Belize Gezi Rehberi
Belize Gezi Rehberi

Belize, yaklaşık 366 bin nüfusuyla Orta Amerika’da yer alan küçük bir ülkedir. Belize ülkesinin kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala, doğusunda ise Karayip Denizi bulunmaktadır.

Göz at ;

  1. Belize Gezilecek Yerler
  2. Belize Nerede?
  3. Belize’de Gezilecek 10 Yer
  4. Belize Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  5. Belmopan Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  6. Belize’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Yaz turizminin Orta Amerika’daki en iyi adreslerinden biri olup Muazzam doğal güzellikleri ve turistik yapılarıyla göz kamaştırmaktadır. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Altun Ha

Ülkenin en büyük yerleşim yeri olan Belize City’ye yaklaşık 31 kilometre uzaklıkta yer alan Altun Ha, M.S 250-900 yılları arasında Maya halkının inşa ettiği bir şehirdir.

Günümüzde ise önemli bir tarih kenttir. Burada Maya dönemine ait birçok tapınak ve tarihi kalıntı bulunmaktadır. 1950’li yıllarda yapılan kazılarda ortaya çok sayıda tarihi kalıntı çıkmıştır. Günümüzde açık hava müzesini andıran bu tarihi kenti mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Caye Caulker

Caye Caulker, Ülkenin kuzeydoğusundaki Karayip Denizi’nde yer alan bir tatil adasıdır. İsmini burada yer alan köyde almıştır. Buraya ulaşım hızlı su taksileri ile sağlanmaktadır. Burada birçok şık ve konforlu otel, harika lezzetleri sunan 30’un üzerinde restoran, alışveriş yapabilecek dükkanlar bulunur. Buraya gelip dalış yapabilir, harika sualtı mağaralarını keşfedebilir veya plajlarında; deniz, kum, güneş ve eğlencenin keyfini yaşayabilirsiniz. Ülkenin en güzel adası olarak bilinmektedir. Yıl boyunca çok sayıda turist buraya akın etmektedir.

Belize Müzesi

Ülkenin Belize City kentinde yer alan Belize Müzesi, 2002 yıllında ziyarette açılan sanat ve tarih müzesidir. Müze binası, 1854-1857 yılları arasında inşa edilmiştir. 1993 yıllına kadar Belize City Hapishanesi olarak hizmet vermiştir. Daha sonra yapılan restorasyon sonucunda müzeye çevrilmiştir. Müzede Maya Uygarlığına ait çok sayıda tarihi yapı sergilenmektedir. Ülkenin tarihi, sanatı ve kültürü hakkında merak edenler bu müzeyi ziyaret edebilir. Müze, Pazar günü dışında her gün 08:30-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Belize Set Resifi

Ülkenin doğusunda yer alan Karayip denizi içerisinde yer alan Belize Set Resifi, Kuzey Yarımküre’deki en büyük resif sistemi olup yaklaşık 124 metre derinliğinde ve  300 metre çapındadır. Bu harika alan, 1996 yıllında UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunuyor. Burada yaklaşık 500 balık türü ve 100’den fazla mercan çeşidi bulunmaktadır. Dalış için oldukça harika bir yer olup yıl boyunca birçok kişi buraya dalıp zengin yeraltı suları keşfetmektedir.

Ambergris Caye

Karayip Denizi kuzeydoğusunda yer alan Ambergris Caye, mutlaka görmeniz gereken bir tatil adasıdır. Uzunluğu 40 km ve genişliği 1,6 km olan ada Corozal bölgesinin bir parçasıdır. Muazzam bakir doğası, beyaz kumsalları ve nefes kesen manzaralarıyla yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Yerleşimin olduğu adada birçok turistik yapı da bulunmaktadır. Yolunuz buraya düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

Büyük Mavi Çukur

Bu çukur Belize sahillerinde oluşan dev bir çukurdur. Ülke’nin Belize City kentine 70 km uzaklıktaki Lighthouse Resifi’nin içerisinde yer alır. Çukurun genişliği 304 metre ve derinliği ise 121 metre civarındadır. Bu çukurun, son buzul çağında oluşan bir kalker mağarası olduğu söyleniliyor. Ayrıca Büyük mavi çukur, UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesinde Belize Set Resifi koruma sisteminin bir parçasıdır. Dünya üzerinde mutlaka görülmesi gereken ilginç çukurlardan biridir.

Kristal Mezar Mağarası

Ülkenin Cayo semtinde yer alan Kristal Mezar Mağarası, iskeletler, seramik ve çömlek gibi birçok kalıntının bulunduğu tarihi bir mağaradır. Mağaranın içerisinde Maya dönemine ait birçok kalıntı bulunmaktadır. Özellikle mağara duvarlarında yer alan çizimler oldukça dikkat çekicidir. Bunun dışında mağara da birçok doğal oluşum da bulunmaktadır. Burada yer alan sarkıt ve dikitlerin oluşturduğu manzara görülmeye değerdir. Mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Hol Chan Marine Reserve

San Pedro Adası’nda yer alan Hol Chan Marine Reserve, 18 km²’lik alanında 1987 yıllında ilan edilen bir doğa koruma alanıdır. Burada çok sayıda  köpek balığı ve balık çeşidi yaşıyor. Şnorkel ve tüplü dalış için oldukça tercih edilen bir yerdir. Fakat biraz tehlikeli olduğu için sadece profesyonel dalışçıları burayı tercih etmektedir. Bu alanın eşsiz görüntüsü ile nefes kesen bir güzelliğe sahiptir. Ülkede en çok ziyaret edilen alanlardan biridir.

Guanacaste Ulusal Parkı

Ülkenin başkenti Belmopan’da yer alan Guanacaste Ulusal Parkı(Guanacaste National Park), 1973 yıllında ilan edilen önemli bir ulusal parkıdır. Bu park, yaklaşık 20 hektarlık alan üzerinde kurulmuştur.  Bu parkta  Firetree ve Honduras Mahogany ağaç cinsleri olmak üzere birçok bitki ve hayvan türü bulunmaktadır. Yine parkı süslendiren nehir ve şelaleleri de unutmamak lazım. Şehir stresinden uzaklaşıp nefes kesen manzara karşısında yürüyüş yapıp birçok yeni yeri keşfedebilirsiniz.

10  Coco Plum Adası(Coco Plum Island)

Orta Amerika’nın turizm ülkesi Belize’de ilginç bir ada bulunuyor. Bu adaya dünyanın birçok yerinde insan akın etmektedir. Bu adayı diğer adalardan farklı kılan ilginç özellik ise diğer adalarda yasak olan şeylerin burada serbest olmasıdır. Bu ilginç ada Orta Amerika’nın turizm ülkesi Belize’de yer alan ‘Coco Plum’ adasıdır. ‘Coco Plum’ Adasına gitmek için tek bir şart var. O da 21 yaşından büyük olmanız gerekir. Bu yaş sınırını geçenler adaya gitmek için başvuru yapıyorlar.

Başvurunuzu yaptıktan sonra sıranızı bekliyorsunuz. Çünkü adaya her hafta sadece 48 kişi alınmaktadır. Buraya gitmek için diğer bir şart ise paranızın olması gerekir. Çünkü burada çok lüks oteller bulunur. Bu otellerde konaklamak için gecelik tek kişi 6 bin dolar ödemesi gerekir. Sadece 21 yaşından büyüklerin gidildiği adada sınırsız özgürlükler lüksle birleşiyor.

Burada hiçbir kıyafet giymeden çıplak olarak adada gezebilme şansına sahipsiniz. Bu nedenle Çıplaklar adası olarak da bilinmektedir. Buraya balayı kutlamak için gelenler olduğu gibi yaşlı çiftlerde tercih etmektedir. Her yaşta insanın tercih ettiği bu ada son yıllarda revaçta olmaktadır. Burada yer alan lüks otellerde konaklayabilirsiniz. Bu otellerdeki odalar ev konforunda düzenlenmiş olup birbirinden oldukça uzakta bulunur.  Ayrıca adaya gelenler, dalış, yüzme, sörf gibi spor etkinliklerine de katılabilmektedir.

Her yıl yoğun talep gören bu adada, Haziran ayına kadar yer bulmak imkansız gibi bir şeydir. Buraya gitmek isteyenler elini çabuk tutup biran önce başvurusunu yapmaktadır. Buraya gidenler harika bir tatil keyfi yaşamaktadır. Lüks ve sınırsız özgürlüğü bulunan adaya her yıl çok sayıda kişi gitmektedir. Gidenler bir daha gitmek için zaman kollamaktadır.


Bunlar dışında Belize hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Belize

Nüfus: 366.942

Başkent: Belmopan

Resmi Dili: İngilizce

Para Birimi: Belize Doları

Bulunduğu Kıta: Kuzey Amerika

Kuruluş Tarihi: 21 Eylül 1981

Saat Farkı: Belize’de yerel saat Türkiye saatine göre 8 saat daha geridedir.

Önemli Şehirleri: Belize City, Corozal, San Ignacio, Belmopan

Ne Zaman Gidilir: Burayı ziyaret etmek için en uygun zaman dilimi Aralık ve Nisan ayları arasıdır.

Vize Durumu: Buraya yaptığınız seyahatlerde süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Nasıl Gidilir: Buraya ulaşmak için ülkemizden direk uçuş bulunmuyor. Buraya ulaşmak için ilk başta  Amerika’nın Houston veya New York’a gitmeniz gerekir. Buraya gittikten sonra aktarmalı olarak Belize’e ulaşıyorsunuz.

Belize Nerede, Nasıl Gidilir?
Belize Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here