Küre

Küre Kastamonu iline bağlı bir ilçedir. Küre ilçesi Kastamonu il merkezine 61 km uzaklıkta yer almaktadır.

Küre İlçesi

İlçe iki dağ arasındaki bir vadide kurulmuştur. Küre ilçesi Karadeniz Bölgesinin tüm ilçeleri gibi yeşil bir tabiata sahiptir. İlçede doğal güzelliğe sahip ve tarihi öneme sahip birçok yer bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Doğanlar Kalesi

İlçe merkezine bağlı Karadonu Köyünde yer almaktadır. Doğanlar Kalesi; MÖ. 1100-700 yılları arasında inşa edilmiştir. Kalenin Paflagonyalılar tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Moloz ve keme taştan yapılan kaleye 120 basamaklı merdiven ile çıkılmaktadır. Günümüzde kale harap durumdadır.

Akşemsettin Camisi

Fatih Sultan Mehmet’in Hocası Akşemsettin tarafından 1455 yılında yapılmıştır. Camii 1800 kişiliktir. Günümüzde hala kullanılmakta ve ibadete açıktır.

Küre

İstiklal Yolu

Tarihi bir yoldur. İnebolu sahilinden başlayıp Küre, Seydiler, Kastamonu, Çankırı ve Ankara arasında uzanmaktadır. Kurtuluş Savaşında kullanılan oldukça önemli bir yoldur. İstiklal adını bundan dolayı almıştır.

Karacehennem Boğazı

İlçe merkezine 8 km uzaklıkta Belören köyünde yer almaktadır. Bu köyde yer alan Karacehennem Vadisi iki bölümden oluşmaktadır. Bunlardan biri 2 km uzunluğa sahip Ersizlerdere Kanyondur. Diğeri ise 3 km uzunluğundaki Karacehennem Boğazıdır. Karacehennem Boğazı suyun kayaları aşındırması ile oluşmuş doğa harikası bir yerdir. Doğ yürüyüşü için ideal bir yerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz