Belçika Hakkında Bilgi
Belçika Hakkında Bilgi

Belçika, Avrupa’nın batısında yer alan bir ülkedir. Devlet Başkanı bir Kraldır. Belçika Krallığı 1830 yılında kuruldu ve Hollanda Krallığı’ndan ayrıldı. O zamana kadar, bölge genellikle “Güney Hollanda”olarak adlandırıldı.

Sakinlerin çoğu Hollandaca konuşur, güneyde ise çoğu Fransızca konuşur. İki dil grubu her zaman aynı fikirde değil ve bu da Belçika‘da büyük bir tartışmaya neden olmaktadır. Ülkenin doğusunda da Almanca konuşan bir topluluk var. Nüfusu 100.000’den az. Bu, her yüz Belçikalıdan sadece bir tanesidir.

Belçika Hakkında Bilgi
Belçika Hakkında Bilgi

Başkenti Brüksel aynı zamanda Belçika’nın en büyük şehridir. Avrupa Birliği’nin burada birçok Binası var, bu yüzden Brüksel “Avrupa’nın Başkenti”olarak adlandırılıyor. Büyük şehirlerin çoğu çok düz bir alan olan Flanders’da bulunmaktadır. Flanders, Belçika’nın Kuzey Denizi’nde sahip olduğu küçük bir Şerittir. Flanders’a Flaman denir. Öte yandan Valonya’da, Belçika’nın en büyük Dağları olan Ardennes’e kadar oldukça tepelik hale gelir.

Belçika’nın kuzeyi, Hollanda’nın kuzeyi gibi düz bir ülkedir. Kuzey Denizi kıyısında Kum Tepeleri, aynı zamanda Polderler de görülebilir: bunlar denizden daha derin olan çayırlar ve tarlalardır. Deniz değil Kara olmasının tek nedeni, uzun zaman önce barajlar inşa edilmiş olmalarıdır. Bunlar toprağı denizden koruyan uzun kum Tepeleridir. Kuzeydeki en büyük şehir, elmas şehri ve büyük Limanı olarak bilinen Anvers’tir.

Belçika’nın merkezinde, doğal olarak tepelik, nehirler ve vadiler ile. Güneyde daha yüksek dağlar vardır, ancak en yüksek sadece 694 metre yüksekliğindedir. Almanya ya da Fransa’nın en yüksek dağlarına kıyasla bu çok az.

Belçika’da orta derecede sıcaktır ve her mevsimde bol miktarda yağmur yağar. İklim denizden etkilenir, bu yüzden oldukça rüzgarlı. Belçika’nın en önemli nehirleri Scheldt ve Meuse nehirleridir. Nehirler Avrupa’nın en kirli nehirleri arasındadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here