston, bahar ve sonbaharda çiçekli ağaçlarla ve sonbahar yapraklarıyla muhteşem manzaralar vaad eder. Amerikan Devrimine yol açan birçok tarihi olayların düzenlenişine ev sahipliği yapmıştır.

13Miami

ABD’nin en canlı şehirlerinden biri olan Miami, güneşli plajları, Latin kültürü ve heyecanlı gece hayatıyla ünlüdür. Atlas Okyanusu kıyısındaki güneydoğu Florida’da bulunan Miami, aynı zamanda dünyanın en büyük yolcu gemilerinin uğrak bir limanıdır.

12Seattle

Boeing uçaklarına, Starbucks’a, Uzay çalışmalarına ve olağanüstü bir sanat sahnesine ev sahipliği yapan Seattle, ABD’nin Pasifik Kuzeybatı bölgesindeki en büyük şehridir. Seattle, yağışlı iklimi nedeniyle yemyeşildir. Kentin en ünlü simgesi, bir gözlem alanı ve restoranları bünyesinde bulunduran Space Needle’dur.

11Honolulu

Hawaii’nin tropikal cennetine açılan kapısı Honolulu, devletin en büyük şehri ve başkenti olduğu kadar çoğu turistin giriş noktasıdır. Kaliforniya’nın batısında, Pasifik Okyanusu’ndaki Oahu Adası’nda 3.800 km’lik (2,400 mil) bir yerde bulunan Honolulu, Waikiki Plajı ve tarihi Pearl Limanı ile ünlüdür.

10Orlando

Walt Disney World, SeaWorld ve Universal Studios gibi dünyaca ünlü tema parklarına ev sahipliği yapan Orlando, şüphesiz aile tatilleri için favori bir destinasyondur. Florida’nın merkezinde bulunan Orlando, hayallerin ve sihrin gerçeğe dönüştüğü bir yer olarak lanse edilmektedir.

9Washington DC

Birleşik Devletlerin başkenti ve federal hükümet olan Washington D.C, ülkenin Doğu Sahili üzerindedir. Pek çok farklı kültürün ev sahipliği yaptığı kozmopolit bir şehir olan Washington, Beyaz Saray, Capitol Binası, Washington Anıtı ve Lincoln Anıtı gibi pek çok simgesel yapı ile tanınmaktadır. Bu anıtların çoğunun tamamı National Mall olarak bilinen güzel peyzajlı park alanında yer almaktadır.

8Los Angeles

ABD’nin ikinci büyük şehri olan Los Angeles, Pasifik Kıyıları, dağları ve vadilerle çevrili güney California’da bulunuyor. Genellikle “Dünyanın Eğlence Başkenti” olarak görülen şehir, hareketli filmler, televizyon yapımları ve müzik kayıtları için önde gelen bir dünya merkezidir. Birçok ilçeden ve etnik mahallelerden oluşan devasa, kozmopolit bir şehir olan L.A., Bol güneşli ve yıl boyunca yumuşak iklimi için tercih edilen bir yer olmaya devam ediyor.

7Chicago

“Windy City” adını alan ve yüksek gökdelenleri, spor takımları ve pizza tarzı ile tanınan Chicago, ABD’nin üçüncü büyük şehridir. Michigan Gölü’nün kuzey doğu Illinois’deki Midwest bölgesinin merkezinde bulunan Chicago, dünyanın en işlek hava alanlarından biri olan O’Hare International’ın yanı sıra Batı Yarıküre’deki en yüksek binalarından birine sahip olan birçok önemli yapıya ev sahipliği yapıyor. Willis Kulesi.

6Yellowstone

Yellowstone Milli Parkı, dünyanın ilk inanılmaz yaban hayatı ve engebeli güzelliğini korumasının yanı sıra, kaplıcaların sayısını korumak için 1872’de dünyanın ilk milli parkıydı. Parktaki en ünlü ateş, her 91 dakikada bir patlayan Old Faithful Geyser’dir. Yellowstone ayrıca Kuzey Amerika’nın en iyi yaban hayatı yaşam alanlarına ev sahipliği yapıyor.

5Las Vegas

Güneydoğu Nevada’daki çölden yükselen Las Vegas, kumarhaneler, lüks oteller, komedi filmleri, müzik yapımları ve gösterişli şovlarıyla ünlü büyük bir ABD şehir dünyasıdır. Kentin başlıca turistik mekanlarının çoğu “Strip” olarak adlandırılan bölgede yoğunlaşmaktadır. Kumar oynamaya, gösteri kızlarına ve gösterişli gösterilere ek olarak Las Vegas, her yaşa çok şey sunuyor.

4San Francisco

San Francisco, Golden Gate, teleferik ve dik yuvarlanan sokaklarıyla ünlüdür. Kuşkusuz, Golden Gate Köprüsü kentin bir numaralı cazibe merkezidir.

3Grand Canyon

Her sene milyonlarca ziyaretçiyi cezbeden Grand Canyon, ABD’de ziyaret etmek için en iyi yerlerden biridir. Kuzey Arizona’da bulunan bu büyük doğa harikası, birkaç yüz yıl boyunca Colorado Nehri tarafından oyulmuştur.

2New York City

ABD’de en büyük ve en kalabalık şehir olan New York City, sürekli olarak “uyuyamayan şehir” olarak adlandırılır; çünkü sürekli aktivite vardır şehirde. New York eyaletinde dünyanın en büyük doğal limanlarından biri yer almaktadır. Brooklyn, Manhattan, Queens, Staten Island ve Bronx’tan oluşan beş ilçeden oluşur. Gökdelenlerin ve meşhur cazibe merkezlerinin yoğunluğu ile ünlü New York, turistlerin Amerika denilince akıllarına gelen ilk yerdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here