Aya İrini Müzesi

Tarihi müze olan Aya İrini Müzesi İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunan Topkapı Sarayı ‘nın  birinci avlusunda bulunur. Yine ilçede bulunan Ayasofya yakınında bulunur.

Aya İrini Kilisesi

İstanbul’da bulunan, camiye çevrilmeyen en büyük Bizans kilisesi olarak bilinir. Müzenin Roma döneminden kalma Artemis, Afrodit ve Apollon mabetlerinin kalıntılarından faydalanılarak yapıldığını söyler. Tarih olarak 4.yüzyılda inşa edildiği söylenir.

Aya İrini Müzesi

Müze İstanbul’da meydana gelen depremler sonucunda baya hasar görmüştür. hasar sonucunda onarılmıştır. Kilisenin fetihten sonra neden camiye çevrilmediği şöyle biliniyor. Aya İrini’nin, İstanbul’un fethinden sonra Topkapı Sarayı‘nı çevreleyen Sur-ı Sultani içinde kalmasından dolayıdır.

Aya İrini Müzesi İstanbul

1453 yıllında kilise camiye çevrilmediği için pek bir değişiklik yapılmamıştır. Uzun süre ganimet ve silah deposu olarak kullanıldı. Tophane müşirlerinden Damat Ahmet Fethi Paşa 1846 yılında Türk müzesinin ilk nüvesini oluşturan eserleri burada sergilenmiştir. 1869 yıllında Aya İrini, Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi) adını almıştır. Zamanla sergi salonların yetersiz kalması sonucu buradaki eserler 1875 yıllında Çinli köşke taşındı. 1908 yıllında askeri müze olarak açıldı. 1949 yıllına kadar askeri müze olarak hizmet verdi. 1973’den bu yana birçok sanatsal etkinliğe de ev sahipliği yapmıştır.

Aya İrini Müzesi’ne nasıl gidilir

Nasıl Gidilir: Buraya en rahat ulaşım yolu tramvay ile gidilir. Kullanacağınız  tramvay hat Bağcılar, Zeytinburnu, Kabataş tramvay hattıdır.

Ziyaret saat ve günleri: Salı günleri dışında her gün açıktır.

 Aya İrini Müzesi Ziyaret Saatleri (Kış): 09:00 – 16:45

Aya İrini Müzesi Ziyaret Saatleri (Yaz): 09:00 – 18:45

Ücret: giriş ücreti 20 tl’dir.

Aya İrini Müzesi Nerede

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here