Belçika Gezi Rehberi
Belçika Gezi Rehberi

Belçika, 11.371.928 toplam nüfusuyla  Batı Avrupa’da yer alan Belçika,  hem coğrafi konum hem de yönetim olarak Avrupa’nın kalbi sayılmaktadır. 

Göz at ;

 1. Belçika’da Gezilecek 10 Yer
 2. Belçika Gezilecek Yerler
 3. Belçika Nerede?
 4. Belçika’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 5. Brüksel Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 6. Brüksel Gezilecek Yerler
 7. Brüksel Gece Hayatı
 8. Brüksel’deki Şirinler Köyü ziyarete açıldı
 9. Grand Place
 10. Menin Gate Memorial Ieper (Ypres)
 11. Anvers Merkez İstasyonu
 12. Tyne Cot Mezarlığı

Kuzeybatıda Atlas Okyanusu, kuzeydoğuda Hollanda, doğuda Almanya, güneybatıda Fransa, güneyde ise Lüksemburg ile komşudur. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Waffle ve çikolatanın anavatanı olarak bilinen Belçika’da gezip görmeniz gereken 10 gözde yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

1-Brüksel

Brüksel şehri Atlas Okyanus’un kıyısında olan Belçika’nın başkentidir. Senne Irmağı üzerinde yer alan ve Charleroi ve Willebroek adlı iki kanalın kesişiminde yer alır. Avrupa Birliğin başkenti olan Brüksel’de birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur.

Hızlı tren seferleri sayesinde diğer Avrupa şehirlerinden rahatlıkla ulaşım sağlayıp gezebilirsiniz. Ölmeden önce mutlaka ziyaret edilmesi gereken şehirlerden biridir. Bu şehri daha güzel gezip görmeniz için en az iki gün ayırmanızı tavsiye ederim. Bu şehir ile ilgili çok uzun bir yazı kaleme aldık. İsterseniz linki tıklayarak o yazımızı okuyabilirsiniz.<< Brüksel Gezi Rehberi

2-Brugge

Brugge, Belçika’nın Flandra Eyaletine bağlı  Batı Flandra şehrin merkezidir. Orta Çağdan kalma mimarisi ile görenleri hayrette düşüren bu şehir;  çikolatası, danteli, kanalları ve Belçika birası ile popüler bir turistik şehirdir. Yapıları bakımında Amsterdam şehrine benzerken bulunduğu konum itibariyle Venedik’e benzemektedir. Şehir küçük olduğundan dolayı en fazla bir ya da iki gün kalabilirsiniz. Brüksel’e bir saat uzaklıkta bulunan şehre mutlaka en az bir gününüzü ayırıp bu harika şehri gezmelisiniz. Bu şehir hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Brugge Gezi Rehberi

3-Mechelen

Anvers ile Brüksel arasında Flandre Bölgesi içinde yer Mechelen, Diyle Nehri kıyısında bulunan tarihi bir kenttir. Burada yer alan yapılar oldukça iyi bir şekilde korunmuş olup her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Şehirde özellikle Ortaçağ’da kalma kiliseler bulunur.

Bunların yanı sıra yine birçok müze ve saray da bulunmaktadır. Avrupa tarihini daha yakında görüp incelemek için bu şehri mutlaka ziyaret etmelisiniz. Burada yer alan yapılara hayran kalacaksınız.

4-Anvers

Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Anvers veya diğer ismiyle Antwerp;  dünyanın dördüncü, Avrupa’nın ise ikinci büyük liman kentidir. Nüfus olarak Başkent Brüksel’den sonra ülkenin en büyük 2. şehridir. Kentin içinde geçen 350 km’lik Schelde Nehri şehre çok harika bir renk katmaktadır.

Özellikle Ortaçağ’da kalma tarihi yapılarla muazzam bir uyum yakalanmıştır. Bu şehir daha çok Antika ve caz tutkunlarına hitap etmektedir. Burada birçok turistik yapı bulunmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

5-Ardennes

Belçika ile Lüksemburg sınırları içinde kalan Ardennes  veya diğer adıyla Ardenler, Yoğun ormanlarla kaplı harika bir turistik şehirdir. Kentin içinde çok hızlı akan Irmaklar bulunmaktadır. Bu ırmakların aşındırıp taşınması sonucunda muazzam vadiler oluşmuştur.

Bu bölge tarih boyunca hep Avrupalı Devletlerin güç savaşına sahne olmuştur. Fakat günümüzde harika manzarasıyla görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Özellikle avcılık, bisiklet, yürüyüş ve kano gibi sporlar için oldukça uygun bir yerdir.

6-Leuven

Belçika’nın Flaman Bölgesi’nde yer alan Leuven, gezilip görülmeye değer bir Avrupa Öğrenci şehridir. Ülkenin en büyük ve aynı zamanda en popüler üniversitesi olan Katholieke Universiteit Leuven 15. yüzyılda bu şehirde kuruldu.

Bu nedenle Dünyanın birçok yerinde öğrenciler bu üniversiteye gelmektedir. Öğrenci şehri olduğundan dolayı oldukça canlı, renkli, hareketli ve ucuz bir şehir imajı kazanmıştır. Bunun dışında dünyanın en önemli bira imalatçılarından birine sahiptir. Yani anlayacağınız tam ziyaret edilmesi gereken bir şehirdir.

7-Waterloo

Belçika’da Valon Brabant bölgesinde yer alan Waterloo, gezilip görülmesi gereken önemli bir Avrupa şehridir. Burada yaklaşık 30. bin kişi yaşamaktadır. Bu şehir daha çok Waterloo Savaşı ile bilinmektedir.

Avrupa’nın tarihini değiştiren bu savaş, izleri halla capcanlıdır. Burada gezilip görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Yolunuz buraya düşerse bu şehri ziyaret etmeden geri dönmeyiniz.

8-Tournai

Belçika’nın güneybatısında yer alan Tournai, Schelde Nehrinin kıyısında kurulan harika bir tarihi kenttir. Bu şehir daha çok Orta Çağ’da kalma duvar halılar ve bakır eşyaları ile bilinmektedir. Burada birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

Özellikle  Tournai Notre Dame Katedrali, Avrupa’nın en güzel bazilika örneğidir. Buna benzer birçok kendi alanında popüler olan yapılar bulunmaktadır. Bu yapıları ziyaret etmenizi öneririm.

9-Liege

Belçika’nın Valon Bölgesin’de yer alan Liège, ülkenin  kültür merkezi olup endüstrinin geliştiği harika bir turistik kenttir. Nüfus olarak bölgenin en büyük Belçika’nın ise 3. büyük şehridir.

Şehir aynı zamanda sanayi, eğitim ve önemli bir lojistik merkezidir. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

10-Gent

Belçika’nın  Doğu Flandre bölgesinde yer alan Gent veya diğer adıyla Ghent, Schelde ve Lys Nehirlerinin birleşiminde kurulu olan bir kenttir. Avrupa’da mutlaka görülmesi gereken şehirlerden biridir. Orta çağda kalma çok sayıda tarihi binalar,  taş sokaklar, nehrin iki yanına dizilmiş rengarenk evler ve canlı meydanlarıyla ziyaret edilmesi gereken bir şehirdir.

Bu şehir, Orta Çağda kalma tarihi yapılarıyla en zengin Avrupa şehri diyebiliriz. Günümüzde ise önemli bir liman ve üniversite kentidir. Bu kadar güzelliği görmek için bu şehre gelmelisiniz.


Bunlar dışında Belçika ile ilgili genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Belçika

Nüfus: 11.371.928

Başkent: Brüksel

Resmi Dilleri: Fransızca, Felemenkçe, Almanca

Para Birimi: Euro

Bulunduğu Kıta: Avrupa

Kuruluş Tarihi: 4 Ekim 1830

Vize Durumu: Bilindiği üzere Avrupa Birliğine üye ülkeler Türk Vatandaşlarından vize istemektedir. siyah, gri ve yeşil pasaport sahipleri, 90 günü aşmamak şartıyla burayı ziyaret edebilirler. Bordo pasaport sahiplerinin ise  Schengen vizesi alması gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here