Avustralya Gezi Rehberi
Avustralya Gezi Rehberi

Avustralya, 24.309.330 toplam nüfusuyla Güney Yarım Kürede yer alan bir kıta ülkesidir. Aynı zamanda hiçbir toprak parçasını komşu olmayan bir ada ülkesidir.

Göz at ;

  1. Canberra Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Avustralya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Avustralya Nerede?
  4. Avustralya’nın başkenti, şehirleri ve bölgeleri
  5. Avustralya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Alofi Gezi Rehberi

Bizim için Dünyanın diğer ucu olsa da  muhteşem doğası, baş döndüren şehirleri ve heyecan verici aktiviteleriyle ziyaret edilmesi gereken bir ülkedir. Şimdi burada gezilip görülmesi gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

1-Kakadu Ulusal Parkı

Avustralya’nın Kuzey Toprakları’nda yer alan Kakadu Ulusal Parkı, 5 Nisan 1979 tarihinde ziyarette açılan bir milli parktır. Bu park, 19.804 km²’lik bir alan kaplamaktadır. Parkın nefes kesici bir manzarası bulunmaktadır. Burada çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Parkın bulunduğu bölge Uranyum açısından oldukça zengin bir bölgedir. Buraya her yıl çok sayıda turist akın etmektedir. Sizinde yolunuz buraya düşerse mutlaka ziyaret edin.

2-Büyük Okyanus Yolu

Torquay ve Allansford Victoria kentleri arasında  yer alan Büyük Okyanus Yolu, 243 km uzunluğunda olup 1932 yıllında ziyarete açılan Avustralya’nın Ulusal Miraslarından biridir. Bu yol, Birinci Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden askerler anısına yapılmıştır. Bu nedenle Dünyanın en büyük savaş anıtı olarak da bilinmektedir. Ayrıca günümüzde önemli bir turizm noktasıdır. Buraya sevdiklerinizle birlikte yer yer araçla yer yer ise yaya olarak gezip tozacağınız harika bir yoldur.

3-Whitsunday Adası

Ada ülkesi Avustralya’da yer alan Whitsunday Adası,  Whitsunday Takımadalarının en büyüğüdür. Büyük Set Resifi’ne yakın bir konumda yer almaktadır. Bu ada için hangi kelime kullanırsak kullanalım bana göre yetersiz kalacaktır. Çünkü bu ada için daha bir kelime icat edilmedi çoğu gezgine göre. Bütün olumlu kelimeleri toplasan yine de bu adayı anlatamazsınız.

Burası şnorkel, tüplü dalış, mercan kayalıklarında balık tutma, su kayağı, deniz kayağı, parasailing, yürüyüş ve diğer su sporları için oldukça uygun bir yerdir. Burada yer alan Whitehaven Plajı, Dünya’nın en güzel plajlarından biridir. Beyaz kumsallarından uzanıp deniz, kum ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Sevdiğinizle birlikte huzurlu bir tatil keyfi için burayı tercih edebilirsiniz. Çoğu gezgin bu ada için şu tabiri kullanırlar. Ölmeden cennette gitmek istiyorsanız buraya gelin.

4-Büyük Set Resifi

Avustralya kuzeydoğusunda  Mercan Denizi’nde bulunan Büyük Set Resifi, 2,600 km genişliğe yayılmış 344,400 km² alanı ile dünyanın en büyük resif sistemidir. Bu nedenle uzayda görülebilen tek yer diyebiliriz. Artık büyüklüğünü siz kafanızda canlandırın. Burada çok sayıda su hayvanı yaşamaktadır.

Eğer  yunuslardan, renkli balıklardan ve dev kaplumbağalardan hoşlanıyorsanız burayı mutlaka ziyaret edin. Hayatınızda unutamayacağınız bir gezi olacaktır. Bence hemen not defterinizi çıkarın ölmeden önce mutlaka görmeniz gereken yerler listesine ekleyin. Fakat buraya gitmeden önce birkaç belgeselini izleyip öyle gidin derim. Ayrıca bu turistik yer, 1981 yıllında UNESCO Dünya Miras listesine alındı.

5-Barossa Vadisi

Güney Avustralya bölgesinde yer alan Barossa Vadisi, Avustarlya’nın hatta dünyanın en büyük şarap yetiştirme bölgesi olarak bilinmektedir. Harika şarapları tatmak için bu bölgeyi mutlaka ziyaret edin. Bölgede yer alan  üzüm bağları ve şarap üretim merkezlerin tarihi en az ülke ülke tarihi kadar eskidir. Birçok popüler markalı şarap bu bölgede üretilmektedir. Şarabın merkezine gidip üretilme aşamalarını izleyip en lezizi şarapları tadabilirsiniz.

6-Melbourne

Avustralya’nın Victoria eyaletinin başkenti olan Melbourne, yaklaşık 3,7 milyon nüfusuyla ülkenin ikinci büyük şehridir. Aynı zamanda ülkenin kültürel başkenti olarak da bilinmektedir. Huzur, eğlence, Kültür ve gezi adına aradığınız her şey bu şehirde bulunmaktadır. Hatta yapılan birkaç araştırmada Dünyanın en yaşanılır şehirlerinden biri seçilmiştir.

Bu nedenle ölmeden önce mutlaka gezilip görülmesi gereken şehirlerinden biridir. Avustralya Açık Tenis Turnuvası ve Formula1 gibi Dünya çapında önemli spor organizasyonlara da ev sahipliği yapmaktadır. Burada açık tenis turnuvası izlemek kesinlikle bir harika. Birde gezi adına birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka Flagstaff Bahçesi, Melbourne Kraliyet Botanik Bahçesi, Victoria Ulusal Galerisi gibi yapıları mutlaka ziyaret edin.

7-Tasmanya

Avustralya’nın güneydoğusunda yer alan Tasmanya  ya da Tazmanya; Yeşil vadileri, bakir doğası, vahşi yaşamı, çekici, sakin, huzur verici köy ve kasabalarıyla insanları kendine hayran bırakan doğal park özelliği taşıyan bir adadır. Bu ada birçok belgesel filme konu olmuştur.

Ada üzerinde çok sayıda farklı hayvan türü yaşamaktadır. Hayatınızda görmediğiniz hatta ismini dahi duymadığınız hayvanları burada göreceksiniz. Hani bazen olur ya bir yeri görürsün anlatamazsın gidip orada yaşaman lazım dersin. İşte bu adada öyle bir yer. Mutlaka gidip yaşaman lazım. Gezmen lazım diyoruz. Eminim pişman olmayacaksınız. Hatta oradan ayrılmak istemeyeceksiniz.

8-Broome

Batı Avustralya kıyısında yer alan Broome, Çöl ve okyanusun birleştiği bir turizm noktasıdır. Huzurlu bir tatil keyfi yaşamak için yanınıza sevdiklerinizi de alıp buraya birkaç günlüğüne hatta birkaç haftalığına gelip kafa dinleyebilirsiniz. Özellikle su sporları ve su turizmi için oldukça uygun bir yerdir.

Burada yer alan Cable Plajı Ülkede oldukça popüler bir plajdır. Beyaz kumsallarından uzanıp kum ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca bölgede yer alan doğal güzellikleri de ziyaret edip bol bol fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmeyin.

9-Uluru

Uluru-Kata Tjuta Milli Parkı’nın içinde yer alan Uluru,  büyük kum taşından bir kaya oluşumdur. Burada güneşin batışını izlemek için eminim birçok şeyi feda edersiniz. Harika bir görüntüsü bulunmaktadır.

Bu nedenle her yıl milyonlarca insan bu kaya parçasını ziyaret etmek için buraya gelir. Uluru Ayers Rock olarak da bilinir. Avustralya’nın Çöl bölgesinde bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu bölgeyi ziyaret edin. Hayatınızın en güzel fotoğraflarını burada çekin.

10-Sidney

Avustralya’daki en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Sidney, Ülkenin başkenti dışında her şeyidir. Özellikle ekonomik ve turizm yönünde oldukça popüler bir şehirdir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur.

Buraya yolunuz düşerse Kraliçe Victoria Binası, Avustralya Savaş Anıtı, Sidney Opera Evi, Sidney Limanı Köprüsü Darling Limanı ve Bondi Plajı gibi turistik yapıları gezmeden geri dönmeyiniz. Buraya sevdiklerinizle birlikte gidip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. 


Bunlar dışında Avustralya hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Avustralya Bayrağı

Nüfus: 24.309.330

Başkent: Canberra

Resmi Dili: İngilizce

Para Birimi: Avustralya doları

Bulunduğu Kıta: Avrupa

Kuruluş Tarihi: 1 Ocak 1901

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almak gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here