Brüksel Turist Haritası

Brüksel Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Brüksel Nerede? Brüksel şehri Belçika’nın başkentidir. Bu şehir Avrupa için önemli bir kent olup buraya yıl boyunca birçok turist akın eder. Brüksel ile ilgili bilgileri kısaca başlıklar altında vermeye çalışalım. Şöyle ki;

Tarih: Brüksel çok eski zamanlarda bir bataklık iken bu bataklığın kurutması sonucu oluşmuş bir şehirdir. Zaten isim olarak ise bataklığın içindeki yerleşim yeri anlamına gelir. Brüksel şehir mimarisi 15. yüzyılda gelişmiştir. Şehir 2. dünya savaşında çok zarar görmese de etkilenen şehirler arasındadır. Brüksel hem Belçika’nın hem de Avrupa’nın başkentidir.

Özellikle Avrupa Birliğinin 3 kurumu olan AB Komisyonu, AB Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosu resmi işlemlerini burada yürütmektedir. AB Komisyonu ise Strazburg ile dönüşümlü olarak ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanı sıra  NATO Merkez Karargahı’da burada bulunur. Brüksel şehrinde çok sayıda tarihi mekan bulunur. Bu mekanların çoğu UNESCO Dünya Miras Listesine alınmıştır.

Coğrafi Bilgiler: Brüksel şehri Atlas Okyanus’un kıyısında olan Belçika’nın başkentidir. Senne Irmağı üzerinde yer alan ve Charleroi ve Willebroek adlı iki kanalın kesişiminde yer alır.

Nüfus: Brüksel şehrin toplam nüfusu 1.050.000’dir. Bu nüfus yıl içerisinde gelen turistlere bağlı olarak bazen ikiye üçe katlanabiliyor.

İklim: Brüksel şehrinde sıcak ve ılıman iklim görülmektedir. Neredeyse her mevsim yağış görülür.

Ne zaman Gidilir: Buraya İlkbahar aylarından tutup sonbahar aylarına kadar tercih edilebilir. Özellikle Ağustos ayı gibi daha çok tercih edilir.

Para Birimi: Belçika Avrupa birliğine üye bir ülke olduğundan dolayı Para birimi Euro’dur.

Saat Farkı: Brüksel ile ülkemiz arasında 1 saatlik zaman farkı vardır.

Resmi Dili: Brüksel Avrupa Birliğin başkenti olduğundan dolayı şehirde 3 resmi dil kullanılmaktadır. Bunlar: Fransızca, Felemenkçe ve Almanca’dır. İngilizce ise herkesin iletişim kurabileceği bir seviyededir.

Vize Durumu:  Bilindiği üzere Avrupa Birliğine üye ülkeler Türk Vatandaşlarından vize istemektedir. siyah, gri ve yeşil pasaport sahipleri, 90 günü aşmamak şartıyla burayı ziyaret edebilirler. Bordo pasaport sahiplerinin ise  Schengen vizesi alması gerekiyor.

Gezi Süresi: Brüksel şehrinde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Buraya en az iki ya da üç gün süre ayırıp bu yapıları gezebilirsiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Grand Place

Grand Place ya da orijinal ismi Grote Markt olarak biline bu meydan Brüksel’in hatta Avrupa’nın en güzel meydanlarından biridir. Meydan gece ve gündüz farklı bir renge bürünmektedir. Meydanı asıl özel kılan ise mimarisi ve meydanda bulunan tarihi yapılardır. Bunun dışında birçok cafe, restoran ve hediyelik eşya satan dükkanlar bulunur. Buraya yolunuz düşerse ilk uğramanız gereken yer burası olmalıdır.

Nasıl Gidilir: Meydana Centrale, Bourse, De Broukere İstasyonlarından Metro ile buraya rahatlıkla ulaşılabilir.

Adres: 1000 Brüksel, Belçika

Telefon: +32 2 513 89 40

Hotel de Ville

Grand Place meydanında bulunan ve ilk görmeniz gereken tarihi yapı Hotel de Ville’dir. Ya da diğer ismi ile Belediye binasıdır. Bu bina 13. yüzyılda gotik tarzda inşa edilmiştir. Günümüzde komün meclisi olarak kullanılan bu bina yaklaşık 96 metre uzunluğunda bir kulesi bulunur. Kuleye çıkıp şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Grand Place Meydanından buraya yaya olarak ulaşılabilir.

Adres: Grand Place 8, 1000 Bruxelles, Belçika

Telefon: +32 2 279 22 11

Pirinç Kadın ve Köpek Heykeli

Belediye Binasının hemen yanında bulunan bu heykel görülmeye değerdir. Buraya gelenler bu heykel mutlaka dokunulur. Sebebi ise bu heykele dokunan Brüksel’e bir daha yolu düşüyormuş. E haliyle herkes ikinci defa Brüksel’e gelmek ister. Bu heykelle fotoğraf çekebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Grand Place Meydanından buraya yaya olarak ulaşılabilir.

Maison du Roi(Kralın Evi)

Belediye Binasının tam karşısında bulunan bu yapı gerçekten görülmeye değerdir. Özellikle mimarisi göz kamaştırmaktadır. Bu evde Kral uzun yıllar yaşamıştır. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. İçinde krala ait kişisel eşyalar sergilenmektedir.

Nasıl Gidilir: Grand Place Meydanından buraya yaya olarak ulaşılabilir.

Adres: Grand Place, 1000 Bruxelles, Belçika

Telefon: +32 2 279 43 50

Manneken Pis(İşeyen Çocuk Heykeli)

Manneken Pis ya da halkı tabiriyle İşeyen Çocuk heykeli Brüksel’in sembolü haline gelmiştir. Grand Place Meydanında bulunan bu heykel pek bir esprisini görmesek de şehrin simge haline gelmiştir. 17. yüzyılda yapılan ve 61 cm uzunluğunda bulunan bu heykel ile ilgili çok sayıda hikaye anlatılır. Bu minik heykelin en önemli özelliği heykelin bir gardırobu ve 800’den fazla kıyafeti var. Her kıyafetin özet bir günü ya da saati vardır. Ayrıca festival günlerinde idrar yerinde bira akıtılıyormuş. Yani şehrin merkezinde bulunan ve Brüksel için bu kadar önemli heykeli mutlaka ziyaret edip fotoğraf çektirin.

Nasıl Gidilir: Anneessens, Central ya da Bourse Metro istasyonlarından inip biraz yürüdükten sonra karşınızda bulunuyor.

Adres: 1000 Brüksel, Belçika

St. Michael ve St. Gudula Katedrali

Paris’te bulunan  Notre Dame Katedrali’nden esinlenerek yapılan bu yapı şehrin en popüler dini yapılarından biridir. Gotik tarzda yapılan bu eser 12. yüzyılda inşa edilmiştir. 1262 yıllında katedral unvanına kavuşmuştur. Günümüzde kraliyet ailesinin düğün ve cenaze merasimleri düzenlenmektedir. Bu yapı görülmeye değer gerçekten.

Nasıl Gidilir: Parc ya da Gare Centrale  Metro istasyonlarından inip buraya rahatlıkla ulaşılabilir.

Adres: Place Sainte-Gudule, 1000 Bruxelles, Belçika

Telefon: +32 2 217 83 45

Brussels Park

St. Michael ve St. Gudula Katedrali’ne yakın bulunan bu park biraz soluklanmak için gerçekten bulunmaz bir yerdir. Biraz küçük ama gerçekten görülmeye değer bir parktır.

Nasıl Gidilir: Grand Place Meydanın da buraya yürüyerek ulaşılabilir.

Adres: 1000 Brüksel, Belçika

Telefon: +32 2 279 61 00

Brüksel Kraliyet Sarayı

Palace Royal ya da Türkçe karşılığı Kraliyet sarayı olarak bilinen bu yapı görülmeye değer bir yapıdır. Brussels Park’a yakın olan bu yapı mimarisi ve doğal güzelliği görenleri hayrette bırakmaktadır. Günümüzde Kraliyet ailesi burada yaşamamaktadır. Kraliyet ailesi şehrin biraz dışında bulunan Laeken Kalesi’nde kalesinde yaşamaktalar. 18. Yüzyılda inşa edilen bu muhteşem yapılı sarayı mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: Parc metro durağından inip buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Rue Brederode 16, B-1000 Bruxelles, Belçika

Telefon: +32 2 551 20 20

St. Jacques Sur Kilisesi

Kraliyet Sarayın hemen yanında bulunan bu kilise Brüksel’in en güzel kilisesi olarak bilinir. Zamanında Habsburg yönetiminin resmi kilisesi  olarak kullanılan kiliseye giriş ücretsizdir.

Nasıl Gidilir: Grand Place Meydanın da buraya yürüyerek ulaşılabilir.

Adres: Impasse du Borgendael 1, 1000 Bruxelles, Belçika

Telefon: +32 2 502 18 25

Grand Sablon Meydanı

St. Jacques Sur Kilisesi’ne yakın bir konumda bulunan ve şehrin ünlü meydanlarından biri olan Grand Sablon Meydanı bulunur. Meydan etrafında birçok doğal güzellik ve tarihi yapı bulunur. Bu meydan her zaman çok hareketli olup görülmeye değer bir yerdir.

Nasıl Gidilir: Grand Place Meydanın da buraya yürüyerek ulaşılabilir.

Square du Petit Sablon Parkı

Grand Sablon Meydanın biraz yukarı tarafında kalınan ve görünce sizi heyecanlandıran bir şirinlik abidesi park bulunur. Bu parka gidip dinlenebilir. Bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Grand Place Meydanın da buraya yürüyerek ulaşılabilir.

Adres: Rue de la Régence, 1000 Bruxelles, Belçika

Telefon: +32 2 775 75 75

Notre Dame de La Chapelle

Square du Petit Sablon Parkın tam karşısında bulunan bu kilise görülmeye değer şehrin güzel ve popüler kiliselerinden biridir. Bu yapı 1134 yıllında yapılmış olup harika bir mimariye sahiptir. Girişi de ücretsizdir.

Nasıl Gidilir: Grand Place Meydanın da buraya yürüyerek ulaşılabilir.

Adres: Place de la Chapelle, 1000 Bruxelles, Belçika

Belçika Karikatür Müzesi

Belçika Karikatür Müzesi Şehrin en önemli ve en popüler müzelerinden biridir. Hatta buraya gelen ilk görmesi gereken müzesidir diyebiliriz. Müzede çok sayıda Çizgi Roman ve Karikatür objesi bulunur. Müzenin en çok dikkat çeken bölümü ise Ten Ten ve Şirinler ile ilgili objelerdir. Buraya mutlaka uğramalısınız.

Nasıl Gidilir: Grand Place Meydanından yürüyerek buraya rahatlıkla ulaşılabilir.

Adres: Rue des Sables 20, 1000 Bruxelles

Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi günü dışında her gün 10:00-18:00 saatleri arasında açıktır.

Ücret: Tam bilet 10 Euro, indirimli bilet 6.5 Euro’dur.

               2.Gün

Horta Müzesi(Musee Horta)

Şehrin önemli müzelerinden biri olan Horta Müzesi 20. yüzyılda mimar Victor Horta’ya adanmış bir müzedir. Mimarın evi müzeye çevrilip mimara ait birçok eseri burada sergilenmiştir. Özellikle Yeni Sanat akımı ile ilgili çok sayıda eser sergilenmektedir.

Nasıl Gidilir: 54 numaralı otobüs hattı  ya da  81, 91, 92, 97 numaralı tramvay hattı ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Rue Américaine 25, 1060 Bruxelles, Belçika

Telefon: +32 2 543 04 90

Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi günü kapalı olan müze diğer günler ise 14:00-17:30 saatleri arasında açıktır.

Ücret: Tam: 8 Euro, indirimli: 4 Euro’dur.

Brussels Royal Museum of Fine Arts(Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi)

Farklı dönemlerde Belçikalı sanatçılar tarafından tasarlanan önemli eserleri sergilendiği müzedir. Müzede çok sayıda değerli eserler sergilenmektedir. Bu eserleri kesinlikle herkes görmelidir. Burada sanatta ve tarihe doyacaksınız emin olun.

Nasıl Gidilir: Parc veya Gare Centrale  metro isstasyonlar ile, 27, 38, 71, 95 numaralı otobüs hatlarına binip Royale durağından inip ulaşabilirsiniz. Ya da 92-94 numaralı tramvay hatları ile buraya ulaşılabilir.

Adres: Rue de la Régence 3, 1000 Bruxelles, Belçika

Telefon: +32 2 508 32 11

Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı – Cuma 10:00 – 17:00, hafta sonları ise  11:00 – 18:00 saatleri arasında açıktır.

Giriş Ücretleri: Tam: 13 Euro, indirimli: 3 Euro’dur.

Müzik Enstrümanları Müzesi

Belçika Güzel Sanatlar Müzesi’nin bir parçası olan bu müze şehrin en popüler ayrıca en ilginç müzelerinden biridir. Müzede yaklaşık 9000 eser sergilenmektedir. Buraya gelirseniz tarih boyunca bütün müzik aletlerini görme şansına sahip olabilirsiniz. Ayrıca müzenin terasında oturup bir şeyler yeyip içip manzarayı seyredebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Parc veya Gare Centrale  metro isstasyonlar ile, 27, 38, 71, 95 numaralı otobüs hatlarına binip Royale durağından inip ulaşabilirsiniz. Ya da 92-94 numaralı tramvay hatları ile buraya ulaşılabilir.

Adres: Rue Montagne de la Cour 2, 1000 Bruxelles, Belçika

Telefon: +32 2 545 01 30

Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı – Cuma 09:30 – 17:00, hafta sonları ise 10:00 – 17:00 saatleri  arasında ziyarete açıktır. Pazartesi günü kapalıdır.

Giriş Ücretleri: Tam:  8 Euro, indirimli:2 Euro’dur.

Autoworld 

Brüksel’de bulunan bir diğer popüler müze Autoworld Müzesidir. Bu müzede yaklaşık 400  tane araç sergilenmektedir. Dünya’nın popüler araç markaları olan Mercedes, BMW, Packard Old Mobile, Renaults, Ford ve Bugatti  gibi çok sayıda araç markasını burada görebilirsiniz. Ayrıca çıkarken bu araçların minyatürlerini satın alabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Merode veya Schuman metro istasyonlarından buraya ulaşılabileceği gibi 81, 82, 22, 27, 61, 80 numaralı otobüslerle de ulaşılabilir.

Adres: 1000 Brüksel, Belçika

Telefon: +32 2 736 41 65

Ziyaret Gün ve Saatleri: Nisan – Eylül 10:00 – 18:00, Ekim – Mart 10:00 – 17:00 arasında ziyarete açıktır.

Giriş Ücretleri: Tam bilet 8, indirimli bilet 6 Euro’dur.

Brüksel Oyuncak Müzesi

1850 yıllından günümüze kadar gelen bütün oyuncakları burada görebilirsiniz. Ayılar, arabalar, bebekler, minyatürleri, atlıkarıncalar gibi çok sayıda oyuncak bulunur. Müze küçük fakat şirin bir müzedir. Yaklaşık 20 odadan oluşur. Görülmeye değerdir.

Nasıl Gidilir: Botanique ya da Madou metro istasyonlarından Metro ile veya 92-94 numaralı tramvay hattı ile buraya ulaşılabilir.

Adres: Rue de l’Association 24, 1000 Bruxelles, Belçika

Telefon: +32 2 219 61 68

Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün 10:00 – 18:00 saatleri arasında açıktır.

Giriş Ücretleri: Tam bile 5.5 Euro, indirimli bilet 4.5 Euro’dur.

3.Gün

Sacre Couer Bazilikası

1905-1970 yılları arasında inşa edilen bu müze görülmeye değerdir. Şehre hakim bir tepede kurulan bu bazilikayı görmek için çok sayıda kişi ziyaret etmek için gelir.  Bu yapı  Dünyanın en büyük art deco binası olarak bilinir. Buraya giriş ücretsiz fakat terasa çıkmak için 5 Euro ödemeniz gerekir. Terasta bütün şehri izleyebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde 2 numaralı metro hattına binip Elisabeth durağında indikten sonra, 87 numaralı otobüse binerek, Riethuisen durağı üzerinde ulaşabilirsiniz.

Adres: 1083 Brussels, Belçika Açılış tarihi: 1970

Telefon: +32 2 421 16 60

Mini Europe

Brüksel’de bulunan dünyaca ünlü bir minyatür parktır. Bu park Ülkemizde bulunan Miniatürk‘ün biraz gelişmiş hali diyebiliriz. 1989 yıllında Belçika hükumetinin desteği ile Prens Philip tarafında inşa edilmiştir. Burada 350 tane eser sergilenmektedir. Burada Avrupa’nın en önemli eserleri 1:25 ölçekte küçültülen eserleri görebilirsiniz. Avrupa’nın birçok yerinde bulunan popüler yapıları burada görmeniz mümkündür. Fakat Ülkemizde bulunan eserlerin hiçbirinin burada bulunmaması beni üzdü açıkçası. Yolunuz düşerse burayı mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: Şehir merkezinde 6 numaralı metro hattına binip Heysel durağında indikten sonra ulaşabilirsiniz. Veya 84, 88, N17, N18  numaralı otobüs hatları ya da 7 ve 51 numaralı tramvay hattı ile ulaşabilirsiniz.

Adres: 1020 Brüksel, Belçika

Telefon: +32 2 474 13 13

Ziyaret Gün ve Saatleri: Mart – Haziran 09:30 – 18:00, Temmuz – Ağustos 09:30 – 20:00 arasında açıktır.

Giriş Ücretleri: Tam bilet 14.50, indirimli bilet 10.8 Euro’dur.

Atomium

Brüksel’in önemli sembollerinden biridir. 1958 yıllında Dünya Fuarı için inşa edilen yapı Andre Waterkey tarafında inşa edilmiştir. Bir demir kristalinin 165 milyar kez büyütülmüş halini tasvir etmektedir. Bu yapı 18 metre çapında 9 bölümden oluşan Atomium görülmeye değerdir.

Nasıl Gidilir: 6 Numaralı metro hattına binip son durakta inip ulaşabilirsiniz.

Adres: Square de l’Atomium, 1020 Bruxelles, Belçika

Telefon: +32 2 475 47 75

Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün 10:00 – 18:00 arasında açıktır.

Giriş Ücretleri: Tam bilet 9, indirimli bile 2 Euro’dur.

Cinquantenaire Parkı

Brüksel’in en büyük şehir parkıdır. Park içersinde çok ssayıda tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. Buraya giderseniz parkın içerisinde bulunan İçerisinde Zafer Takı, önemli bir çeşme, Autoworld ve Askeri Müzeyi mutlaka ziyaret edin. Park içresinde oturup dinlenebilir. Ya da bir şeyler yeyip içebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: 1 Numaralı metro hattına binip Schuman durağından inip ulaşabilirsiniz.

Adres: 1000 Brüksel, Belçik

Kraliyet Silah ve Askeri Tarih Müzesi

Brüksel’de bulunan bu müze görülmeye değerdir. Müze içerisinde Belçika yapımı çok sayıda silah ve tank burada sergilenmektedir. Yine 2. dünya savaşına ait çok sayıda savaş aracı burada bulunur.  Buraya yolunuz düşerse bu yapıları mutlaka ziyaret edin.

Adres: Cinquantenaire Park 3, Bruxelles

Nasıl Gidilir: Schuman veya Merode metro istasyonlarından inip buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı – Pazar 09:00 – 14:30 saatleri arasında açıktır.

Giriş Ücretleri: Giriş ücretsizdir.

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Brüksel şehrinde çok sayıda taksi bulunmaktadır. Bu taksilerle şehrin birçok bölgesine ulaşabilirsiniz. Gece ve gündüz tarifesine bağlı çalışan bu taksiler fiyatları biraz pahalıdır. kilometre fiyatı 1.66 – 2.7 Euro’dur.  Gece tarifesi ise 2,5 Euro’dur.
Metro Brüksel şehir içi ulaşımında en hızlı ve en kullanışlı ulaşım aracı hiç şüphesiz Metro hattıdır. Şehirde 3 tane ana metro hattı bulunur. Bu hatlarla şehiriçi ve şehir dışında bazı yerlere rahatlıkla ulaşılabilir. Burada metro durakları ”M” ile gösterilir. Şehirde bulunan metro hatları ve gidilen bölgeler şöyledir:

1A Hattı: Roi Baudouin’den Herrmann-Debroux’e ulaşır.

1B Hattı: Erasme’den Stockel’e ulaşır.

2 Numaralı Hat: Simonis – Delacroix arasında ulaşım yapar.

Tramway Şehirde oldukça yaygın bir tramvay hattı bulunur. Burada tramvay ile şehrin birçok bölgesine rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.
Bisiklet Diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Brüksel’de de bisiklet kullanımı günden güne artmaktadır. Özellikle şehir içinde bulunan yerler birbirine yakın olmasından dolayı  bisikletle gezmek daha eğlenceli olmaktadır. Şimdi şehirde bisiklet kirlama yerlerini verelim. Bunlar:

 • Bois de la Cambre (Carrefour des Attelages)
 • Parc de la Woluwe (Parkın alt tarafı)
 • Parc de la Pede (Anderlecht)

Burada bisiklet kiralama saatlik 7 Euro günlük 15 Euro’dur. Fiyatlar zaman zaman değişmektedir.

Minibüs, Otobüs Şehirde otobüs kullanımı da oldukça yoğundur. Özellikle raylı sistemlerin ulaşmadığı bölgelere otobüslerle ulaşılabilir. 06:00-00:00 saatleri arasında otobüsler çalışmaktadır. Gece yarısından sonra çalışan gece otobüsleri bulunur.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Brüksel’de iki tane havaalanı bulunur. Bunlardan bir şehrin 11 km kuzeydoğusunda bulunan Brüksel Havaalanı BRU şehrin en büyük havalimanıdır. Burada başta Türkiye’den olmak üzere birçok ülkeden aktarmasız uçuş yapılmaktadır. Bir diğeri ise Şehrin güneyinde bulunan ve şehre 46 km uzaklıkta bulunan Brüksel Charleroi Havaalanı’dır. Bu havaalanı daha çok ucuz uçuşlar yapılmaktadır. Havaalanlarından şehir merkezine toplu taşıma araçları ile ulaşılabilir.
Otobüs Başta  Amsterdam, Paris, Lüksemburg ve Belçika şehirleri olmak üzere bir çok Avrupa şehrinden buraya otobüsle ulaşılabilir. Otobüsleri oldukça konforludur.
Tren Brüksel’de Tren ulaşımı oldukça yoğundur. Özellikle Avrupa şehirleri arasında hızlı trenle ulaşım yapılır. Burada trenle ulaşım yapmak hem eğlenceli hem de ekonomiktir. Başta  Amsterdam, Paris ve Lüksemburg gibi şehirler olmak üzere birçok Avrupa şehrinden buraya trenle kolaylıkla ulaşılabilir.

Brüksel’den sefer düzenleyen önemli tren firmaları şunlardır:

 • Thalys
 • Intercity
 • Eurostar
 • ICE
 • TGV
Gemi Şehrin üzerinde bulunduğu iki su kanalından dolayı deniz otobüsleri, bot ve tekne turu yapılmaktadır.
Araba Avrupa’nın bütün şehirlerinden buraya özel aracınızla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yollar gayet düzgün ve konforludur.

Alışveriş

Brüksel’de alışveriş yapmak gayet eğlenceli olmaktadır. Özellikle dünyanın en güzel meydanı olarak bilinen Grand Place Meydanı ve çevresinde çok sayıda mağaza, alışveriş merkezi ve hediyelik eşya satan dükkanlar bulunur. Bunun yanında şehirde bit pazarı, sokak pazarları ve sebze-meyve pazarına da gidip gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz. Ben buraya geldim kendime ve sevdiklerime ne satın alabilirim diyorsanız işte cevabı.

Brüksel’de satın alınacak hediyelikler şunlardır:

 • Çikolataları
 • Dantelleri
 • Ten Ten
 • Red Kit vb çizgi romanları
 • İşeyen Çocuk Heykeli
 • Bsiküvi
 • Pırlanta
 • Bira
 • Atomium temalı hediyeler
 • Sanat ve Antika Ürünleri

Yeme İçme

Brüksel mutfağı oldukça zengindir. Burada birçok toplumun birlikte yaşaması ile birlikte kültür kaynaşması olmuştur. Bu kültür kaynaşması şüphesiz mutfağa da yansımıştır. Brüksel’de her kültürün yemeklerine rastlanmak mümkündür. Özellikle burada çok sayıda Türk’ün yaşıyor olması Türk Mutfağı da burada önemli bir yer tutar. Şehir genelinde 1500’den fazla restoran bulunur. Fakat Place du Chatelain ve Rue Saint Boniface bölgelerindeki restoranlarda harika yemekler yiyebilirsiniz. Peki Brüksel mutfağına özgü yemekleri nelerdir derseniz işte size cevap

Brüksel Mutfağında en çok bulunan ve en çok tükketilen yiyecekler şunlardır.

 • Çikolata
 • Waffle
 • Patates Kızartması
 • Midye

Nerede Kalınır

Brüksel’de konaklama için çok sayıda seçenek bulunur. Burada otel, hostel ve günübirlik evler bulunur. Brüksel diğer Avrupa şehirlerine göre daha ekonomiktir. Birde erken rezervasyonla daha ekonomik hale getirebilirsiniz.

Brüksel  Otelleri

Brüksel merkezde yaklaşık 500 tane otel bulunur. Burada bulunan oteller temiz ve lüks olup konaklama için uygun yerlerdir. Burada bulunan otel fiyatları gayet uygundur. Otel dışında da birçok seçenek bulunmaktadır.

Öneriler

Brüksel’de konaklamak için tabi ki Dünya’nın en büyük ve en popüler meydanı olan Grand Place Meydanı çevresinde konaklayabilirsiniz. Burası gezilecek yerlere ve toplu ulaşım araçlarına yakındır. Meydan çevresinde birçok birinci sınıf kalitede konaklama yerleri bulabilirsiniz.

Gece Hayatı

Brüksel gece hayatı ve gece eğlencesi oldukça renkli ve hareketli geçmektedir. Burada gece hayatı genelde Irish Barlar, Caz Kulüpleri, Gece Kulüpler, Nastolojik Müzik yapan yerlerde geçer. Bu mekanlarda eğlence sabah saatlerine kadar durmadan devam eder. Brüksel gündüz başka gece başka güzel olmaktadır. Brüksel gece hayatı, Gece eğlencesi ve Gece mekanları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız linki tıklayıp yazıyı okuyabilirsiniz. <<Brüksel Gece Hayatı

Turlar

Brüksel’den birçok tur firması bulunur. Bu tur firmaları ile zaman zaman tekne, bot turu veya otobüs turu düzenlenmektedir. Ayrıca Ülkemizden buraya da turlar düzenlenmektedir. Düzenlenen Avrupa turlarında 1-2 gece de burada kalmaktadır. Şimdi şehir içi ve şehrin dışında bulunan bazı bölgelere düzenleyen tur firmalarında ortalama bir ücret çıkardık. Şöyle ki;

Otobüs Turu Bot Turu
Yetişkinler (14-59 Yaş) 19 Dolar 19 Dolar
Çocuklar (5-15 Yaş)

Yaşlılar (60 yaş ve üzeri)

Öğrenciler

14 Dolar 14 Dolar
Çocuklar (0-5 Yaş) Ücretsiz Ücretsiz

Konsolosluklar

Telefon : +32 2 548 93 40
Faks : +32 2 512 44 01
E-posta : consulat.bruxelles@mfa.gov.tr
Başkonsolosluk Posta adresi
4, Rue Montoyer
1000 Bruxelles
Görev Bölgesi
 • Brüksel Bölgesi, Brabant Flaman Vilayeti, Brabant- Valon Vilayeti, Liege Vilayeti, Namur Vilayeti, Hainaut Vilayeti, Luxembourg Vilayeti (Vatandaşlarımızın oturdukları adres posta koduna göre görev bölgemiz :1000-1999, 3000-3499, 4000-7999)  Mesai saatleri dışındaki acil durumlarda Başkonsolosluğumuz santrali (+32 2 548 93 40) üzerinden Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne ulaşabilirsiniz. Konsolosluk Çağrı Merkezi, 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. (+90 312 292 29 29) Ayrıca Başkonsolosluğumuz hukuk danışmanı (+32 2 548 9369 )her hafta salı ve çarşamba günleri 14:30-17:00 saatleri arasında vatandaşlarımızın sorularına yanıt vermektedir.

Çalışma Saatleri

 • Pazartesi – Cuma (09:00 -13:00 )(14:30 -18:00 )
Başvuru Kabul Saatleri 

Başkonsolosluğumuzda randevulu sisteme geçilmiştir. Bilgi için: http://www.konsolosluk.gov.tr Vize başvuruları ise 14:30-16:30 Bilgi ve başvuru için https://www.evisa.gov.tr

Tatil Günleri

17.04.2017 PASKALYA TATİLİ

01.05.2017 EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ
25.05.2017 BELÇİKA DİNİ BAYRAMI
05.06.2017 BELÇİKA DİNİ BAYRAMI
21.07.2017 BELÇİKA MİLLİ GÜNÜ
15.08.2017 BELÇİKA DİNİ BAYRAMI
01.09.2017 KURBAN BAYRAMI
27.09.2017 FRANSIZ TOPLUMU GÜNÜ
01.11.2017 BELÇİKA DİNİ BAYRAMI
15.11.2017 KRALİYET BAYRAMI
25.12.2017 NOEL

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Buraya gitmek için Schengen vizesi gereklidir.
 2. Burada Resmi ve en yaygın dil Fransızca olmasına karşılık İngilizce de yaygındır.
 3. Buraya gelmeden önce mutlaka otel ve uçak rezervasyonu yaptırınız.
 4. Şehir içinde gezerken yanınızda mutlaka pasaportunuzu bulundurun.
 5. Pazar günleri genelde Alışveriş merkezleri kapalı olmaktadır.
 6. Brüksel’de birçok restoran öğle arasında, Pazar ve Pazartesi günlerinde kapalı olabiliyor dikkatinize.
 7. Brüksel şehri genelde güvenlikli bir yer olsa da siz dikkat edin.
 8. Brüksel şehri gündüz başka gece başka güzel olmaktadır. Zaten 2-3 günlüğüne gelmişsiniz çok yatmayın derim.
 9. Brüksel şehrinde gece mekanları için bazen şık elbise giymeniz gerekir. Gideceğiniz yeri önceden araştırma yapın.
 10. Güzel bir planla şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Belçika’da Gezilecek 10 Yer
 2. Belçika Gezilecek Yerler
 3. Belçika Nerede?
 4. Belçika’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 5. Brüksel Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 6. Brüksel Gezilecek Yerler
 7. Brüksel Gece Hayatı
 8. Brüksel’deki Şirinler Köyü ziyarete açıldı
 9. Grand Place
 10. Menin Gate Memorial Ieper (Ypres)
 11. Anvers Merkez İstasyonu
 12. Tyne Cot Mezarlığı

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here