Adalar

Adalar; İstanbul’un Anadolu Yakasında bulunan nüfus bakımından en küçük ilçesidir. Adalar ilçesi; Marmara Denizinde bulunan dokuz adadan oluşur. Bu adalar içinde; Büyükada, Burgazada, Sedef Adası, Heybeliada ve Kınalı Ada’da sürekli olmak üzere düzenli bir yerleşim bulunmaktadır. Kaşık Adası, Tavşan Adası, Sivri Ada ve Yassıada’da ise yerleşim yoktur. Adalar ilçesinin merkezi Büyükada’dır.  Adalar ilçesine ulaşım düzenli olarak yapılan vapur seferleri ile sağlanır. Tarih ve doğa turizmi açısından önemli yerlere sahip olan Adalar ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

BÜYÜKADA: Marmara denizinin cenneti adası olan Büyükada; Adalar ilçesinin merkezidir. Büyükadalara İstanbul deniz otobüsleri ve birçok tur ile ulaşabilirsiniz. Bostancı, Kartal, Kabataş ilçelerinden kalkan motor, vapur ve deniz otobüsleri ile Marmara denizinin tadını çıkararak ulaşabilirsiniz. Masmavi denizi yemyeşil tabiatı ile büyüleyici güzelliğe sahip Büyükada; faytonu, plajları, tarihi konakları, restoranları, kafeleri ile görülmesi gereken yerlerdendir. Fayton ya da bisiklet kiralayarak Büyükada’nın tüm güzelliklerini gezebilirsiniz. İstanbulluların ve tatilcilerin gözdesi olan Büyükada’da gezilecek yerlere göz atalım.

Büyükada Evleri
Büyükada Evleri
Büyükada Fayton
Büyükada Fayton
Büyükada Hangi Şehirde
Büyükada Hangi Şehirde
Büyükada Nasıl Gidilir
Büyükada Nasıl Gidilir
Büyükada Nerede
Büyükada Nerede
Büyükada Sahil
Büyükada Sahil
Büyükada
Büyükada

Aya Yorgi Kilisesi: Büyükada’da bulunan Aya Yorgi Kilisesi dikkat çeken tarihi yapılardandır. Fayton ile buraya ulaşıp uzun bir yokuşu yürüdükten sonra kiliseye ulaşacaksınız. 1751 yılında yapılan Kilise yıllara meydan okuyarak günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. Ortodoks inancında önemli bir yere sahip olan Aya Yorgi Kilisesi tarihi mimarisi ile görülmeye değer yerlerdendir. Aya Yorgi Kilisesine 23 Nisan- 24 Eylül tarihleri arasında çok sayıda ziyaretçi gelir ve dua ederler. İnançlarına göre bu tarihlerde kilise yokuşunu yürüyerek çıkıp dilek isteyenlerin dileği kabul olanların kiliseye zeytinyağı bağışlamaları gerekiyor.

Aya Yorgi Kilisesi Nasıl Gidilir
Aya Yorgi Kilisesi Nasıl Gidilir
Aya Yorgi Kilisesi Nerede
Aya Yorgi Kilisesi Nerede
Aya Yorgi Kilisesi
Aya Yorgi Kilisesi

Rum Yetimhanesi: Aya Yorgi Kilisesinin yakınlarında bulunan Rum Yetimhanesi dünyanın en büyük ahşap yapısıdır. 1898 yıllarında otel olarak yapılan ahşap bina izin çıkmayınca Rum yetimhanesi olarak kullanılmıştır. Uzun yıllara rağmen hala ayakta duran ahşap bina harika bir görüntü oluşturuyor.

Rum Yetimhanesi
Rum Yetimhanesi

Hamidiye Camii: 1895 yılında II. Abdülhamit tarafından yapılan Hamidiye Camisi ilk yıllarında Türk çocuklarına eğitim veren bir okul olarak hizmete açılmıştır. Daha sonraları camiye çevrilen bu yapı tek şerefeli minareye sahiptir. Kalem işi ve çinilerle süslenen bu camii görülmesi gereken tarihi eserlerdendir.

Hamidiye Camii
Hamidiye Camii

Adalar Müzesi: İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi olan Adalar Müzesi; Büyükada’da bulunmaktadır. Adalar ilçesinin tarihi ve kültürünü anlatan müzede belge, fotoğraf, film, sözlü kayıt gibi yüzlerce tarihi objeye sahiptir. Adalar müzesi ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Adalar Müzesi
Adalar Müzesi

Adakule: 202 metre yüksekliğe sahip Adakule; Büyükada’da Hızır İlyas Tepesinde bulunmaktadır. Yakın zamanda restore edilen ihtişamlı ve heybetli bir görünüme sahip Adakule tarihi mimarisi ve manzarası ile hayran bırakıyor. Adakule’de iki büyük toplantı salonu bulunmaktadır. Ulaşım için biraz yürümeniz gerekse de bu sizi korkutmasın harika manzarasını görünce yürümeye değdiğini anlayacaksınız.

Ayrıca Büyükada’da bulunan Rum- Ortodoks Mezarlığı, Reşat Nuri Güntekin tarihi evi, Meryem Ana Kilisesi gibi tarihi yapıtları ziyaret edip ihtişamlı mimarilerine şahit olabilirsiniz.

Adakule
Adakule

Dilburnu: Büyükada’nın eşsiz tarihi yerlerini gezip yorulanların dinleneceği muhteşem bir yer. Büyükada’nın batısında bulunan Dilburnu büyük bir piknik alanıdır. Etrafı ormanlarla kaplı ve tertemiz havaya sahip bu piknik alanında keyifli bir piknik yapabilirsiniz.

Dilburnu
Dilburnu

Büyükada Plajları: Büyükada’da birbirinden güzel altı tane plaj bulunmaktadır. Kumsal plajı, Eski bağ Plajı, Halik Koyu Plajı, Prenses koyu Plajı, Yörükali Plajı ve Nakibey Plajı Büyükada’da bulunan plajlardır. Marmara Denizinin serin sularında yüzmek ve serinlenmek için bu plajları tercih edebilirsiniz.

Büyükada Plajları
Büyükada Plajları

Büyükada’dan Heybeliada, Burgaz ada ve Kınalı Ada’ya geçerek gezinizi taçlandırabilirsiniz.

1-İstanbul Gezi Rehberi

2-İstanbul’da Gezilecek 30 Yer

3-İstanbul’da gezilecek 10 Yer

4-İstanbul Gece Hayatı

5-İstanbul Otelleri ve İstanbul Otel Fiyatları

Adalar Hangi Şehirde
Adalar Hangi Şehirde
Adalar Nasıl Gidilir
Adalar Nasıl Gidilir
Adalar
Adalar

1 YORUM

  1. […] Meke Gölü yağmur suları ve yer altı suları ile beslenmektedir. Gölün içerisinde bulunan adalar ile göl tıpkı bir nazar boncuğuna benzemektedir. Çok sayıda kuş türüne ev sahipliği […]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here