Galata Kulesi

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunur. kule tarihi ve ihtişamı ile zamana meydan okumaktadır. Dünyanın en eski kulesi olarak bilinmektedir. Kule şehrimizin en önemli sembollerinden biridir. İstanbul gezimize mutlaka listeye eklememiz gereken bir yerdir.

İstanbul-Beyoğlu Galata Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

İstanbul Galata Kulesi

Kule 528 yıllında Bizans İmparatoru Anastasius Oilozus tarafından inşa edilmiştir. ilk inşa edildiğinde Fener Kulesi olarak inşa edilmişti. Fakat daha sonra burada yapılan savaşlarda kule baya zara görmüştü. Burada hakimiyetini sürdüren Cenevizliler 1348 yıllında Yığma Taştan burayı tekrar inşa ettirmiştir. İsim olarak da İsa Kulesi denilmiştir. Kulenin tepesinde bir haç işareti de bırakılmıştır. 1453 yıllında İstanbul Fetheden Osmanlı devletin hakimiyetine geçmiştir. Kule zindan ve gözlem evi olarak kullanılmıştır.

İstanbul Galata Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Beyoğlu Galata Kulesi

Kule 4. Murat zamanında çok önemli bir olaya şahitlik etmiştir. Hazarfen Ahmet Çelebi’yi duymayanız yoktur. Kısaca ilk uçan adam olarak bilinir. Evet, işte ilk uçuş denemesini burada Galata kulesinde gerçekleşmiştir. Galata Kulesinden havalanan Hezarfen Ahmet Çelebi İstanbul Boğazı’nın karşı kıyısında, yaklaşık 6 kilometre uzaktaki Üsküdar semtine dek uçmayı başarmıştır. Ondan sonra Padişah onu ödüllendirip sürgün etmiştir. Evet yanlı duymadınız önce ödüllendiriyor. Sonra tehlikeli görüp Cezayir’e gönderiyor.

İlk Uçan İnsan Hezarfen Ahmet Çelebi

Kule tarih boyunca birçok kez onarımdan geçmiştir. En son 1967 yıllında yapılan onarımla günümüzde halini almıştır. Galata kulesi yaklaşık 70 metre uzunluğunda bulunur. kulede asansör bulunmaktadır. asansörle kulenin tepesine çıkıp Haliç ve Boğaziçi kıyısını rahatlıkla seyredebilirsiniz. Zaten kulede pek bir şey yoktur. Asıl mesele kule de İstanbul manzarasını seyretmektir. Burada bir cafe bulunmaktadır. bu cafede oturup kahvenizi yudumlarken İstanbul şehrinin manzarasına doyamayacaksınız. Şehrimizde en güzel fotoğraflar burada çekilir. Yolunuz düşerse mutlaka buraya uğramalısınız.

Galata Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Galata Kulesi Nerede?

Bereketzade Mahallesi, Galata Kulesi, 34421 Beyoğlu/İstanbul

Galata Kulesi Ziyaret Saati ve Giriş Ücreti

Buraya yerli turistler yani T.C Vatandaşları için 10 lira yabancı turistler için de 20 lira bilet alınır. Kule her gün saat 10:00-19:00 arası açıktır.

Not: 5 yaş üstünde bulunan öğrenciler de dahil herkes ücrete tabidir.

Galata Kulesi Nasıl Gidilir?

Otobüs ya da tramvay ile Karaköy’e kadar gelip oradan yürüyerek ya da Tünel’den füniküler ile yukarıya çıkabilirsiniz. Taksim’e kadar gelip, metro ile Şişhane’ye geçebilir ve birkaç dakika yürüyerek yine kuleye ulaşabilirsiniz.

Galata Kulesi Havada görüntüsü
Galata Kulesi Beyoğlu

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here