Asarcık

Asarcık Samsun’a bağlı küçük bir ilçedir. Asarcık ilçesi Samsun il merkezine 44 km uzaklıkta yer almaktadır. Asarcık ilçesi içinde yer alan ormanlarından dolayı temiz bir havaya sahiptir. Yeşillikler ile kaplı Asarcık ilçesi tarihi yapıları ile öne çıkmaktadır. Asarcık ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Gökgöl Camii: Asarcık ilçesine bağlı Akyazı Köyü sınırlarında yer almaktadır. Yeşil bir bahçe içinde yer alan Gökgöl Camisi 1180 yılında ahşap olarak inşa edilmiştir. Yüz yıllara rağmen ayakta duran tarihi Gökgöl Camisi  1870 yılında onarımdan geçmiş ve günümüze sağlam olarak ulaşması sağlanmıştır. İki kat olarak inşa edilen Gökgöl Camisi çift kanatlı ahşap kapıları ve ahşap işlemeleri ile dikkat çekmektedir. Gökgöl Camisi muazzam iç ve dış mimarisi ile görülmeye değer tarihi miraslarımızdandır. Ayrıca Gökgöl Camisinin çevresinde yer alan mezar taşları yaklaşık 300 yıllık tarihi ile dikkat çekmektedir. Asarcık ilçesinde önemli bir yere sahip olan Gökgöl Camisini görmenizi tavsiye ederim.

Koşaca Camii: Asarcık ilçesine bağlı Koşarcık Köyünde yer almaktadır.  Ahşaptan inşa edilen Koşaca Camii kitabesi bulunmadığından dolayı kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Koşaca Camisinin mimarisinden 17. Ve 18. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Koşaca Camii kalem işlemeleri süslemeleri, ahşap oymaları ve çift kanatlı süslü kapısı ile dikkat çekmektedir. Muhteşem bir mimariye sahip Koşaca Camisini görmenizi tavsiye ederim.

Asarcık Hangi Şehirde
Asarcık Haritası
Asarcık Nasıl Gidilir
Asarcık Nerede
Asarcık Samsun
Asarcık

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here