Beyrut Gezi Rehberi
Beyrut Gezi Rehberi

Beyrut Lübnan’ın başkenti ve  yaklaşık 1,5 milyon nüfusu ile en büyük şehridir. Geçmişi 500 bin yıl öncesine dayanan Beyrut dünyanın en eski şehirlerindendir. Burada gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Şimdi burada yer alan yapıları liste halinde size sunmak isterim. Şöyle ki;

1 Jeita Mağarası

Başkent Beyrut’un 18 km kuzeyindeki Nahr El Kalb Vadisi’nde yer alan Jeita Mağarası, yaklaşık 9 km uzunluğunda bulunan karstik oluşumlu bir mağaradır. Bu mağara iki katlıdır. Alt katı 1836 yıllında üst kattı ise 1958 yıllında keşfedilmiştir. Fakat bu mağaranın oluşumu milyonlar öncesine dayanmaktadır. Bugüne kadar gördüğünüz ve duyduğunuz bütün mağaraları unutun. Çünkü bu mağara, bugüne kadar gördüğünüz hiçbir mağaraya benzememektedir. Buraya geldiğinizde kendinizi bir masal kitabında fırlamış veya bir film setinde gibi hissediyorsunuz. Bugüne kadar keşfedilmiş en güzel mağara diyebiliriz. İçinde oluşan sarkıt ve dikitlere kesinlikle hayran kalıyorsunuz. Üst katında yürüyerek gezebilirsiniz. Ama alt katında sandallara binip geziyorsunuz. Burada fotoğraf çekmek kesinlikle yasak bu nedenle girişte bütün elektronik araçlarınız elinizde alınıyor. Dünya da ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Bu mağara anlatılmaz kesinlikle yaşanılır. Ayrıca mağaradaki su kaynağı ülkenin su ihtiyacını beşte birini karşılıyor.

El Ömer Camii

12. Yüzyılda Saint John Kilisesi olarak inşa edilen ve Memluklerin hakimiyeti sırasında camiye dönüştürülen el Ömer Camii, Beyrut’un en önemli simgelerinden biridir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret edin. Yapının mimarisi oldukça dikkat çekicidir.

Yıldız Meydanı

Başkent Beyrut’un Down Town bölgesinde yer alan Yıldız Meydanı, mutlaka gezilip görülmesi gereken renkli bir alandır. Burada çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Özellikle meydanın ortasında bulunan 25 metre yüksekliğindeki Saat Kulesi oldukça dikkat çekmektedir. Bunun dışında meydan akşam vakitlerinde oldukça renkli bir hal almaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim. Burada tur atarak şehrin nabzını tutabilirsiniz.

Monot Caddesi

Kuzey güney ekseninde uzanan Arnavut kaldırımlı Monot Caddesi, mutlaka gezilip görülmesi gereken renkli bir caddedir. Cadde üzerinde  kafe, restoran, bar gibi çok sayıda mekan bulunur. Hareketli ve renkli olan bu caddeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Sursock Müzesi

Beyrut kent merkezinde yer alan Sursock Müzesi, 1961 yıllında ziyarette açılan önemli bir müzedir. Lübnanlı koleksiyoncu Nicolas Sursock’un girişimi ile hizmette açılmıştır. İç savaş nedeniyle uzun süre kapalı kalan müze, 2015 yıllında tekrar kapılarını ziyaretçiye açmıştır. Müzede 19 ve 20. yüzyıl dönemlerinden kalma tablolar, heykeller ve grafik sanatları sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu muazzam yapıyı mutlaka ziyaret edin.

Güvercin kayalıkları

Sahil yolunun bitişiğindeki Raouche semtinde yer alan Güvercin kayalıkları, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yapılardan biridir. Doğal turistik bir yer olan Güvercin Kayalıkları, görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Denizin iç kısmında yer alan bu 2 kaya parçası, gün batımı ile birlikte ortaya muazzam manzaralar çıkmaktadır. Akşam vakitlerine doğru gelip harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Beyrut Ulusal Müzesi

Başkent Beyrut merkezindeki Corner of Museum Street caddesinde yer alan Ulusal Müze, 1942 yıllında ziyarette açılan önemli bir yerdir. Burada 100.000’ü aşkın tarihi eser bulunuyor. Burada bulunan eserler, Mısır, Roma, Bizans ve Osmanlı  gibi dönemlerden kalmadır. Şehrin ve ülkenin tarihini öğrenmek isterseniz bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Roma Hamamı Kalıntıları

Parlemento binasının arka kısmında yer alan Roma Hamamı Kalıntıları, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Roma dönemindeki sayısız yapılardan sadece birisidir. Mimarisi ve yapısı oldukça dikkat çekmektedir. Yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkan bu kalıntılar, yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir.

Lübnan Parlamento Binası

Saat kulesinin tam karşısında yer alan Lübnan Parlamento Binası, Fransız Mandası döneminde Mardiros Altounian tarafından inşa edilen renkli bir yapıdır. Bu yapının mimarisi oldukça dikkat çekicidir. İnşası ve süslemelerinde oldukça ince bir çalışma yapılmıştır. Burası mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.

10 Aziz George Yunan Ortodoks Kilisesi

Başkent Beyrut’un Down Town meydanını üzerinde yer alan Aziz George Yunan Ortodoks Kilisesi, 1767 yıllında inşa edilen önemli bir yapıdır. Bu yapı, Beyrut Ortodoks Başpiskoposluğu’nun merkezi olarak bilinmektedir. 1998-2003 yılları arasında yapılan çalışmalar sonucunda bugünkü görünümüne kavuşmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz