Ayasofya Camii Müzesi Kilisesi

Ayasofya; Kimileri cami, müze ve ya kilise dese de Türkiye’nin en güzel mimari örneklerinden birisidir. İstanbul’un tarihi yarım adasında bulunmaktadır. Eski şehir merkezinde konumlanmıştır. Çok eksi bir tarihi vardır ve her gün binlerce yerli ve yabancı turist resmi adıyla Ayasofya müzesini görmek için çeşitli şehirlerden, hatta farklı kıt’alardan ziyarete gelmektedir.

Nerede/Adres: Sultanahmet Mh., Ayasofya Meydanı, Fatih/İstanbul

Giriş Ücreti: 40 TL

Açık Saatler: 09:00 – 19:00

Nasıl Gidilir:

  1. Taksim’den Kabataş’a gelip oradan tramwayla Sultanahmet meydanına,
  2. Hava alanından metro ile Aksaray’a gelip oradan tramwayla Sultanahmet meydanına,
  3. Kadıköy, Üsküdar veya Anadolu yakasında iseniz karşıya Eminönü’ye geçip oradan tramwayla ya da yürüyerek Sultanahmet meydanına gelebilirsiniz.

Kimlere Ücretsiz: 18 yaş altı, 65 yaş üstü, Grup halinde gelen öğretmen ve öğrencilere, Erlere, Gazilere, Engellilere..

Ayasofya Camii/Müzesi/Kilisesi ; İslamiyet ve Hristiyanlık dinlerine mensup insanlar için çok önemli bir ibadet yeridir. İlk olarak 532-537 yılları arasında Bizans mimarları Trallesli Anthemius, Miletli İsidoros, Trdat the Architect tarafından inşa ettiriler bu harika mimari eser, sonrasında yani 1453 yılında İstanbul’un Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edilmesiyle beraber camiye dönüştürülmüş ve Cumhuriyet dönemine kadar bu vasfını devam ettirmiştir. Cumhuriyet döneminde ise Yüce Atatürk tarafından Müze olarak kalması uygun görülmüş ve Müzeye çevrilmiştir.

SultanAhmet meydanında bulunan Ayasofya Camii’nin Dünyanın en eski katedrali olduğunu belirtelim. Ayrıca 15 yüzyıl boyunca ibadet edilmiş kutsal bir mekandır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here