3. Topkapi Palace

İstanbul, kültürel tarihini dünyanın dört bir yanından gelen gezginlere sunan çok ilginç bir şehirdir. Neolitik Çağ’da kurulan İstanbul, bugün camileri, bazilikaları ve katedralleri, antik çarşıları ile tarihi mirasına sadık kalan modern bir şehirdir. Doğu ile Batı arasında kalan Türkiye’nin en büyük şehri, tüm ziyaretçilere hitap edecek entrika ve çekicilik ile aura sunuyor.

İstanbul’daki en gözde turistik mekanlara genel bir bakış atalım:

10. Galata Kulesi

67 metre yüksekliğindeki Galata Kulesi, İstanbul silüetini geçerek eski kentin ve çevrenin muhteşem manzaralarını sunmaktadır. Mesih Kulesi olarak da bilinen ortaçağ taş kulesi, 1348 yılında İstanbul’un yapıldığı en yüksek bina idi. Bir zamanlar yangınları haber vermek için kurulan kule, şimdilerde önemli bir turistik noktadır. Bugün, üst katlarında, çarpıcı manzaralar bulabileceğiniz dokuz katlı binada asansörle ulaşılan bir kafe, restoran ve bir gece kulübü yer alıyor.

10. Galata Tower

9. İstanbul Arkeoloji Müzesi

Türkiye’deki en önemli müzelerden biri olan İstanbul Arkeoloji Müzesi aslında Arkeoloji Müzesi, Antik Orient Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç müzedir. Birleştirilen üç müze, dünyadaki uygarlıkların 1 milyondan fazla eşyasını içermektedir. 1891’de kurulan ve ilk Türk müzesi olan Topkapı Sarayı’nda kurulmuştur. Çini Eşyaları, 1472 yılına dayanıyor. Müzeler, İskender’in lahitini de içeren binlerce değerli eser içermektedir.

9. Istanbul Archaeological Museum

8. Kariye Müzesi

Kariye Müzesi, Ziyaretçileri güzel Bizans sanatının oraya ulaşmaya değer olduğunu söylüyor. Konstantin günlerine uzanan Kariye, ilk yıllarında bir manastırdı; Birkaç yüzyıl sonra bir camiye çevrilmiş ve 1948’de müzeye dönüştürülmüştür.

8. Chora Church

7. Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı 6. yüzyıldan bu yana Roma İmparatoru I. Justinian tarafından yaptırılmıştır. Sultanahmet Camii’nden sadece birkaç adım ötedeki yeraltı sarnıcı, üçüncü yüzyılda inşa edilmiş bir bazilikanın yerine inşa edilmiştir.

7. Basilica Cistern

6. Dolmabahçe Sarayı

19. yüzyılda 14 ton altın yaprak kullanılarak inşa edilen Türkiye’nin en görkemli sarayı, geleneksel Osmanlı mimarisini Avrupa stilleri Neoklasik, Barok ve Rokoko ile harmanlıyor. 1856’dan 1924’e kadar altı sultana ev sahipliği yapmıştır.

6. Dolmabahce Palace

5. Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii ziyaretçileri, güzelliğinin ve huzurun onlara maneviyat ve ilham duygusu verdiğini söylüyor. İstanbul’un Üçüncü Tepesi’nde bulunan cami, Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1550 yılında yaptırıldı. Cami gerçekten de muhteşemdir. İslam ve Bizans mimarisinin en iyi örneklerinden birisidir.

5. Suleymaniye Mosque

4. Kapalı Çarşı

Alışveriş yapmak isteyenler için Kapalıçarşı mutlaka görülmesi gereken ilk yerdir. 5.000 mağazası ile dünyanın en büyük kapalı pazar alanlarından bir tanesidir. Günde yaklaşık çeyrek milyondan fazla ziyaretçiyi alan pazar, mücevher, uçabilen ya da bulunmayan halılar, baharatlar, antikalar ve elle boyanmış seramik gibi bir çok ürünün satıldığı bir pazardır.

4. Grand Bazaar

3. Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı, İstanbul’un görülmesi gereken turistik yerlerinden biridir. Tarihi 15. yüzyıla kadar uzanan Topkapı sarayı, Marmara Denizi, Boğaz ve Haliç manzaralı bir tepede yer almaktadır. Bir zamanlar, Osmanlı İmparatorluğu padişahlarının ve Türk hükümetinin oturduğu resmi bir kraliyet ikametgahıydı, fakat artık dünyanın en büyük ve en eski sarayı olarak kabul edilen bir müzedir.

3. Topkapi Palace

2. Sultanahmet Camii

17. yüzyılın başlarında inşa edilen Sultanahmet Camii, günümüzde aktif olarak ibadet edilen camilerden birisidir. Sultan Ahmet tarafından yaptırılan cami, adını kubbe üzerindeki mavi kiremitlerden ve iç yüzeyin üst katlarından alır.

2. Blue Mosque

1. Aya Sofya

Ayasofya, bir zamanlar yüzyıllar boyu çeşitli dinlere hizmet eden bir ibadethane idi. 537 yılında inşa edildiğinde Konstantinopolis Patrikliği’nin ev sahipliği yaptığı bir Yunan Doğu Ortodoks bazilikası olarak başladı. 1453’te cami haline geldi, 1931 yılına kadar bu şekilde kaldı ve kapatıldı. 1935’te müze olarak yeniden açıldı. Bir zamanlar dünyadaki en büyük katedraldi ve bir zamanlar Bizans mimarisine mükemmel bir örnek olduğu için Sultanahmet Camii de dahil olmak üzere diğer camilere ilham kaynağı oldu.

1. Hagia Sophia

1-İstanbul Gezi Rehberi

2-İstanbul’da Gezilecek 30 Yer

3-İstanbul’da gezilecek 10 Yer

4-İstanbul Gece Hayatı

5-İstanbul Otelleri ve İstanbul Otel Fiyatları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here