Yedikule Zindanları

Yedikule zindanları yada Yedikule Hisarı İstanbul ilimiz ve Ülkemizin en eski açık hava müzelerinden birisidir. İstanbul gezilecek yerler listesine eklemeniz gereken bir yapıdır.

Yedikule Hisarı Açıkhava Müzesi

Yedikule zindanları aslında öyle zindan oluşturmak için değil. Bizans’a misafir gelen kralları ve yabancı sarayların mensuplarını ihtişamlı bir şekilde karşılamak için yapıldı. M.S. 413–439 yılları arasında, Kral II. Teodosios döneminde inşa edildi. Günümüzdeki görünümüne ise İstanbul Fethinden sonra gerçekleşti.

Yedikule Hisarı Nerede

Bizans döneminde kısa bir süreliğine zindan olarak kullanılmıştır. Yapı Osmanlı devletinin eline geçince birkaç dönem zindan olarak kullanmaya devam ettiler. Daha sonra burası darphane, sanat evi, hayvanat bahçesi olarak kullanıldı ve hatta bir dönem Osmanlı Hazinesi burada muhafaza edildi.

Yedikule Hisarı

1968 yıllında İstanbul Hisarlar Müzesi Müdürlüğü’ne bağlandı. Burası açık hava müzesi olarak kullanılmaya başlandı. 2004 yıllında burayı özel bir şirkete devredilmek istendi. Fakat mahkeme buna izin vermedi.

Yedikule Zindanları’na nasıl Gidilir

Yedikule zindanları adı üzerinde yedi kuleden oluşmaktadır. Bu kulelerin 4 tanesi Bizans döneminde diğer 3 tanesi Osmanlı döneminde yapılmıştır. bu kuleler kısaca tarihleri ile şöyledir.

Genç Osman Kulesi

Genç Osman Kulesi: Osmanlı devletin en genç padişahı olan Genç Osman’ın idam ettirdiği kuledir.

Cephanelik Kulesi: Osmanlı devleti burayı cephane olarak kullandığı bölümdür.

3.Ahmet Kulesi: Bu kule Osmanlı padişahı 3 ahmet zamanında yapılmıştır. depremden dolayı yıkılmıştır. Günümüze bu kule ulaşılmamıştır.

Hazine Kulesi: Osmanlı Devleti zamanında devletin hazinesinin saklandığı kuledir.

Zindan Kulesi: Adında da anlaşılacağı üzere bu kule zindan olarak kulanılan bir kuledir. Çıkan yangında ahşap olduğu için yanmıştır.

Top Kulesi: Uzun süre burayı hapsine olarak kullanılmıştır. Çıkan yangında büyük bir hasar görmüştür.

Bayrak Kulesi: Altın Kapı üstündeki kuledir. yedi kule arasında en sağlam kuledir. Sancağın dalgalandığı kuledir. Günümüze de sağlam bir şekilde ulaşmıştır.

Kanlıkuyu

Yedikule Hisarı Nerede?

Yedikule Mahallesi, 34107 Fatih/İstanbul

Yedikule Hisarı Nasıl Gidilir?

Buraya gitmek için birkaç alternatif yol vardır. Bunlar:

Otobüsle gitmek isteyenler için: Taksim’den kalkan 80T, Eminönü’nden kalkan 80, BN1 ve BN2 ile Beyazıt’tan kalkan 80B sizi Yedikule Otobüs Durağı’na kadar götürecektir. Burada kısa bir yürüyüş mesafesi ile buraya ulaşacaksınız.

Marmaray ile gitmek için: Kazlıçeşme Durağı’nda inilip kıs bir yürüyüşle hisara ve zindanlara ulaşılabilir.

Özel aracınızla gitmek isteyenler için: E-5 üzerinde Mecidiyeköy yönünden Atatürk Havalimanı yönüne giderken Topkapı çıkışından çıkıp sahil yolu ya da Abdi İpekçi Spor Salonu’nun tabelalarını takip ederlerse hisara ve zindanlara rahatlıkla ulaşacaklardır.

Yedikule Hisarı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

haftanın her günü açık olup 09.00-18.30 arası hizmet vermektedir. Giriş ücreti 10 tl. müze kartı ile ücretsizdir.

Yedikule Zindanları- İstanbul
Yedikule Zindanları-fatih
Yedikule Zindanları açık hava müzesi
Yedikule Zindanları bölümleri
Yedikule Zindanları hangi şehirde
Yedikule Zindanları içi
Yedikule Zindanları kapısı
Yedikule Zindanları Nerede
Yedikule Zindanları
Yedikule zindanlarında bulunan Altın Kapı

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here