Atatürk Havalimanı

Atatürk Havalimanı ya da eski ismi Yeşilköy Havaalanı İstanbul ilimizin Avrupa yakasında bulunan Bakırköy ilçesinde bulunur. İlk hava ulaşımın başlatan bu hava limanı o günden bugüne kadar ülkemizin hep gurur kaynağı olmayı başarmıştır.

Havalimanının açık kesimi

Ülkemizde ilk hava yolu ulaşımı 1900’lü yıllarda yapılmıştır. Bunu da Atatürk Havalimanında yapılmıştır.  Cumhuriyetin ilanı ile birlikte 1925 yıllında Türk Tayyare Cemiyeti kurulmuş. 1933 yıllına kadar askeri uçuşlar yapılmıştır. İlk sivil uçuş 1938 yıllında gerçekleşmiştir. 1953 yıllında bu hava limanı Uluslararası havaalanı olarak hizmet vermiştir. 1985 yıllında ise Ülkemizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal’in soy ismi verilmiştir. 1985 yıllından günümüze Atatürk Havalimanı olarak bilinmektedir.

Havalimanı girişi

Toplamda 9.470.554 m2 olan Atatürk Havalimanı, sahip olduğu üç pistiyle Türkiye’nin en büyük havalimanı özelliğini taşımaktadır. 2015 yıllı verilerine göre ülkemizin en yoğun Avrupa’nın ise 11. Yoğun Havaalanıdır.

Dış Hatlar Terminali girişine çıkan yol

Ülkemizin en işlek hava alanı olan Atatürk Hava alanı iç ve dış hatları bulunmaktadır. ülkemizin birçok yerine ulaşım yapılabilir. Aynı şekilde başta Avrupa olmak üzere burada birçok ülkeye de rahatlıkla ulaşım sağlanabilir. En hızlı ulaşım aracı olan Hava ulaşımı ile istediğimiz yere çok rahatlıkla ulaşabiliyoruz. İstanbul ilimizden yurt içi ve yurt dışına yapacağınız gezilerde gönül rahatlığı ile Atatürk hava limanında kalkan uçaklar ile ulaşabilirsiniz.

        Nasıl Gidilir

Metrobüs ve Metro Kullanarak

Kadıköy-Kartal arasındaki metro hattından Ünalan durağında inip, yönlendirmeleri takip ederek Uzunçayır metrobüs durağına ulaşmalısınız. (Her ne kadar bağlantılı görünse de metrodan çıkıp metrobüse yürümek yaklaşık 15 dakika sürebiliyor.) Daha sonra Uzunçayır metrobüs durağına ulaştığınızda Avcılar-Beylikdüzü istikametine giden 34AS numaralı metrobüse binmeniz gerekiyor.

Metrobüsten “Şirinevler” durağında inmelisiniz. Burada indikten sonra üst geçide çıkın (zaten tek yol), sola dönün ve yaklaşık 50 metre ilerde, soldaki metro durağından, sol tarafa girin. Burada da gideceğiniz istikamet Atatürk Havalimanı olacak.

Marmaray ve Metro Kullanarak

Üsküdar ya da Ayrılıkçeşme’den Marmaray’a binin, daha sonra Yenikapı’da Marmaray’dan inip M1A, Havalimanı Metro hattına binin. yaklaşık 15 dakika sonra ulaşırsınız.

Taksim’den  buraya ulaşmak için ise 

Taksim metrosuna binerek Yenikapı istikametine gidin. Burada inip M1A hattına yani, Atatürk Havalimanı metrosuna binmelisiniz.

Gece buraya ulaşım biraz zahmetli olmaktadır. metro seferleri gece 12’de bitmektedir. fakat taksiler ve metrobüs günün 24 saatti çalışmaktadır.

Atatürk Havalimanı’na nasıl gidilir

 

Pist
Atatürk Havalimanı maketi
Atatürk Havalimanı havada görüntüsü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here