Brugge Turist Haritası

Brugge Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Ulaşım
 4. Alışveriş
 5. Yeme İçme
 6. Nerede Kalınır
 7. Gece Hayatı
 8. Turlar
 9. Konsolosluklar
 10. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Brugge, Belçika’nın Flandra Eyaletine bağlı  Batı Flandra şehrin başkentidir. Orta Çağdan kalma mimarisi ile görenleri hayrette düşüren bu şehir  çikolatası, danteli, kanalları ve Belçika birası ile popüler bir turistik şehirdir. Bu kent hakkında bilgileri kısaca başlıklar halinde verelim. Şöyle ki;

Tarih:  Brugge şehri 11. yüzyılda Avrupa’nın ticaret merkezi haline gelmiştir. Şehirde oluşan sel ve diğer felaketler yüzünden bir iki kanal dışında şehir denizle bağlantısı kesilmiştir. Şehir denizle bağlantısı bulunmamasına rağmen liman şehri olarak anılmasının sebebi ise denize yakın bir konumda bulunmasındadır. Şehir Orta Çağ döneminde kalma birçok tarihi yapı bulunur. Bunun dışında kanalları ile ünlü bu şehir aşıklar şehri olarak da bilinir.

Coğrafi Bilgiler: Ülkenin kuzeyinde bulunan Flandra Bölgesinde bulunur. Brugge şehri önemli bir liman kenti olarak bilinir.

Nüfus: Brugge kentin toplam nüfusu 117.351’dır. Fakat turistlerle birlikte bazen bir milyon dayanabiliyor.

İklim: Brugge şehrinde sıcak ve ılıman iklim görülmektedir. Neredeyse her mevsim yağış görülür.

Ne zaman Gidilir: Buraya kış mevsimi dışında her zaman gelinebilir. Özellikle yaz mevsimi tercih edilir. Yaz mevsiminde dünyanın birçok yerinde buraya gelen turistlere şahit olabilirsiniz.

Para Birimi: Belçika Avrupa birliğine üye bir ülke olduğundan dolayı Para birimi Euro’dur.

Saat Farkı: Brugge ile ülkemiz arasında 1 saatlik zaman farkı vardır.

Resmi Dili:  Flandra Bölgesinin resmi dili Felemenkçe olduğu için şehirde Felemenkçe konuşulur. Bunun yanında diğer dillerde konuşulmaktadır. Kamusal alanda Sadece Felemenkçe ve İngilizce konuşulurken Hukuksal alanda üç dil kullanılır. Çünkü şehrin resmi dilli olarak Fransızca, Almanca ve Felemenkçedir.

Vize Durumu:  Bilindiği üzere Avrupa Birliğine üye ülkeler Türk Vatandaşlarından vize istemektedir. siyah, gri ve yeşil pasaport sahipleri, 90 günü aşmamak şartıyla burayı ziyaret edebilirler. Bordo pasaport sahiplerinin ise  Schengen vizesi alması gerekiyor.

Gezi Süresi: Brugge şehri Orta Çağ mimarisi ile bilinen yapıları, Değişik çikolatası, danteli, kanalları ve Belçika birası ile harika bir turistik kenttir. Yapıları bakımında Amsterdam şehrine benzerken bulunduğu konum itibariyle Venedik’e benzemektedir. Şehir küçük olduğundan dolayı en fazla bir ya da iki gün kalabilirsiniz. Brüksel’e bir saat uzaklıkta bulunan şehre mutlaka en az bir gününüzü ayırıp bu harika şehri gezmelisiniz.

Günlük Gezi Planı

1.Gün 

Grote Markt (Büyük Meydan)

Tarihi şehrin merkezinde bulunan bu meydan şehrin nabzın atıldığı yer olarak bilinir. Meydanda birçok tarihi yapı bulunur. Bunlar dışında  dükkanları, kafeleri, restoranları ile birçok kişiyi buraya çekmeyi başarmaktadır. Özellikle bazı günlerde kurulan pazarlarda rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Tren İstasyonundan buraya 12 numaralı otobüs hattı ile ulaşabilirsiniz.

Adres: Markt 20, 8000 Brugge, Belçika
Telefon: +32 50 44 46 46
Belfry of Bruges (Brugge Çan Kulesi)

Markt meydanında bulunan bu kule 1240 yıllında inşa edilmiştir. 47 farklı çan sesi ile kulaklarınızın pasını temizleyen bu yapının tam terasına çıkmak için 366 tane merdiven çıkmanız gerekir. Kule tepesine çıktığınızda şehrin harika manzarasını izleyebilirsiniz. ücreti  8€’dur.

Nasıl Gidilir: Markt Meydanından yürüyerek ulaşılabilir.

Adres: Markt 7, 8000 Brugge, Belçika
Telefon: +32 50 44 87 43
Groeningemuseum

Belçika tarihi ve sanatı ile ilgili birçok eser sergilen bu müze görülmeye değerdir. Özellikle 18. ve 19 yüzyıllara ait çok sayıda eser sergilenmektedir.

Nasıl Gidilir: Markt Meydanından yürüyerek ulaşılabilir.

Adres: Dijver 12, 8000 Brugge, Belçika
Telefon: +32 50 44 87 11
Historium Brugge

Grote Markt Meydanında bulunan Historium Brugge, Ziyaretçilerine sanal gerçeklik deneyimi sunuyor. Belli bir ücret karşılığında bu sanal alemi gezebilirsiniz. Bu sanal alemde sizi zaman yolculuğuna çıkarıp size harika dakikalar yaşatacaktır.

Nasıl Gidilir: Markt Meydanından yürüyerek ulaşılabilir.

Adres: Markt 1, 8000 Brugge, Belçika
Telefon: +32 50 27 03 11
Burg Medyanı 

Markt Meydanının hemen yan tarafında bulunur. Meydanda birçok tarihi yapı bulunur. Buraya yolunuz düşerse meydanada bulunan yapıları gezebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Markt Meydanından yürüyerek ulaşılabilir.

Belediye Sarayı

Burg Meydanı’nda yer alan bu yapı 1421 yıllında inşa edilmiştir. Yapının mimari yapısı görülmeye değerdir. Çn cephesinde yaklaşık 1300 pencere, çok sayıda bayrak ve heykel bulunur. Buraya gelirseniz bu binayı mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: Markt Meydanından yürüyerek  Buraya ulaşılabilir.

Kutsal Kan Kilisesi

Belediye binasının hemen sağ tarafında bulunan bu yapı 1134-1923 yılları arasında inşa edilmiştir. Hz. İsa’nın kanı olduğu söylenen bez burada belirli günlerde sergilenmektedir. Kiliseye giriş ücretsizdir.

Nasıl Gidilir: Markt Meydanından yürüyerek  Buraya ulaşılabilir.

Minnewater Park

Doğanın keyfini yaşamak, dinlenmek veya bol bol manzara fotoğraf çekmek istiyorsanız işte size adres bu park. Brugge’un kuğularıyla ünlü Aşk Gölü görülmeye değerdir. Bu park ve içindeki gölün birçok hikayesi bulunur. Özellikle burada bulunan köprü üzerinde geçerseniz sevdiğinizle ömür boyu birlikte oluyorsunuz gibi birçok efsane anlatılır. Buraya mutlaka gelip bu harika parkı görmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Markt Meydanından yürüyerek ulaşılabilir.

Adres: Minnewater, 8000 Brugge, Belçika
Telefon: +32 50 44 80 00
Begijnhof (Ten Wijngaerde)

1245 yıllında yapılan bu yapı görülmeye değerdir. bu evlerde kadın ve rahibeler yaşıyordu. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. UNESCO Dünya Miras listesinde bulunan bu yapıyı mutlaka görmelisiniz.

Nasıl Gidilir: Markt Meydanından yürüyerek buraya ulaşılabilir.

Adres: Begijnhof, 8000 Brugge, Belçika

St. Jans Hospital(Eski St John Hastanesi)

Avrupa’nın en eski hastanesi olan St. Jans Hospital sağlam bir şekilde günümüze ulaşılmıştır. 11. yüzyılda inşa edilen bu hastane 1978 yıllına kadar aktif olarak kullanılmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Burada hastane araç ve gereçleri ile ilgili çok sayıda eşya sergilenmektedir.

Nasıl Gidilir: Markt Meydanından yürüyerek buraya ulaşılabilir.

Adres: Mariastraat 38, Brugge

Ücret:  8€

Church of Our Lady Kilisesi

Eski St John Hastanesinin hemen karşısında bulunan bu kilise görülmeye değerdir. 122 metre uzunluğunda bulunan kulesi dünyanın en uzun ikinci tuğla yapımı kule olarak bilinir. Bu yapının bir diğer önemli tarafı 1504 yılında Michelangelo tarafından yapılan “Madonna ve Çocuğu” heykeli burada bulunmasıdır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: Markt Meydanından yürüyerek buraya ulaşılabilir.

Adres: Mariastraat, 8000 Brugge, Belçika
Telefon: +32 50 34 53 14
Ücret: Giriş ücretsiz fakat heykeli görmek için 3 Euro ödemeniz gerekir.
Gruuthuse Müzesi 

Church of Our Lady Kilisesinin hemen arka tarafında bulunur. Bir zamanlar Brugge Lord’unun evi olarak hizmet eden yapı günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Burada Brugge Lord’un kişisel eşyaları ve eserleri sergilenmektedir.

Nasıl Gidilir: Markt Meydanından yürüyerek buraya ulaşılabilir.

Adres: Dijver 17 , Brugge

Aziz Salvator Katedrali 

12.-15. yüzyıllar arasında inşa edilen bu yapı ilk başta kilise olarak inşa edilmiş daha sonra katedrale çevrilmiştir. Bu katedral şehrin ana kilisesi olarak bilinir. Girişi ücretsiz olan katedrali mutlaka ziyaret edin.

Nasıl Gidilir: Markt Meydanından yürüyerek buraya ulaşılabilir.

Adres: Sint-Salvatorskoorstraat 8, 8000 Brugge, Belçika

Telefon: +32 50 33 68 41

Steenstraat  Caddesi

Kilisenin hemen arkasında bulunan şehrin popüler alışveriş caddesi Steenstraat Caddesi gezilip görülmeye değerdir. Buraya yolunuz düşerse bu caddeye uğrayıp cadde üzerinde bulunan dükkan, mağaza ve alışveriş merkezlerinde gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Markt Meydanından yürüyerek  Buraya ulaşılabilir.

Adres: Steenstraat, 8000 Brugge, Belçika
De Halve Maan Bira Fabrikası

Farklı renk ve tatlardaki harika biraları tatmak ve tarihçesini öğrenmek için burayı ziyaret etmelisiniz. Burayı tur eşliğinde ziyaret edebilirsiniz. Harika bira nedir, nasıl içilir ve tadı nasıl anlaşılır gibi birçok soruya cevap bulacaksınız.

Nasıl Gidilir: Markt Meydanından yürüyerek buraya ulaşılabilir.

Adres: Walplein 26, 8000 Brugge, Belçika

Telefon: +32 50 44 42 22
Çikolata Müzesi (Choco-Story)

Çikolata sevenlerin ilgi duyduğu bu müzeyi mutlaka görmelisiniz. kakao ve çikolatadan yapılma eserleri görebileceğiniz gibi burada işin ehlinden hem çikolata yapımını hem de çikolata tarihçesini öğrenebilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Bruges tren istasyonu, müzeye yaklaşık 30 dakikalık yürüme mesafesindedir. 12 numaralı otobüs hattı ile buraya ulaşabilirsiniz.

Adres: Wijnzakstraat 2, 8000 Brugge, Belçika

Telefon: +32 50 61 22 37
Ziyaret Saat ve Günleri: Her gün 10:00-17:00 saatleri arasında açıktır.
Ücret: Yetişkinler: 8 €, Gruplar, 65+, Öğrenci: 7 € Çocuklar (6-11 yaş): 5 €  ve 6 yaş altı çocuklar: Ücretsiz

Ulaşım

ŞEHİR İÇİ
Taksi Brugge şehrinde çalışan çok sayıda taksi bulunur. Bu taksilerle şehrin birçok bölgesine ulaşım yapılabilir.
Metro Brugge Şehrinde Metro Hattı bulunmamaktadır.
Tramway Brugge Şehrinde tramvay Hattı bulunmamaktadır.
Bisiklet Diğer Avrupa şehirlerinde olduğu gibi buradan da bisiklet kullanımı oldukça yoğundur. Şehir merkezinde birçok bisiklet kirlama yerleri bulunur. Burada bisiklet kiralayıp şehrin birçok noktasına ulaşım yapılabilir.
Minibüs, Otobüs Brugge şehrinde şehir içi ulaşım Ülkenin ünlü ulaşım şirekti De Lijn tarafında yönetilen belediye otobüslerinden ibarettir. Bu otobüslerle şehrin her noktasına ulaşabilirsiniz. Ayrıca Otobüsle şehir turuna katılabilirsiniz. Tek seferlik otobüs bileti 1,3 Euro, 10’lu paket ise 9 Euro’dur. Bu biletleri sadece Tren istasyonunda alabilirsiniz.
ŞEHİR DIŞI
Uçak Ülkemizden Brugge şehrine direk uçak seferleri bulunmamaktadır. İstanbul’dan kalkan uçaklarla yaklaşık 3,5 saat yolculuktan sonra Brüksel’de oluyorsunuz. Brüksel’de buraya demiryolu veya karayolu ile ulaşabilirsiniz.
Otobüs Başta Brüksel’de olmak üzere birçok Avrupa şehrinden buraya otobüslerle ulaşmak mümkündür.
Tren Avrupa’da ulaşım denilince akla ilk olarak tren gelmektedir. Burada demir yolu ulaşım ağı baya gelişmiştir. Başta Brüksel’de olmak üzere birçok şehride trenlere buraya ulaşılabilir.
Gemi Brugge şehri bir liman şehri olduğundan dolayı burada su yolu ulaşımı da gayet iyi durumdadır. Özellikle tekne ve bot turları ile şehri gezebilirsiniz. Yine vapur ve gemilerle Kuzey Denizine bağlantısı bulunan şehirlere ulaşabilirsiniz.
Araba Başta Brüksel olmak üzere birçok Avrupa şehrinden buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz. Yollar gayet düzgün ve konforludur.

Alışveriş

Brugge şehrinde alışveriş denilince akla ilk olarak Steenstraat Caddesi gelir cadde üzerinde çok sayıda mağaza, dükkan ve alışveriş merkezi bulunur.  Burada alışveriş yapmak gayet eğlencelidir. Ben buraya kadar geldim ne satın alırım diyorsanız işte siz değerli okurlarımız için bir liste hazırladık. İşte o liste

 • Çikolata
 • Dantel
 • Belçika Birası
 • Giyim
 • Süs eşyaları

Yeme İçme

Brugge mutfağı oldukça zengindir. Özellikle Brugge mutfağı denilince benim aklıma Haşlanmış midye, Patates kızartması ve Bira üçlüsü gelir. Tabi sonrasında tatlı niyetinde Waffle gelir. Bu lezzetleri tatmalısınız. Bunlar dışında şehirde birçok kültürün mutfakta birleştiğini şahit olabilirsiniz. Brugge şehri bir liman şehri olduğundan dolayı deniz ürünleri de mutfakta yerini alan diğer lezzetler arasındadır. Şimdi şehirde bulunan bazı popüler restoranları vermeye çalışalım.

De Jonkman

Adres: Maalse Steenweg 438 (Sint-Kruis)

Het Zwaantje

Adres: Gentpoortvest 70

L.E.S.S.

Adres: Torhoutse Steenweg 479 (Sint-Michiels)

Bonte B

Adres: Dweersstraat 12

Zeno

Adres: Vlamingstraat 53

Park Restaurant

Adres: Minderbroedersstraat 1

The Olive Tree Restaurant

Adres: Wollestraat 3

Brewery de Halve Maan Bira Fabrikası

Adres: Walplein 26

Choco-Story Çikolata Müzesi ve Barı

Adres: Wijnzakstraat 2

Nerede Kalınır

Brugge kenti bol turist çeken bir şehir olduğundan dolayı kent merkezinde birçok otel bulunur. Genelde buraya gelenler bir gün kalıp geri dönerler. Bazıları ise çok sevip birkaç gün kalırlar. Şehirde konaklamak için hiçbir sıkıntı çekmezsiniz. Sadece yapmanız gereken daha önce rezervasyon yaptırın. Çünkü festival dönemine denk gelirse otellerde boş yer bulamazsınız. Şehirde bulunan otellerden size önerebileceklerimiz şunlardır.

 • Hotel Navarra
 • Grand Hotel Casselbergh
 • Hotel Academie
 • Martin’s Relais tesisi

Gece Hayatı

Brugge gece hayatı ve gece eğlencesi oldukça renkli geçmektedir. Şehrin kendisi baya eski ve yaşlı olabilir. Fakat eğlence tarzı ve hareketliliği tam size göre bir yer. Burada gece hayatın nabzı eski tarihi kent bölgesinde  atmaktadır. Burada birçok gece mekanları bulunur. Bu gece mekanlarında eğlence sabah saatlerine kadar durmadan devam eder. Brugge Gece Hayatı, Gece Eğlencesi ve Gece Mekanları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz yazımızın linkini tıklayarak yazıyı okuyabilirsiniz. <<< Brugge Gece Hayatı

Turlar

Brugge şehri kanallar şehri olduğundan dolayı burada çok sayıda tekne turu ve bot turu yapılmaktadır. Tekne turu dışında birde şehir de City Sightseeing otobüslerine binip şehri turlayabilirsiniz. Şehirde bulunan bot, tekne ve otobüs tur fiyatları şöyledir.

Tekne Turu: Tur ücreti 8€ ve bu yolculuk yaklaşık yarım sürmektedir. Tekne turu ile kanallardan geçip şehrin harika yerlerini gezebilirsiniz. Tekne turları Burg Meydanının arka tarafında kalkıyor.

Otobüs Turu: Bu tur ise 10:00-19:00 saatleri arasında yapılır. Her yarım saatte bir Çan kulesi önünde bir tur otobüsü kalkar. Bu tur yaklaşık 1 saat sürer. Bu tur otobüsü ile şehrin birçok yerini gezebiliyorsunuz. Ücret: 16€

Konsolosluklar

Brugge Türkiye Cumhuriyeti Fahri Konsolosluğu

Tel: (+32) 50 348 409 – 050/348 204

Faks: (+32) 50 346 957

Çalışma saatleri: 09: 00 – 16: 00 saatleri arasındaki tüm iş günlerinde.

E-posta: info@brugge-turkishconsulate.be

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 1. Buraya gitmeden önce otel ve uçak rezervasyonu yaptırın.
 2. Brugge şehri genelde güvenilir bir şehir fakat yine de dikkat edin.
 3. Tren biletlerini hafta sonuna keserseniz daha uygun olur.
 4. Brugge şehri orta çağda kalma birçok yapı bulunur. Bu yapıları ziyaret edebilirsiniz.
 5. Bruge gezisini Brüksel gezisine ekleyin. Buraya en fazla bir ya da 2 gün ayırın.
 6. Brugge şehrine gidecekseniz valiziniz ona göre hazırlayın. Çünkü burası bazı aylar çok soğuk oluyor.
 7. Güzel bir plana şehri gezebilirsiniz.
 8. Buraya yolunuz düşerse bunları yapmadan geri dönmeyin
 9. Belfry Çan kulesine çıkın
 10. Kanal turuna çıkın
 11. Markt Meydanı gezin
 12. Patates ve waffle gibi sokak lezzetlerinin tadına bakın
 13. Çikolata dükkanlarını keşfe çıkın
 14. Fayton turu yapın

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz