Anvers (Antwerpen) Hakkında Bilgi
Anvers (Antwerpen) Hakkında Bilgi

Anvers, Belçika‘nın Flaman kesiminde yer alan bir şehirdir. Toplamda yerleşik olarak 500.000’den fazla insan yaşamaktadır. Bu şehir Brüksel‘den daha büyüktür. Anvers, biraz daha kuzeyde Kuzey Denizi’ne akan bir nehir olan Scheldt Nehri üzerinde yer almaktadır. Avrupa’nın en büyük limanlarından biridir.

Arkeologlar, Anvers’in 2. yüzyıldan beri var olduğunu keşfettiler. O zamanlar Belçika, Roma İmparatorluğu’nun Galya eyaletine aitti. Anvers şehri ilk olarak orta Çağ’ın başlarında bahsedilmiştir. Daha sonra ticaret için önemli bir şehir haline geldi.

Anvers, dünyada elmas şehri olarak bilinir. Yüzlerce yıldır değerli taşlarla uğraşılmaktadır. Anvers’te her şeyin Elmaslarla ilgili olduğu bir mahalle bulunmaktadır. Polisler, Güvenlik kameraları ve barikatlar ile bu Mahalleyi mücevher hırsızlarından korumaktadırlar.

Elmas ticareti, Anvers’i bir süre Batı Avrupa’nın en zengin şehirlerinden biri haline getirdi. Bunu bugün Eski Şehir binalarında görüyoruz. Merkez meydan olan “Grote Markt” da Barok döneminden kalma çok sayıda görkemli yapı bulunmaktadır. Bunlardan biri, çok fazla altınla süslenmiş olan Anvers Belediye binasıdır. Grote Markt’ın yakınında Gotik Kulesiyle Liebfrauenkathedrale bulunmaktadır. UNESCO Dünya Mirası listesindedir.

Anvers’in hala ayakta olan en eski Binası, 11. yüzyıldan kalma het Steen Kalesidir. Almanca adı ” taş ” anlamına gelmektedir. Önce bir savunma tesisi, sonra bir hapishane. Kale bugün turistler için bir müzedir.

Anvers (Antwerpen) Hakkında Bilgi
Anvers (Antwerpen) Hakkında Bilgi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here