Batı Sahra Gezi Rehberi
Batı Sahra Gezi Rehberi

Batı Sahra, Yaklaşık 580 bin nüfusuyla Afrika kıtasının kuzeybatısında yer alan bir ülkedir. Batı Sahra güneyde Moritanya, kuzeyde Fas ve Cezayir ile sınır komşusudur. Ülkenin batısında Atlas Okyanusu bulunmaktadır.

Göz at ;

  1. Batı Sahra Gezilecek Yerler
  2. Batı Sahra Nerede?
  3. Batı Sahra’da Gezilecek 10 Yer
  4. Batı Sahra’nın başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Batı Sahra Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Asıl adı Sahra Arap Demokratik Cumhuriyeti olan Batı Sahra bağımsızlığı ve devlet statüsü halen tartışmalıdır. 1976 yılında İspanya’dan ayrılan Batı Sahra Fas tarafından fiilen yönetilmektedir. Bu ülkede siyasi çalkantılarının yanı sıra gezilip görülecek birçok yeri de bulunmaktadır. Bu yerlerden en popüler 10 tanesini sizler için hazırladık. İşte o yerler…

Layun

Layun, Batı Sahra’nın başkenti ve en büyük şehridir. 1976’dan beri Fas kontrolünde bulunmaktadır. Burada gezilip görülecek birçok turistik yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu yapıları gezip şehir pazarlarında sevdiklerinize hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Yine yöreye özgü lezzetleri de tadabilirsiniz. Yolunuz bu ülkeye düşerse gitmeniz gereken ilk yer bu şehir olmalıdır.

Samara

Batı Sahra’nın tek tarihi antik kentidir. Tarihi oldukça eski bir tarihiye dayanmaktadır. Burada yapılan kazılarda birçok tarihi kalıntıya rastlanmıştır. Bu topraklarda birçok uygarlık hüküm sürmüştür. Buraya yolunuz düşerse bu açık hava müzesini andıran antik kenti ziyaret edin derim.

Boujdour

Boujdour, Ülkenin kuzeybatısında Kuzey Atlantik Okyanusu kıyısında kurulan bir liman kentidir. Burası ülkenin en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Oldukça modern bir görüntüsü bulunmaktadır. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu kenti ziyaret edin.

Dakhla

Dakhla, Ülkenin batısında Kuzey Atlantik Okyanusun üzerinde kurulan bir liman kentidir. Ülkenin başkentten en sonra en popüler ve en büyük şehridir. Burada yaşayan halkın büyük kısmı balıkçılıkla uğraşmaktadır. Burada gezip görmeniz gereken harika yapılar bulunmaktadır. Özellikle burada yer alan plajlar oldukça dikkat çekici olup yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır.

Sahra Çölü

Çad, Mısır, Cezayir, Moritanya, Fas gibi birçok ülkeye sınırı olan Sahra Çölü, 9.200.000 km²’lik alanı ile Dünyanın en büyük sıcak çölü olup yaklaşık 9 milyon yaşındadır. Bir bölümü de Batı Sahra sınırlarında yer alıyor.  Çölün büyük kısmında yaklaşık 10 yıl boyunca hiç yağış almamaktadır. Bu hem oldukça ürkütücü hem de aynı zamanda büyüleyici bir görüntü oluşturmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu çöle mutlaka uğrayın derim. Harika manzara eşliğinde çölü safari turu yapabilirsiniz.

Souk ez Zaj

Ülkenin başkenti Laayoune şehrinin eski şehir bölgesi olan Souk ez Zaj, Batı Sahra’nın tarihi ve kültürel dokusunu gözler önüne sermektedir. Oldukça otantik bir yerdir. Burada turistlerin konaklayabileceği harika oteller de bulunmaktadır. Burada İspanyol mimarisini yansıtan yapılar oldukça dikkat çekicidir.

Assona Camii

Ad Dakhla şehir merkezinde yer alan Assona Camii, modern mimarinin geleneksel dokuyla harmanladığı harika bir yapıdır. Mimariye ve fotoğrafa meraklı olanlar için oldukça iyi bir yapıdır. Özellikle caminin çevresini saran palmiye ağaçları ve süslemeleri oldukça dikkat çekicidir. Yolunuz buraya düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

Saguia el-Hamra

Başkent Laayoune şehrinin kuzeyinde yer alan Saguia el-Hamra, gezilip görülmesi gereken harika bir vadidir. Bu vadi içerisinde bir baraj bir de göl bulunuyor. Ülkenin doğal güzelliklerini görmek için oldukça iyi bir adres buraya gelip vadinin nefes kesen manzarası karşısında yürüyüş yapabilir ve harika fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

Laayoune Büyük Camii

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Laayoune’de yer alan Laayoune Büyük Camii, Açık pembe renkli dış görüntüsüyle görenleri kendine hayran bırakan bir yapıdır. Bu yapının mimarisi oldukça dikkat çekmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu harika yapıyı mutlaka ziyaret edin. Özellikle yüksekliğiyle ülkenin en yüksek yapısı olan minaresi şehrin birçok tarafında rahatlıkla görülmektedir.

10  St Francis Assisi Katedrali

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Laayoune’de yer alan St Francis Assisi Katedrali, 1954 yıllında inşa edilen bir İspanyol yapısıdır. Bu nedenle İspanyol Katedrali olarak da bilinmektedir. Bu yapı mimarisi olsun süslemeleri olsun oldukça dikkat çekmektedir. Şehrin en popüler turistik yapılarından biridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken yapılardan biridir.


Batı Sahra ile ilgili genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Batı Sahra

Nüfus: 584.206

Başkent: Layun

Resmi Dili: Arapça

Para Birimi: Fas dirhemi

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 14 Kasım 1975

Vize Durumu: Türkiye’den Batı Sahra ülkesine direk uçuş bulunmadığından dolayı Batı Sahra ülkesine Fas üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Bu nedenle Fas vizesini almak gerekir.

Batı Sahra Nerede, Nasıl Gidilir?
Batı Sahra Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here