Arap Camii Nerede

İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesinde bulunur. Bu tarihi cami San Paolo Kilisesi olarak inşa edilmiş uzun yıllar kilise olarak hizmet vermiştir. 1453 yıllında Fatih Sultan Mehmet İstanbullu fethettikten sonra bu kiliseyi camiye dönüştürüyor.

Arap Camii

İstanbul Arap Camii

Caminin bulunduğu Galata semti kentsel dokusunda beton bloklar arasında, sivri külahlı hayli yüksek kare biçimli kulesiyle hala fark edilebilen Arap Cami; fetih öncesinden kalan İstanbul’un tek Gotik kilisesidir.

Arap Camii Şadırvan

Arap Camii, Galata

Bu cami fetihten sonra Galata Camisi olarak isimlendirmişti. Cami 1492 yılında İspanya’dan göç ettirilen Endülüs Araplarının bu caminin çevresinde ikame edilmeleriyle birlikte; cami, Arap Camii olarak anılmaya başlanmıştır. 1731 yıllında Galata’da çıkan yangın sonucunda cami’de yangında nasibini almıştır. Büyük bir zarar gören cami Osmanlı hükümdarı 1. Mahmut’un Annesi Saliha Sultan tarafında onarılmıştır. Cami birçok kez onarılmıştır. 1868 yıllında yapılan onarımdan günümüze ulaşan şadırvan eklenmiştir.

Arap Camii Nerede

İstanbul’da İlk Ezanın Yükseldiği Yer: Arap Camii

Yolunuz buraya düşerse İstanbul ilimizin az da olsa Gotik geçmişini belgeleyen birtakım mimarî öğeleri fark edebilecek bir yapıdır. Bu yapı yakında görüp ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

Not: Bu cami İstanbul’da ilk ezan okunan cami olarak bilinir.

Arap Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

Arap Camii, İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Galata Semti, Tersane Caddesi, Galata Mahkemesi Sokağı’nda  bulunur. Buraya toplu taşıma araçlarıyla ve özel aracınızla çok rahat bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Arap Camii-Galata
İstanbul Arap Camii
İstanbul Arap Cami

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here