PAYLAŞ
Çamlıca Tepesinde Lale Zamanı

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan en yüksek ve en gözde tepesidir. Bu tepe deyince herkesin heyecanlandığı gitmemişse bile ününü duyduğu bir tepedir. Çamlıca tepesinde iki tane vardır. bunlar küçük Çamlıca Tepesi ve büyük Çamlıca Tepesidir. Bu tepelerde İstanbul manzarasını seyretmek için adeta kurulmuş bir tepedir.

Çamlıca Tepesi-İstanbul

İstanbul Çamlıca Tepesi

Bu tepeler iki tane olduğunu söyledik. Bu iki tepe hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Büyük Çamlıca tepesi denizden yüksekliği yaklaşık 268 metredir. Bu tepede genellikle Belediye tarafında işletilen restoran, cafe ve yeşil alanlar bulunur. Tabi buradaki Nurbaba Tekkesi (Bektaşi) ve TV verici kuleleri de unutmamak lazım. Küçük Çamlı tepesi ise denizden yaklaşık 228 metre yüksekliktedir. Burada ise Topkapı, Cihannüma ve Sofa Köşklerinin yer aldığı bir koru bulunmaktadır. Tabi bu iki tepe arasında herkes Büyük Çamlıca’yı tavsiye ediyor. Bende öyle.

Çamlıca Tepesinde Lale Zamanı

Üsküdar Çamlıca Tepesi

Bu tepe Osmanlı döneminde de önemli bir yere sahipti. Nerede biliyorum derseniz öncelikle burası o zamanda önemli bir ziyaret noktası olmuştu. Bunun dışında birçok divan şairin, yazarın eserlerine konu olmuştur. İstanbul’un yedi tepesinden biri olan bu muazzam güzellikteki tepeye gelmenizi tavsiye ediyorum. Özellikle lalelerin yetiştirdiği döneme denk gelirseniz muhteşem manzarası sizi büyüleyecektir. Buraya bir gezi planını düşünüyorsanız mutlaka çamlıca tepesini de ekleyin. Gelirken yanınıza bir fotoğraf makinesini de almayı unutmayın. Özellikle burada sabah kahvaltısı veya akşam yemeği çok güzel gidiyor. Bütün şehri ayaklarınızın altına alıp kahvaltı yapmak yada akşam yemeği yemek çok müthiş bir duygudur.

Çamlıca Tepesinde kahvaltı keyfi

Çamlıca Tepesi Nerede?

Adres: Kısıklı Mah. Çamlıca T., 34398 Üsküdar İstanbul

Çamlıca Tepesi Nasıl Gidilir?

Üsküdar merkezden  kalkan birçok otobüs veya Taksim’den kalkan 129T numaralı otobüsle buraya gelip Çamlıca durağında inebilirsiniz. Buradan da tepeye biraz yürümek zorunda kalacaksınız. Yok eğer özel arabanızla gelmeyi düşünüyorsanız burada ücretli otopark bulunur.

Not: Haftasonu burası çok kalabalık olmaktadır. burada yer bulmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz. Eğer gezinizi hafta sonu planlamayı düşünüyorsanız sabah biraz erken gelmenizde yarar vardır.

Çamlıca Tepesine Nasıl Gidilir
Çamlıca Tepesinde gece
Çamlıca Tepesi Nerede
Çamlıca Tepesinde Lale Zamanı
Çamlıca Tepesinde İstanbul şehrine bakış

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here