Aynalı Mağara Nerede, Nasıl Gidilir?

Amasya il sınırları içerisinde bulunan Aynalı Mağara veya diğer adıyla Güzelce Kız Mağarası gezilip görülmeye değer bir yerdir.

Güzelce Kız (Aynalı Mağara Efsanesi)

Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu mağarayı ziyaret edin. Size kısaca mağaranın efsanesini anlatmak istiyorum. Fakat buraya gelip yerel halkta yerinde dinlemeniz daha güzel olacaktır. Burada yaşayan Kralın çok mu çok güzel bir kızı varmış. İnsanlar baktıklarında yüzünde fotoğraflarını görebiliyormuş. Yüzü Ayna gibi parlıyormuş. Bu nedenle kızı gören orada bayılıyormuş. Böyle bir süre devam etmiş. Bu kız ve babası içinde çekilmez bir hal olmuş. Neredeyse Sarayda ve şehirde sağlam erkek kalmamış. Hepsi kızı görür görmez kendinden geçiyormuş. Bu nedenle kız dışarı çıkarken artık peçe takıyormuş. Böyle bir süre zaman geçmiş. Kral bir gün bütün yerlere haber salmış. Kızımı evlendirmek istiyorum. Kendine güvenen biri varsa gelsin ona kızımı vereceğim bunu  duyan prensler, zenginler, Tüccarlar, Köylüler herkes Amasya’nın yolunu tutmuş. Bugünkü Mağara’nın bulunduğu alanda toplanmışlar. Kral topluluğa şöyle seslenmiş. Kim cesaret edip kızımın peçesini kaldırırsa kızımı ona vereceğim. Herkes şaşkın kimse korkudan yanaşamıyor. Yanaşan ise titreyip tekrar geri dönmektedir. Bu böylece günlerce devam etmiş. Bir gün fakir bir genç gelir. Kralda destur ister ve kıza yanaşır. Kızın peçesini tutuğu gibi yere atar. O anda büyük bir felaket olur. Kimse ne olduğunu anlamdı. Bir anda kral kızı ve o genç iki kayaya dönüşürler. Bu nedenle mağaranın ismi Güzelce Kız Mağarası ve Burada bulunan kayalarda kızın yüzü gibi parladığı için de Aynalı Mağara denilmektedir.

Burada çeşitli kaya mezarları da bulunmaktadır. Kaya mezarların en iyi işlenmiş ve tamamlanmış olanıdır.  Yerden dört basamakla çıkılan mezar düz bir kayaya oyulmuştur. Genişliği 9,8 metre yüksekliği 13 metre’dir. Dış cepheden bakıldığı zaman usta bir taş işçiliği ile yapıldığı görülebilir.

Aynalı Mağara Nerede?

Aynalı Mağara, Amasya kent merkezine bağlı Ziyaret Beldesinde bulunur. İl merkezine yaklaşık 3,3 km uzaklıkta bulunur.

Aynalı Mağara Nasıl Gidilir?

Şehir merkezine 3,3 km uzaklıkta bulunan bu mağaraya şahsi aracınızla tabelaları takip ederek çok rahat ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz