Bakü Gezi Rehberi
Bakü Gezi Rehberi

Bakü Azerbaycan ülkesinin başkentidir. Bakü ülkenin en doğusunda Hazar Denizinin kıyısında yer almaktadır. Azerbaycan’ın en büyük şehri olan Bakü Kafkasların Paris’i olarak bilinmektedir. Bakü ülkenin en önemli kültür ve ticaret merkezidir. Sürekli büyüyen ve gelişen bir şehir olan Bakü’de gezilecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

1 Şirvanşahlar Sarayı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bakü’nün eski şehir bölgesinde yer alan Şirvanşahlar Sarayı, 15. yüzyılda Şirvanşahlar Hanedanlığı tarafından inşa edilmiştir. Bu saray, Yakın Doğu’nun en görkemli ve büyük sarayı olarak bilinmektedir. Sarayın toplamda 52 yapısı bulunmaktadır. Bu saray 1964 yıllında müzeye çevrilmiştir. Her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. 2000 yıllında ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almıştır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp ziyaret edin derim.

2 Azerbaycan Kız Kalesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bakü’nün eski şehir bölgesinde yer alan Kız Kalesi, 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Şehrin ve ülkenin önemli sembollerinden biridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken yapılardan biridir. Bu yapı da 2000 yıllında UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almıştır. Buraya geldiğinizde kalenin içine girebilir hatta zirvesine çıkıp şehrin harika görüntüsünü izleyebilirsiniz. Buraya geldiğinizde bu harika anıları ölümsüzleştirmeyi asla ihmal etmeyin.

3 Azerbaycan Halı Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bakü’nün Mikayıl Hüseynov Caddesinde yer alan Halı Müzesi, 1967 yıllında ziyarette açılan dünya’da eşi ve benzeri bulunmayan bir müzedir. Müze de yaklaşık 5000-6000 arasında halı bulunmaktadır. Her çeşit ve desende halı görmeniz mümkündür. Ayrıca bu halıların tarihleri oldukça eskiye dayanmaktadır. Orta Çağdan kalma halıları bile bulabilirsiniz. Otantik mimari tarzıyla dikkat çeken bu müze, kesinlikle görülmeye değerdir. Bakü’ye gelipte bu müzeye uğramadan dönerseniz emin olun çok şey kaybedeceksiniz. Müze; Pazartesi günü dışında her gün 10:00-18:00 saatlerinde ziyarette açıktır.

4 Azerbaycan Ulusal Edebiyat Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bakü’de yer alan Azerbaycan Ulusal Edebiyat Müzesi, İskendername’nin yazarı Nizami’nin 800. yıl dönümü münasebetiyle 1939 yılında kurulan harika bir müzedir. 1945 yıllında ziyarette açılmıştır. Müze de birçok eser sergilenmektedir. Ünlü şair Nizami Gencevi’ye ait birçok eşya da burada sergilenmektedir. Bunun yanında Dünya ve ülke çapında popüler olan yazarların eserleri de burada sergilenmektedir. Edebiyat sevenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir.

5 Ateşgah

Bakü’nün 30 km uzaklıktaki Abşeron yarımadasının Surahanı kasabasının güneydoğu kısmında yer alan Ateşgah,  dünyadaki 3 Mecusi tapınağından biridir. Bu nedenle oldukça önemli bir yere sahiptir. Buraya yıl boyunca çok sayıda kişi ziyaret etmektedir. Burası geçmişte Zerdüştler için oldukça önemli bir dini yapıydı. Günümüzde bazı odları müze olarak hizmet vermektedir.

6 Teze Pir Camii

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yer alan Teze Pir Camii, 1905-1914 yılları arasında inşa edilen bir camidir. Bu caminin inşasında rol oynayan  Azeri yardımsever olan Nebat Hanım Aşurbeyova’ya (Aşurbeyli)dir. Cami mimarisi oldukça dikkat çekmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edin derim. Başkentin en güzel dini yapılarından biridir.

7 Nizami Caddesi

Bakü’nün merkezinde yer alan 3,5 kilometrelik Nizami Caddesi, trafiğe kapalı olup sadece alışveriş yapmak isteyenler için bir alternatiftir. Şehrin en hareketli yeridir. Cadde üzerinde çok sayıda mağaza, otel, cafe, otel ve restoran bulunur. Bizim için İstiklal Caddesi ne ise Azeriler için de Nizami Caddesi O’dur. Bu caddeyi turlamadan kesinlikle dönmeyin.

8 Bakü Bayrak Meydanı

Başkent Bakü’nün Hazar Denizi kıyısındaki Bayıl semtinde yer alan Bakü Bayrak Meydanı, mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Burada 162 metre yüksekliğinde Azerbaycan bayrağı dalgalanmaktadır. Bu bayrak şehrin birçok bölgesinde görülmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu meydana gidip be bayrakla birlikte fotoğraf çektirin. Ayrıca meydan üzerinde birçok farklı doğal güzellik alanı bulunur.

9 Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yer alan Haydar Aliyev Kültür Merkezi, 2007-2013 yılları arasında inşa edilen önemli bir kültür merkezidir. 101 bin metrekarelik alan kaplamaktadır. Kültür merkezin bünyesinde  konser salonları, sanat galerileri, müze ve kütüphane bulunuyor. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin diyorum.

10 Şehitlik (Türk Şehitliği – Şehitler Hıyabanı)

Bakü’nün İlimler Akademisi olarak bilinen semtinde yer alan Türk Şehitliği mutlaka her T.C vatandaşın ziyaret etmesi gereken bir yerdir. 1. Dünya savaşı sırasında Türk vatandaşları ile Azeri Türklerle birlikte Rus ve Ermenilere karşı savaşmışlardır. Burada birçok Türk Vatandaşı şehit düşmüştür. Şehit düşenler buraya gömülmüştür. Bu şehitlik, Azerbaycan ile kardeşliğimizi simgelemektedir. Ülkemizden Bakü’ye gelen devlet büyüklerinin ilk ziyareti buraya olmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here