Yüzen Ada, Bingöl

Bingöl Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 13 Yer! Nereler Gezilir, Nereye Gidilir? Bingöl 269.560 toplam nüfusu ile ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde bulunan bir şehirdir. İl merkezi dahil 8 ilçesi vardır.

Bingöl Gezilecek Yerler

Bingöl ismi Erzurum – Muş sınırında Varto ilçesinde yer alan Bingöl Dağı’ndan gelmektedir. Bingöl’de gezilip görülecek çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik bulunur. İlimizle ilgili çok uzun bir yazı yazdık isteyen olursa burada OKUYABİLİR.

Göz at ;

  1. Bingöl Gezilecek Yerler
  2. Bingöl Gece Hayatı
  3. Bingöl’de Gezilecek 10 Yer
  4. Bingöl Yüzen Ada
  5. Bingöl Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  6. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Güzelliğini Yaşatan, Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken 10 Yer
  7. Bingöl Otelleri ve Bingöl Otel Fiyatları
  8. Bingöl Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?

Şimdi ilimizde gözde 10 mekanı yazacağız. Umarım memnun kalırsınız. Sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmında bize yazabilirsiniz.

Çir Şelalesi

Bingöl merkezine bağlı  Ilıca Bucağında Uzundere Köyünde bulunur. 100 metre yükseklikte Çir Taşı adı verilen bir kayadan yükselen su 50 metre yükseklikten düşer. Suyun adeta dans ederek düşmesi adeta insanları kendine hayran bırakmaktadır.

Ilıca Kaplıcaları ve Termal Tesisler

Bingöl merkezine bağlı Ilıca beldesinde bulunur. Bingöl-Erzurum Karayolu’nun 20. kilometresindedir. Ulaşım yönünde çok rahattır.

Suda yapılan tahliller sonucunda biokarbonatlı, karbondioksitli ve karbon gazozlu sular grubundan olup aynı zamanda klor, sülfat ve silikat gibi anyonlar ile demir ve alüminyum katyonları da içermektedir. Bu nedenle birçok hastalığa iyi gelmektedir. Buraya yıl içerisinde binlerce insan şifa bulmak amacı ile akın eder.

DSİ Dinlenme Parkı

Bingöl İl merkezine 3 km uzaklıkta bulunur. Buraya sevdiklerinizi bir yaz gününde alıp burada harika bir gün yaşayabilirsiniz. Son yıllarda yapılan çevre düzenlemesi ile harika bir yapıya kavuşmuştur. Görülmeye değer bir yerdir. Burada piknik yapabilir. Güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Yüzen Ada, Bingöl

Bu ada Bingöl ilimizin Solhan ilçesinde bulunur. kara ile bağlantısı olmadığı halde su yüzeyinde bulunan adalardır.  Türkiye’de bilinen veya keşfedilen 22 yüzen ada vardır.

Bunlarda 3 tanesi Solhan ilçemize bağlı Hazarşah Köyüne bağlı Aksakal Mezraasında bulunur.  Bingöl- Solhan Kara yolunun 4,5 km uzaklıktadır.

Bu adaları orada yaşayan halk tarafında keşfedilmiştir. Bu adalar görüntüsü ve gizemli oluşları ile insanı adeta büyülemektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğramalısınız. Buraya biraz yatırım yapılırsa yerli ve yabancı birçok turist geleceğinden hiç şüphemiz yoktur.

Zağ Mağarası

Bu mağara  Bingöl-Solhan-Muş kara yolunun 18. Kilometresinde bulunur.  Bu mağara sırtı dağa yaslanmış olan doğal kayalık kütlenin ön cephesinde, kayalık alanın hemen tamamına yayılmış olan mağara/odalardan oluşmaktadır.  Bu odalardan insan eli ile yapılmış resim ve figürler bulunur. 3 katlı olan bu mağaranın her bir katında  26 oda mevcuttur.

1.kat: Bu katta depo görevini görür.

2.kat: Bu kat Oturma yeri olarak bilinir.

3.kat: Bu katta harem katı denilir. Burada kral eşleri ile yaşarmış.

M.Ö 5. Yüzyıl Hristiyanlık dönemini yansıtmaktadır. Bu dönemde Romalılarda gizli olarak Hristiyanlık inancını yerine getiren kişilerin saklandıkları yer olarak rivayet edilir.

Günümüzde büyük çoğunlukta zarar gören mağaranın 17 odası hala ayaktadır. Bu gizemli ve bir o kadar da harika olan bu mağarayı ziyaret etmelisiniz.

Kral Kızı Kalesi

Bu kale Genç ilçe merkezine 2 km uzaklıktadır. Pers hükümdarı kızı için inşa edilmiştir. günümüzde mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gidip piknik yapabilirsiniz. Güzel bir gün yaşayabilirsiniz.

Kös termal Turizm Merkezi

Bu termel Bingöl-Karlıova karayolu üzerindedir. İlçe merkezine 18 km uzaklıktadır. Burada konaklama yerleri mevcuttur. Buraya gelen ziyaretçiler bu kaplıca suyundan içip banyo yapıyorlar.

Birçok hastalığa iyi geldiğini söylenir. Bu hastalıklar  Romatizma, kalp ve kan dolaşımı, solunum yolları, kadın, sinir ve kas yorgunluğu gibi hastalıklarda olumlu etki yapar. Burası yüzen ada olarak da bilinir.

Kiğı Çiçektepe Köyü Mağarası

Bu mağara Kiğı ilçemize bağlı Çiçektepe köyün sınırlarındadır. Bu mağarada bir ahır bulunur. Bu ahırda at yeri bulunur. Ayrıca çocuk beşiği bulunur. Mağara çok eğimli bir yerde bulunur.

Önünde bir yol geçer. Bu yolun Erzincan’a gidildiği rivayet edilir. Bu mağara eski çağlardan kalma bir mağara olduğu söylenilir. Yolunuz düşerse bu gizemli mağarayı görmelisiniz.

Buban Bacaları

Bingöl Merkezine bağlı Oğuldere köyünde bulunur. Nevşehir’i Dünyaya tanıtan Peri Bacalarına benzer bir yapısı vardır. Harika bir manzarası olan bu bacaların yeteri kadar kimse reklamı yapılmadığı için tabi diğer sebeplerde olabilir. Bu yüzden burayı pek kimse bilmez. Fakat gidip görenler hayran kalmaktadır.

Kalkanlı Mağarası

Bu mağara Yayladere ilçemize bağlı Kalkanlı köyün sınırlarında bulunur. Bizans dönemine ait olunduğu söylenilir. Duvarlarında çeşitli resim ve figürler bulunur.

Ayrıca yanında geçen şelalesi buraya ayrı bir renk katmaktadır. Yaz mevsiminde buraya yöre halkının uğrak yeri oluyor.

Kığı Kalesi

Kıği ilçe merkezinin güneydoğusunda bulunan bu kale çok sağlama bir yapıda bulunmaktadır. Etrafı sarp kayalıklarla kaplıdır. Kale içerisinde bina harabeleri bulunur.

Abdulkadir Sarı Dinlenme Parkı

Buraya özellikle yaz aylarında gelip harika zaman geçirebilirsiniz. Yöre halkı tarafında ailece buraya gelip harika zamanlar yaşayabiliyorlar. Sizde sevdiklerinizle gelip kendi yiyeceğini götürüp piknik yapabilir. Ya da burada bulunan mekanlarda yiyecek temin edip gezebilirsiniz.

Bingöl Sülbüs Dağı

Bingöl ili, Yayladere ilçe sınırında bulunan Sülbüs Dağı, 2900 metre rakımlı volkanik bir dağdır. Her mevsim tepesinde kar bulunur. Burayı her yıl dağcılar ziyaret eder. Harika bir yer. Dağ tepesi düz olmasına rağmen uzaktan bakıldığında sivri görünür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz