Bangladeş'te Gezilecek 10 Yer
Bangladeş'te Gezilecek 10 Yer

162.910.864 toplam nüfusuyla dünyanın en kalabalık 8. büyük ülkesi Bangladeş, Asya kıtasının güneyinde bulunur. Hindistan, Nepal, Bhutan ve Myanmar gibi ülkelere komşu olan Bangladeş’in başkenti ve en büyük şehri Dakka’dır.

Göz at ;

  1. Bangladeş Gezilecek Yerler
  2. Bangladeş’te Gezilecek 10 Yer
  3. Bangladeş Nerede?
  4. Bangladeş Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Bangladeş Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Siyasi, ekonomi ve turizm merkezi olup buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Şimdi Bengladeş’de gezilip görülmesi gereken 10 gözde yeri seçtik umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmında bize yazın.

1-Ahsan Manzil

Bangladeş’in başkenti Dakka’da yer alan bina, 19. yüzyılın son yıllarında Fransızlar tarafında inşa edilen bir saraydır. Bu saray uzun yıllar  Nawab Ailesi’nin resmi konutu olarak hizmet vermiştir. Günümüzde ulusal müze olarak hizmet vermektedir. Her yıl buraya çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Hatta ülkede en çok ziyaret edilen tarihi yapıların başında gelmektedir. Buriganga Nehri kıyısında yer alan bu pembe binayı mutlaka ziyaret edin. Burası Perşembe günleri dışında haftanın her günü 10:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.(Cuma günü 15:30-19:00) Burayı ziyaret etmek için 75 TAKA ödemeniz gerekir.(Buda yaklaşık 3,5 TL yapar.)

2-Lalbagh Kalesi

Bangladeş’in başkenti Dakka’nın doğusunda yer alan bu kale, 1677 yılında Bengal prensi Mohammad Azam Şah tarafından temeli atılmıştır. Bu kale inşası hiçbir zaman bitmemiştir. Bunu inşa etmeye çalışan bütün prensler ölmüştür. Bu nedenle Uğursuz kale olarak bilinmektedir. Günümüzde Unesco Dünya Miras listesinde bulunmaktadır. Kale önünde Babür tarzında harika bir bahçe bulunur. Kalenin sınırları içerisinde Pari Bibi Türbesi, Lalbah Camii ve  Shaista Han Müzesi bulunur. Ayrıca ülkenin en büyük kale olma özelliğini de kazandırmıştır. Bu nedenle her yıl çok sayıda turist tarafında ziyaret edilmektedir. Burayı ziyaret etmek için yerliler 1 TL, Turistler 5 TL ödemektedir.

3-Dhakeshwari Ulusal Tapınağı

Bangladeş’in başkenti Dakka’nın eski bölgesinde yer alan bu tapınak, 11. yüzyılda inşa edilip ‘Sena’ adı verilen bir mimari üslupla oluşturulmuştur. 4 kubbeden oluşan tapınağın içerisinden birbirinden güzel heykeller bulunur. Bu tapınak halk için çok önemli bir ibadet yeridir. Hindu inancının merkezi olarak da kabul edilmektedir. Bu inancı benimseyen insanlar buraya gelip dua ederler. Dakka şehrinde mutlaka görülmesi gereken tarihi bir yapıdır.

4-Bangladeş Ulusal Müzesi

Bangladeş’in başkenti Dakka’nın Shanbag ilçesinde yer alan bu müze, 1913 yıllında Dakka Müzesi olarak kapılarını hizmette açmıştır. Fakat bulunduğu konum ve taşıdığı değer nedeniyle 1983 yıllında Bangladeş Ulusal Müzesi olarak değiştirilmiştir. Müzede tarihi, etnografik, medeniyet ve klasik sanat gibi bölümlerden oluşmaktadır. Müzede çok sayıda eser sergilenmektedir. Bangladeş’in tarihi ve kültürünü öğrenmek için bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

5-Ulusal Şehitler Anıtı

Bangladeş’in başkenti Dakka’da yer alan Jatiyo Sriti Shoudho veya dilimize çevrilmiş hali Ulusal Şehitler Anıtı, 1982 yıllında mimar Syed Mainul Hossain tarafından inşa edildi. 46 metre yüksekliğinde bulunan bu anıt, şehrin en önemli simgesidir. Buraya gelen turistlerin mutlaka uğradığı bir yerdir. Bu anıt Bangladeş Kurtuluş Savaşında hayatını kaybeden şehitler için inşa edilmiştir. Bizim İçin Çanakkale şehitlikleri ne ise Bangladeş halkı içinde burası o derece önemlidir.

6-Altmış Kubbe Camii

Bangladeş’in Bagerhat şehrinde yer alan bu cami, 15. yüzyılda inşa edilmiştir. Ülkenin en büyük tarihi camisidir. Bu nedenle önemli bir yapı olup her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Shait Gambuj Camii veya Saith Gunbad Mescidi gibi isimlerle de bilinmektedir. Caminin mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse bu camiyi mutlaka ziyaret edin. 

7-Dakka Ermeni Kilisesi

Bangladeş’in başkenti Dakka’da yer alan bu kilise, 17. yüzyılda inşa edilmiştir. Günümüzde bu ülkede neredeyse Ermeni yok denilecek kadar azdır. Fakat 17. ve 18 yüzyıllarda buraya İran tarafında sürülen binlerce Ermeni yaşıyordu. O dönemde inşa edilen kilise günümüze kadar önemini korumuştur. Buraya gelen turistlerin çoğu bu kiliseyi ziyaret etmeden geri dönmez. Mimari yapısı oldukça dikkat çekicidir. Ülkede tek olan bu kiliseyi mutlaka ziyaret edin.

8-Shishu Park

Bangladeş’in başkenti Dakka’da yer alan bu park, 1979 yıllında 15 dönümlük bir arazi üzerinde hizmette açılan ilk çocuk ve eğlence parkıdır. Bu nedenle önemli bir yer olarak Bangladeş tarihine geçmiştir. Parkta birçok eğlence aktivitesi bulunur. Yaklaşık 6 bin kişi ağırlayan bu parkı sevdiklerinizle birlikte gelip mutlaka ziyaret edin. Bu park, Pazar günü dışında haftanın her günü 10:00-20:30 saatleri arasında hizmette açıktır.

9-Khulna

Khulna, Bangladeş’in Khulna Bölgesi’ne bağlı bir şehirdir. Ülkenin en büyük 3. kenti olma özelliğiyle birçok tarihi yapı ve doğal güzellik barındırır. Burada yer alan Mongla Limanı(Ülkenin ikinci büyük limanı) ve Sundarban Parkı (Bengal kaplanının doğal yaşam alanı veya dünyanın en büyük mangrov ormanı) ziyaret edin. Sakin yer olarak bilinen Khulna kentini mutlaka ziyaret edin.

10-Chittagong

Chittagong, Bangladeş’in 2. en büyük şehri ve aynı zamanda ana liman şehri olma özelliğiyle büyük bir önem kazanmaktadır. Karnaphuli Nehri’nin haliçi üzerinde inşa edilen bu kent yaklaşık 6,5 milyon nüfusa sahiptir. Ülkede gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Bu nedenle yıl boyunca buraya çok sayıda turist ziyaret etmektedir. Myanmar ülkesine yakın bu bölgeyi mutlaka ziyaret edin.

Bunlar dışında Bangladeş hakkında bilinmeyenleri siz değerli okurlarımız için liste haline getirdik şöyle ki;

Nüfus:162.910.864

Başkent: Dakka

Resmi Dili: Bengalce

Para Birimi: Taka

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 26 Mart 1971

Alan: 147.570 km²

Resmi Dini: İslam

Yönetim Şekli: Cumhuriyet

Önemli Şehirleri: Dakka, Chittagong, Khulna, Rajshahi, Sylhet, Barisal, Rangpur

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here