Benin Hakkında Bilgi
Benin Hakkında Bilgi

Benin, Afrika’nın batısında bir ülkedir. Togo, Nijerya, Burkina Faso ve Nijer ülkeleri ile çevrilidir. Benin, İsviçre’nin yaklaşık üç katı büyüklüğündedir ve nüfusu biraz daha fazladır. Yerel dil Fransızcadır. Daha birçok yerli dil var.

17. yüzyıldan beri bu bölge Dahomey Krallığı olmuştur. Sonra Fransa tarafından fethedildi ve bir koloni oldu. 1960 yılından beri bağımsız bir cumhuriyettir. Bugünkü adı Benin Cumhuriyeti.

Benin Hakkında Bilgi
Benin Hakkında Bilgi

Başkenti Porto-Novo, yani “yeni liman” dır. Gine Körfezi’nde yer almaktadır. Ancak ekonominin en büyük Merkezi ülkenin en büyük şehridir: Cotonou.

Kıyıya yakın verimli bir Ovadır. İnsanları tarım için kullanıyorlar. Daha iç kısımlarda dağlar, çok sayıda Orman, bataklık Ormanları ve büyük Savanlar vardır. Filler, Aslanlar ve diğer birçok hayvanın bulunduğu Milli Parklar var.

Benin dünyanın en fakir ülkelerinden biridir. Ekonomi yavaş büyüyor. Çok az maden var. Cotonou limanındaki en büyük ticaret ve Tarım. Özellikle pamuk, Mısır, pirinç, manyok, baklagiller, tatlı patates ve sorgum yetiştirilmektedir. Ayrıca, Yams önemlidir, bizim patates gibi yiyebileceğiniz bir kök. Bunların hepsini ülke halkı kendileri yiyor. Pamuk, Ananas ve bazı Fındıklar Yurtdışına satılıyor.

Kadınların çok fazla çocuğu var, bu yüzden onları beslemek zor. Çok sayıda bebek de ölüyor. Her doktor 25.000 kişiye bakmaktadır. İnsanlar ortalama 60 yaşındadır. Benin’deki en önemli dinler Hıristiyanlık, İslam, Vodoo ve çok sayıda doğal dindir.

Çocuklar Altı yıl boyunca ilkokula gitmelidir. Sonra dört yıl daha bağlayabilirsiniz. Ancak, 15 yaşın üzerindeki her üç kişiden ikisi okuma yazma bilmiyor. Kadınlar erkeklerden biraz daha fazla. Dünyada sadece yedi ülke daha kötü Eğitim görüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here